Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°19°
Sklep Medicanna
26 marca 2021

Uwaga! Potrzebna pomoc dla rodzin

Uwaga! Potrzebna pomoc dla rodzin
fot.

Ośrodek Pomocy Społecznej ogłasza nabór na tak zwane rodziny wspierające. To rodzaj sąsiedzkiej czy przyjacielskiej bezinteresownej pomocy.

Kto może zostać rodziną wspierającą? Sąsiedzi, dziadkowie, znajomi i krewni. Seniorzy, single, rodziny z dziećmi i bezdzietne małżeństwa - rodziną wspierającą może zostać każdy, kto ma czas, chęci i możliwość, by poświęcić trochę uwagi tym, którzy przeżywają problemy.

Zadanie rodziny wspierającej to pomoc innym w wychowaniu dzieci, organizacji czasu wolnego, zarządzaniu pieniędzmi. To szeroko rozumiane doradztwo, motywacja, wspólne poszukiwanie rozwiązań i dawanie przykładu. Pomoc musi być dostosowana do potrzeb członków rodziny - każda sytuacja jest inna.

- Osoby borykające się z trudnościami w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo-wychowawczych nie pozostają bez pomocy. Mogą liczyć na Ośrodek Pomocy Społecznej i asystentów rodzin, którzy zajmują się tym zawodowo. Rodzina wspierająca to coś innego - rodzaj sąsiedzkiej czy przyjacielskiej, bezinteresownej pomocy - informuje jastrzębski magistrat.

- Na terenie naszego miasta dotychczas nie było ustanowionych rodzin wpierających.  W przepisach nie jest także określony czas, jaki rodzina wspierająca musi poświęcić na udzielone wsparcie. Myślę, że jest on uzależniony od potrzeb rodziny wspieranej - dodaje Klaudia Nietrzebka.

Osoby chcące wspierać rodziny muszą spełnić następujące warunki:

  • nie może być skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo,
  • musi złożyć wniosek, wyrazić zgodę na przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego i uzyskać pozytywną opinię dyrektora OPS,
  • musi podpisać umowę, która określi zakres pomocy i możliwość zwrotu poniesionych kosztów.

Zgodę wyrazić też musi zainteresowana rodzina.

Więcej informacji udziela Ośrodek Pomocy Społecznej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przestajemy pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy? Przestajemy pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy?

"Impuls dla serca". Zmiana dat pokazów "Impuls dla serca". Zmiana dat pokazów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Gość02.04.2021 17:16

Opieka szuka frajerów? Ile wogóle płacą?

Gość29.03.2021 5:22

Brzmi nieźle

Kris27.03.2021 22:58

młody medyk
26.03.2021 18:39

Otwórz oczy , chłopcze

młody medyk26.03.2021 18:39

Najwięcej plują na dobre pomysły ci, którzy żyją tylko dla siebie i widzą koniec własnego nosa. Bardzo dobre rozwiązanie! Wartościowi ludzie mogą pomagać tym, którzy sobie gorzej radzą.

Srovid26.03.2021 14:30

Za robote sie weźcie lebry

Ekszpert26.03.2021 13:24

500+, kredki+, emerytura+, MOPS nie wystarcza?

abc26.03.2021 12:11

Dokladnie to samo (pod względem finansowym) robie przymusowo od kilku lat. Nazywa sie to 500+ z moich podatkow.

Josef26.03.2021 8:13

Pani prezydent nie ma ludzi , którzy mogliby się tym zająć ? Wydaje pieniądze na bombki , stare rudery i różne inne "potrzebne" rzeczy , a na to nie ma ? A no tak zapomniałem , ludzie się nie liczą ...