Pogoda na dziś zobacz prognozy
 22°18°
26 kwietnia 2021

Poszedł szukać śmieci a znalazł granat ręczny z trotylem

Poszedł szukać śmieci a znalazł granat ręczny z trotylem
fot. Jarosław Ragina

Mieszkańcy ulicy Gołębiej sprzątali las Kyndra w ramach Dnia Ziemi. Jeden z nich zamiast puszek i śmieci znalazł... granat ręczny z czasów II wojny światowej. Natychmiast powiadomiono policję.

Pan Jarosław Raginia, który chętnie włącza się w akcje ekologiczne, również wziął udział w przedsięwzięciu związanym z Dniem Ziemi.  W lesie Kyndra spodziewał się znaleźć puszki po piwie, butelki po alkoholu, stare meble czy zepsuty sprzęt RTV. Oprócz tego natknął się na leżące na ziemi, wśród liści żelastwo.

- Zobaczyłem jakiś żelazny, przerdzewiały przedmiot, wyglądający na stary. Leżał zupełnie na wierzchu. Kiedy podszedłem i przyjrzałem się mu, nie przypomniał mi typowych odpadów. Po wrzuceniu zdjęcia na naszą grupę, w jednym z portali społecznościowych, doszliśmy do wniosku, że może to być pozostałość po II wojnie światowej.  Powiadomiłem najpierw Straż Miejską, a później Policję. Przybyły na miejsce specjalista stwierdził, że jest to granat ręczny, a żółta masa, która jest widoczna koło obudowy, to trotyl - relacjonuje pan Jarosław Raginia.

Policja powiadomiła grupę saperów. Do czasu usunięcia niewybuchu mundurowi pilnowali, aby nikt z osób postronnych nie zbliżał się do granatu, aby nie doszło do ewentualnej detonacji.

- Byłem zaskoczony swoim znaleziskiem. Biorąc udział w akcji Dzień Ziemi, nie spodziewał się natknąć na niewybuch z czasów wojny. Warto w tym momencie przestrzec mieszkańców, aby w przypadku natknięcia się na podejrzane, zardzewiałe przedmioty nie brali ich do ręki, nie ruszali, a od razu powiadomili służby. Chociaż od II wojny światowej minęło tyle lat, to ziemia ciągle jeszcze kryje, jej pozostałości - przestrzega pan Jarosław.

Co jeszcze oprócz granatu znaleźli mieszkańcy, którzy podjęli się posprzątania lasu Kyndra?

- Niestety, tradycyjnie dużo było śmieci typu butelki, worki z odpadami przemysłowymi, zepsute telewizory, meble. Co roku sprzątamy ten teren i można powiedzieć, że co roku śmieci przybywa.  Las Kyndra staje się ulubionym miejscem spacerowym okolicznych mieszkańców. Możemy tylko ubolewać, że znajdują się ludzie, niszczący nasze tereny zielone, z których wszyscy tak chętnie korzystamy - mówi przewodnicząca Zarządu osiedla Pionierów Beata Kisielewska, która również wzięła udział w akcji.

Sprzątanie lasu Kyndra to oddolna inicjatywa mieszkańców ulicy Gołębiej, przeprowadzona z okazji Dnia Ziemi. Chcą oni kontynuować akcję, tak aby stała się cykliczna. Przyświeca im troska o środowisko naturalne i pragną zachęcić do tej idei także mieszkańców innych osiedli oraz młodzież szkolną.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pociski artyleryjskie i moździerzowe oraz granaty  w Jastrzębiu Pociski artyleryjskie i moździerzowe oraz granaty w Jastrzębiu

Niebezpieczne znalezisko w ziemi Niebezpieczne znalezisko w ziemi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
do 9: 1527.04.2021 10:44

Podobny ale raczej nie obudowa głowicy z panzerfausta jest lekka z cienkiego metalu a tu jak widać kawał żelastwa raczej granat możdzierzowy .

do Józek27.04.2021 9:15

Bardziej wygląda na ładunek miotający z panzerfausta. Zdecydowanie.

lol26.04.2021 20:01

wyglada jak tlumik z golfa

Elwis sy Mszano26.04.2021 16:58

Pode Grunwaldem takie ciepali .

Józek26.04.2021 11:34

Więc chcecie mi wmówić że to na zdjęciu jest granat ręczny .

Raper klasztorny26.04.2021 8:33

Fajna inicjatywa, może warto by ją rozreklamować, tak, aby wzięli udział również inni mieszkańcy miasta? Las Kyndra to fantastyczne miejsce, po którym można wędrować godzinami i obserwować jak zmienia się podczas różnych pór roku.

łomatko26.04.2021 8:24

Brawo !!! Rośnie wiara w ludzi. LUDZI !!! Bo całej reszcie zostawiającej syf po sobie, bliżej jest chyba do zwierząt.

Szogun z Marklowic26.04.2021 7:18

Jaszczempska rosryfka.