Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
26 kwietnia 2021

Poszedł szukać śmieci a znalazł granat ręczny z trotylem

Poszedł szukać śmieci a znalazł granat ręczny z trotylem
fot. Jarosław Ragina

Mieszkańcy ulicy Gołębiej sprzątali las Kyndra w ramach Dnia Ziemi. Jeden z nich zamiast puszek i śmieci znalazł... granat ręczny z czasów II wojny światowej. Natychmiast powiadomiono policję.

Pan Jarosław Raginia, który chętnie włącza się w akcje ekologiczne, również wziął udział w przedsięwzięciu związanym z Dniem Ziemi.  W lesie Kyndra spodziewał się znaleźć puszki po piwie, butelki po alkoholu, stare meble czy zepsuty sprzęt RTV. Oprócz tego natknął się na leżące na ziemi, wśród liści żelastwo.

- Zobaczyłem jakiś żelazny, przerdzewiały przedmiot, wyglądający na stary. Leżał zupełnie na wierzchu. Kiedy podszedłem i przyjrzałem się mu, nie przypomniał mi typowych odpadów. Po wrzuceniu zdjęcia na naszą grupę, w jednym z portali społecznościowych, doszliśmy do wniosku, że może to być pozostałość po II wojnie światowej.  Powiadomiłem najpierw Straż Miejską, a później Policję. Przybyły na miejsce specjalista stwierdził, że jest to granat ręczny, a żółta masa, która jest widoczna koło obudowy, to trotyl - relacjonuje pan Jarosław Raginia.

Policja powiadomiła grupę saperów. Do czasu usunięcia niewybuchu mundurowi pilnowali, aby nikt z osób postronnych nie zbliżał się do granatu, aby nie doszło do ewentualnej detonacji.

- Byłem zaskoczony swoim znaleziskiem. Biorąc udział w akcji Dzień Ziemi, nie spodziewał się natknąć na niewybuch z czasów wojny. Warto w tym momencie przestrzec mieszkańców, aby w przypadku natknięcia się na podejrzane, zardzewiałe przedmioty nie brali ich do ręki, nie ruszali, a od razu powiadomili służby. Chociaż od II wojny światowej minęło tyle lat, to ziemia ciągle jeszcze kryje, jej pozostałości - przestrzega pan Jarosław.

Co jeszcze oprócz granatu znaleźli mieszkańcy, którzy podjęli się posprzątania lasu Kyndra?

- Niestety, tradycyjnie dużo było śmieci typu butelki, worki z odpadami przemysłowymi, zepsute telewizory, meble. Co roku sprzątamy ten teren i można powiedzieć, że co roku śmieci przybywa.  Las Kyndra staje się ulubionym miejscem spacerowym okolicznych mieszkańców. Możemy tylko ubolewać, że znajdują się ludzie, niszczący nasze tereny zielone, z których wszyscy tak chętnie korzystamy - mówi przewodnicząca Zarządu osiedla Pionierów Beata Kisielewska, która również wzięła udział w akcji.

Sprzątanie lasu Kyndra to oddolna inicjatywa mieszkańców ulicy Gołębiej, przeprowadzona z okazji Dnia Ziemi. Chcą oni kontynuować akcję, tak aby stała się cykliczna. Przyświeca im troska o środowisko naturalne i pragną zachęcić do tej idei także mieszkańców innych osiedli oraz młodzież szkolną.

Polub i udostępnij
Czytaj też

To mogło wybuchnąć. Obyło się bez ewakuacji To mogło wybuchnąć. Obyło się bez ewakuacji

Wykopano niebezpieczny pocisk Wykopano niebezpieczny pocisk

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
do 9: 1527.04.2021 10:44

Podobny ale raczej nie obudowa głowicy z panzerfausta jest lekka z cienkiego metalu a tu jak widać kawał żelastwa raczej granat możdzierzowy .

do Józek27.04.2021 9:15

Bardziej wygląda na ładunek miotający z panzerfausta. Zdecydowanie.

lol26.04.2021 20:01

wyglada jak tlumik z golfa

Elwis sy Mszano26.04.2021 16:58

Pode Grunwaldem takie ciepali .

Józek26.04.2021 11:34

Więc chcecie mi wmówić że to na zdjęciu jest granat ręczny .

Raper klasztorny26.04.2021 8:33

Fajna inicjatywa, może warto by ją rozreklamować, tak, aby wzięli udział również inni mieszkańcy miasta? Las Kyndra to fantastyczne miejsce, po którym można wędrować godzinami i obserwować jak zmienia się podczas różnych pór roku.

łomatko26.04.2021 8:24

Brawo !!! Rośnie wiara w ludzi. LUDZI !!! Bo całej reszcie zostawiającej syf po sobie, bliżej jest chyba do zwierząt.

Szogun z Marklowic26.04.2021 7:18

Jaszczempska rosryfka.