Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°13°
BS Kredyt bez gwiazdek
28 kwietnia 2021

Żelazny Szlak Rowerowy chroniony przed wandalami

Żelazny Szlak Rowerowy chroniony przed wandalami
fot. UM Jastrzębie

Żelazny Szlak Rowerowy staje się obiektem niszczącej działalności wandali. Porządku w tym miejscu pilnować ma bezprzewodowy system monitoringu.

Kamera, która monitoruje Żelazny Szlak Rowerowy, jest na wyposażeniu jastrzębskiej Straży Miejskiej. Urządzenie posiada własne źródło zasilania i przy instalacji nie wymaga specjalistycznych projektów i pozwoleń. Umożliwia przesyłanie obrazu na podstawie transmisji GSM/LTE. Możliwy jest podgląd obrazu, a operator ma możliwość kierowania nim.

Urządzenie zostało zakupione w ramach realizacji transgranicznego projektu „Bezpieczeństwo bez granic - projekt współpracy Straży Miejskich z Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa”. Najnowsze zastosowanie kamera znalazła przy Żelaznym Szlaku Rowerowym.

Mobilność systemu oraz łatwość montażu umożliwia wykorzystanie zestawu w dowolnym miejscu Żelaznego Szlaku Rowerowego.

Nie jest to ostatni rejestrator, który w najbliższym czasie pojawi się w sąsiedztwie trasy.

- W ramach innego projektu („Żelazny Szlak Rowerowy - wsparcie EKOturystyki” – red.) zamontowane będą kolejne dwie kamery. Wkrótce, dla bezpieczeństwa wszystkich użytkowników, takie urządzenia pojawią się również przy każdym miejscu odpoczynkowym na jastrzębskim odcinku szlaku - powiedział Roman Foksowicz, zastępca prezydenta miasta.

Projekt „Bezpieczeństwo bez granic – projekt współpracy Straży Miejskich z Jastrzębia-Zdroju, Karwiny i Hawierzowa” numer rejestracyjny projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/16_010/0002013, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński w ramach Funduszu Mikroprojektów Programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, budżetu państwa i budżetu miast Jastrzębie-Zdrój, Karwina, Hawierzów.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ruszyły zapisy na spływ kajakowy i rajd rowerowy Ruszyły zapisy na spływ kajakowy i rajd rowerowy

Dzieciaki ruszyły na rowery Dzieciaki ruszyły na rowery

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Bądźmy kulturalni i konsekwentni25.05.2021 20:25

Widziałem ławkę posmarowaną smarem żeby nikt nie mógł usiąść. Gdzieś w okolicy kręcą się dzicy. Znani z wyglądu, bo zostali trochę przypadkowo nagrani jak smarują. Kamery do obserwacji zwierząt bardzo się przydają. Ukryte, nagrywają każdy ruch w dzień i w nocy. Dzicy mają szansę na poprawę. Jeśli wytrą wysmarowaną ławkę film z ich głupoty nie trafi do UM, Policji i SM.
Poza tym; należy zweryfikować tablicę zakazującą poruszania się po tym żelaznym szlaku wszystkim prócz rowerzystów. Ten kto to wymyślił jest głupcem i musi przeprosić za swą głupotę. To szlak byłej koleji musi być dostępny dla wszystkich z wyraźnym zakazem przeszkadzania sobie nawzajem. Po tym można poznać człowieka i jego kulturę.

Gość29.04.2021 21:54

I zaś ksasa wydana na wiatr

rowerzysta29.04.2021 8:05

Jastrzębianie - na rowery!!! Poprawimy kondycję, zdrowie i humory. Zostawić auta w domu i ciepłe kapcie przy fotelu.

Zenek28.04.2021 21:40

Oby nie ukradli asfaltu.

Dżordż Lowerboj28.04.2021 11:59

@Emeryt

"Ludzie z Jastrzębia ,,uciekają" bo pracy tu nie ma!"

Nic bardziej mylnego. Pracy jest aż nadto, że w UM i JSW muszą być zatrudniani przede wszystkim z zewnątrz.

Raper klasztorny28.04.2021 9:29

Szkoda, że trochę po szkodzie, ale dobrze, że w ogóle ktoś coś ogarnął.

Dżastina z Pułnocnej28.04.2021 9:06

A co na to nasz dzielny bochater czyli oficer rowerowy?

Taki on ładniutki na tym stalowym rumaku na zdjęciach.

Emeryt28.04.2021 9:04

Może bardziej potrzebne są nowe przedsiębiorstwa które będą zatrudniać mieszkańców. No chyba że z Jastrzębia Zdroju ma powstać drugie Borne Sulinowo ! Ludzie z Jastrzębia ,,uciekają" bo pracy tu nie ma! pozostaje na razie kopalnia. sklepowa, sprzątaczka i po znajomości urzędniczka i to tyle.

Szogun z Marklowic28.04.2021 8:49

Zastanawiające, że takie akcje wandali mają miejsce po stronie polskiej, wśród praktykujących katolików.

Ateistyczne Czechy nie zmagają się z takmi problemami. Dziwnie u nich nie ma też aż tylu pijanych kierowców.