Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°17°
17 maja 2021

Policjanci nadal sprawdzają maseczki

Policjanci nadal sprawdzają maseczki
fot.KMP Jastrzębie

Od poniedziałku znika nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak, że nie obowiązują żadne obostrzenia związane z epidemią. Policjanci będą je stanowczo egzekwować.

Policjanci i służby sanitarne nadal kontrolują czy w mieście są przestrzegane obostrzenia sanitarne, które nie zostały całkowicie zniesione. Można poruszać się na świeżym powietrzu bez zakrywania ust i nosa, ale tylko wówczas, kiedy zachowany jest 1,5-metrowy odstęp pomiędzy ludźmi niemieszkającymi razem.

Maseczki nadal obowiązują w sklepach i innych pomieszczeniach zamkniętych oraz komunikacji publicznej.

- Osoby, które będą lekceważyć obowiązujące prawo, będą musiały liczyć się z konsekwencjami - przestrzega asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Stopniowo zmianie i złagodzeniu ulegają obostrzenia związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się Covid-19. Jednak nie oznacza to, że już możemy zapominać o obowiązujących przepisach i je lekceważyć. Służby odpowiedzialne za przeciwdziałanie epidemii koronawirusa i kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych zasad, interweniują i będą niezmiennie interweniować wówczas, gdy stwierdzą, że dochodzi do rażącego naruszania przepisów, mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się choroby.

Zmiany obowiązujące od 15 maja:

  • Zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostaje jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.
  • Dozwolona została działalność gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu), przy zachowaniu dystansu między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m., licząc od powierzchni stolika).
  • Dozwolona została działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury na otwartym powietrzu, z zachowaniem reżimu sanitarnego.
  • Dopuszczalna jest również aktywność sportowa na świeżym powietrzu z udziałem max. 25% publiczności.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Do szpitala można wejść tylko z maseczką Do szpitala można wejść tylko z maseczką

Jak pandemia wpłynęła na nasze życie? Jak pandemia wpłynęła na nasze życie?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
Covidnawakacjach17.05.2021 16:44

Tylko straszycie a na food truckach nawet z daleka radiowozu nie było widać. Wszyscy stłoczeni

Buła17.05.2021 15:38

A co z dziećmi służbistów którzy dostali przywilej chodzenia do przedszkola i roznoszą wirusy które ich ojcowie przynoszą z różnych melin?

Ryl17.05.2021 9:56

Może milicja zajmie sie pedofilami a nie wysługuje sie innymi

To sem ja17.05.2021 7:40

"mogącego skutkować gwałtownym ponownym rozprzestrzenieniem się chorob" - oczywiście te teorie macie potwierdzone naukowymi badaniami... firm produkujących czipionki. Qva, ale matrix...
Zomole, obudźcie się wreszcie.