KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 13°
Wynajmij biuro od 2 zł
10 czerwca 2021

Sesja nadzwyczajna o Galerii Historii Miasta

Sesja nadzwyczajna o Galerii Historii Miasta
fot. UM / Łukasz Parylak

Tematyka Galerii Historii Miasta zdominuje czwartkową sesję nadzwyczajną, która rozpocznie się dzisiaj po południu. Oprócz tego ma zostać omówiona kultura, sztuka i muzealnictwo w Jastrzębiu. 

Prezydent Miasta i radni będą dyskutować o działalności miasta w zakresie kultury, sztuki i muzealnictwa. Szczególną uwagę wzbudza Galeria Historii Miasta, która ma zmienić lokalizację.  

Prezydent Anna Hetman przedstawi informację z zakresu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków me stanowiących własności Miasta, gospodarowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Miasta i Skarbu Państwa w szczególności przeznaczonych do działalności kulturalnej w tym Galerii Historii Miasta, plany, projekty, realizacji inwestycji związanych z kulturą, sztuką oraz Galerią Historii Miasta, w tym w szczególności sposób zagospodarowania budynków w dzielnicy Zdrój, czyli Zespół uzdrowiskowy.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Rzeźby w węglu i graficie. Zobacz video z wystawy Rzeźby w węglu i graficie. Zobacz video z wystawy

Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta Nowe gadżety w Galerii Historii Miasta

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (29)
mieszkanka14.06.2021 18:00

do wiedzącej, niestety popieram wypowiedź, bo u niektórych ludzi piastujących stanowiska w naszym mieście w tym kulturalne przecinek na k... jest na porządku dziennym, ale cóż przecież to sama elita

wiedząca13.06.2021 12:41

do Zdrojowej, ignorancja to nic, jest wrażenie że cała ta ekipa naoglądała się Pani Lempart i przekleństwa są teraz na porządku dziennym u ludzi którzy mówią i decyduję w tym mieście.......

ukulturalniona13.06.2021 12:36

Najlepiej pozamykać wszystko, za trzy lata dzierżawa budynku MOK-u i kina Centrum się skończy, urzędnicy zdecydują że przeniesie się wszystko do Parku zdrojowego, połączeń autobusowych będzie co raz mniej, czyli mieszkańcy będą mieli utrudniony dostęp do dzielnicy Zdrój. W centrum zostanie przykurzona galeria sztuki Ciasna, struktura miasta zostaje zwinięta. Hasła Tu bije moje serce przestają mieć znaczenie należy je zmienić na Tu zabije moje serce i zamiast Czym żyje miasto powinno być Czy żyje miasto..... przykre.

Goguś11.06.2021 22:49

Wiele decyzji magistratu naszego miasta jest niezrozumialych, nieracjonalnych, bez przygotowania,etc.

Jonny11.06.2021 18:27

Mało tego zbiory należy powiększać. Mieszkańcy się zaangażują.

Jonny11.06.2021 18:24

Kto tam dojedzie na Moszczenicę?
Budynek łazienek nie nadaje się na pałac ślubów. Park traci wtedy sens. Kogo obchodzi czyjś ślub.ludzie przyjeżdżają na rowerch, spacerują dzieci, mamy z wózkami, spacerują z psami, chodzą ludzie do inhalatorium. Ślub to prywatna ceremonia. Druga sprawa taka, że jako wieloletniemu mieszkańcowi miasta niepodoba mi się, że są podejmowane ważne decyzje bez dyskusji, mieszkańcy w tym względzie nie mają nic do powiedzenia. Bo tak ma być i co nam zrobicie. Zwracam się do radnych o reprezentowanie mieszkańców w ważnych dla nas sprawach i podejmowanie skutecznych rozmów z władzami miasta. To my Was wybraliśmy.

Aviopszczolin11.06.2021 18:17

"mieszkanki innego miasta"

Raczej wsi. Mieszkaja ona i jej nowa pracownica na wsi, w Turzy.

Zdrojowa11.06.2021 17:15

Takiej arogancji, braku taktu, jak u pani Greli (nota bene mieszkanki innego miasta) nie spodziewałam się. Z jakiej racji wymądrza się nt. naszego miasta? Pogonić ją i to szybko! Przez takie "znawczynie" i fachowców doradzających prezydentce, to miasto się zwija zamiast rozwijać.

Oserwator wieloletni11.06.2021 16:46

Ja również nie zgadzam się na likwidację GHM, nie traktuje się w dzisiejszych czasach w ten sposób pracowników, nie likwiduje się dorobku kulturalno ? historycznego w ten sposób. Przez wiele lat w budynku UM pokutowało powiedzenie Jastrzębie - pustynia kulturalna, przez prawie 20 lat została udokumentowana nasza historia, to teraz, jeden z drugim urzędasem chce to zmieść? Chciałem uniknąć polityki, ale tak postępuje partia, aktualnie opozycyjna, zdaje się że Mocna Figura z tej partii się wywodzi?. A propos historii, trochę mieszkam w tym mieście i doskonale pamiętam jak istniała Izba Pamięci pana Przybyły, wstyd nam mieszkańcom było, że historia naszego miasta jest prezentowana w taki sposób, to właściciel tego przybytku był przez wiele lat posiadaczem oryginalnego aktu nadania praw miejskich naszemu miastu, bo ktoś w UM nie zapewnił bezpiecznego miejsca dla tak ważnego dokumentu, a teraz po obejrzeniu obrad RM w sprawie GHM słyszę z ust zastępcy prezydenta miasta Pana Foksowicza ,że przetarg kiedyś zostanie rozstrzygnięty a eksponaty gdzieś się przechowa?? karygodne??. Czyli tak jak wcześniej, napisałem partia opozycyjna ma na celu wymazanie wszystkiego co ma identyfikację historyczną, pamięć i przynależność. Aż trudno uwierzyć, że doradcy prezydenta są takimi ignorantami i jak widać z relacji, nowomowa nie pomoże jeśli ogłada, wiedza i umiejętność posługiwania się językiem polskim boli.

Historia miasta musi istnieć11.06.2021 15:13

Bez historii, niema miasta.

Eeee11.06.2021 12:00

Z miasta górników chce zrobić Wersal hahahahaha

Aviopszczolin11.06.2021 10:20

"nie ma żadnego instytutu"

Instytut pokopalnianego szmelcu?
Urzednikom trzeba zorganizowac pilne badania, koronakryzys mocno im mozgi nadwyrezyl.

Gość11.06.2021 9:58

Zbiory GHM trafią do magazynu, a po kilku latach okaże się, że część wyparowała, albo podzielą los muzeum dzwonków ks. Łatki i wyjadą z Jastrzębia.

Angelo11.06.2021 9:43

Nie zgadzamy się na likwidację GHM. Niech zostanie tam gdzie była. Spacerowicze, dzieci, impreza w parku, a ktoś wyskoczy w skukni, goście itd. na plac przy fontannie. Ludzie nie będą mieć prywatności.To nie poważny pomysł. Wyremontować stary urząd pracy, ma parking.

Gość11.06.2021 9:00

GHM nie zostanie zlikwidowana tylko wcielona do instytutu. To tak samo jak nie zamykają kopalni tylko ją wygaszają. Na razie nie ma żadnego instytutu w zrujnowanej łaźni a GHM przestanie istnieć. Z kolei wszystkie zbiory trafią do jakiegoś zapyziałego magazyny gdzie przez lata będą obrastać pleśnią. Pani prezydent mami wszystkich jakąś Witczakówką w Spółce Brackiej, ale wiadomo, że tam nie ma miejsca. Jak można tak oszukiwać ludzi? O braku kultury ze strony pani prezydent i jej zastępcy nawet nie warto wspominać.

mieszkaniec11.06.2021 8:48

Do obeznany! dlaczego każdy kto nie akceptuje pewnych decyzji pani prezydent, bo jest przekonany że są błędne i ma na to dowody musi być pisiorem. Jestem tylko albo aż mieszkańcem tego miasta, ja i moja rodzina i chociaż nie popieram żadnej opcji politycznej to chyba mam prawo wyrazić swoją opinię. A wybrana, podkreślam wybrana przez mieszkańców władza powinna się w opinie mieszkańców wszystkich bez względu na poglądy wsłuchać i je respektować.

Oko proroka11.06.2021 8:44

@jastrzębianin

"czemu dyrektor mok nie broni swojej placówki i ludzi to nie rozumiem"

Proste... bo przede wszystkim to on broni, ale przyspawania do koryta.

Do jastrzębianka Dziś o 6:0611.06.2021 8:27

A pani tak zawsze przed pracą w UM pisze komentarze , czuję presję pryncypała z UM.

jastrzębianka11.06.2021 6:06

Mielibyśmy rynek gdyby nie hamulcowi. Mielibyśmy wiele innych inwestycji, gdyby nie propaganda opozycji. Galeria nie będzie zlikwidowana ale przeniesiona. A Panu Boratynowi nikt nie odbiera zasług. Po latach sam dojdzie do wniosku, że to była dobra decyzja. Bedzie mógł się rozwijać.

jastrzębianin10.06.2021 21:41

Też oglądałem, zachowanie prezydentki nie do przyjęcia, nie potrafi chociaż dla pozorów utrzymać klasy, a czemu dyrektor mok nie broni swojej placówki i ludzi to nie rozumiem

Obeznany10.06.2021 21:00

Nie ściemniajcie ludzie że galeria ma być zlikwidowana! Ma być przeniesiona! I nie róbcie fermentu bo wprowadzacie tylko zamieszanie i hejt na innych, dzielicie ludzi tym! Pewnie pisiory robią swoją internetową akcję jak to już nie razy bywało gdy im się nie podobała decyzja prezydent.

Gość10.06.2021 19:34

Oglądam na żywca. Boratyn ma przesrane u harabiny. Wypowiedział się b.dyplomatycznie, ale nie tak jak hrabinia chciała. Foch!

Rws10.06.2021 14:38

Nie przenosić galerii!!!

Aviopszczolin10.06.2021 11:23

"kultura, sztuka i muzealnictwo w Jastrzębiu."

Oraz badania glebin oceanow i wyprawy kosmiczne. Razem 5 minut.

Dżordż Lowerboj10.06.2021 11:21

"ma zostać omówiona kultura, sztuka i muzealnictwo w Jastrzębiu"

To tak samo, jakby podjąć temat o pasażerskiej kolei, uczelniach wyższych, teatrze, operze, czy siedzibie ZUS.

mieszkaniec10.06.2021 10:47

Galeria Historii Miasta nie ma zmienić lokalizacji ale ma być zlikwidowana!!! Pracownicy mają zostać zatrudnieni w nowej instytucji o zupełnie innym charakterze (turystyka, historia przemysłu wydobywczego w Jastrzębiu), nie mającej nic wspólnego z dawną uzdrowiskową przeszłością naszego miasta. Projekt Łaźnia Moszczenica realizowany jest na siłę, bo miasto pozyskało pewne środki z programu euroregionalnego i teraz musi wywiązać się z zadania. Szkoda tylko, że robi się to kosztem GHM zaprzepaszczając wieloletnie starania jej pracowników i jastrzębskich pasjonatów w gromadzeniu zbiorów, publikacji wydawnictw obrazujących czasy prawdziwej świetności kurortu. Zamiast Muzeum z prawdziwego zdarzenia powstanie twór pod szumną nazwą Instytutu Dziedzictwa, który przy niskim nakładzie środków nigdy nie spełni oczekiwań mieszkańców a tym bardziej nie przyciągnie "turystów".

Mistrz krótkiej formy10.06.2021 10:20

Trawa osiąga 1,5 wysokości , a radni- bezradni będą dyskutować i nieistniejących galeriach sztuki i muzeach w tej upadającej osadzie górniczej . Za prawdę powiadam wam słuszną drogę obraliście ponieważ nie nadajecie się do niczego innego jak do dyskutowania nad czymś co nie istnieje . Owocnych obrad pani prezydent , dwóch wice i 23 radnych alleluja i do przodu !!!!!

Jan Kustosz 10.06.2021 10:14

Też uważam że temat sztuka i muzealnictwo w Jastrzębiu warty jest pilnie omówienia .Kilkanaście galerii sztuki i kilkanaście muzeów w naszej osadzie jest zdecydowanie niedofinansowane . Zwłaszcza niedofinansowane jest muzeum upadku tej górniczej osady , tak więc zamiast wydawać pieniądze na np. koszenie trawy trzeba je przeznaczyć na rozwój sztuki i muzealnictwa w naszej osadzie z naciskiem na galerie i muzea !!!.

Sprzedawca snów10.06.2021 10:09

Muzealnictwo w Jastrzębiu.... wy w tym UM naprawdę coś bierzecie OPAMIĘTAJCIE SIĘ