Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
Wesele w Dąbrówce
12 lipca 2021

Wyższe trawniki są koniecznością?

Wyższe trawniki są koniecznością?
fot. UM / Barbara Englender

Koszenie trawników wzbudza spore zainteresowanie mieszkańców. Magistrat przekonuje, że wyższe trawniki są koniecznością, bo korzystnie wpływają na klimat w naszym otoczeniu.

Trawniki w Jastrzębiu są koszone cztery razy w sezonie. Pierwsze prace już zostały wykonane, co widać w jarach na skwerach czy placach zabaw.

- Pozostałe tereny, o mniejszym natężeniu użytkowania, wykaszane są dwa razy w sezonie. W tym roku okres wegetacyjny przesunął się o około trzy tygodnie, dlatego koszenie rozpoczęliśmy dopiero 10 maja. Tempo prac jest podyktowane panującymi warunkami pogodowymi. Okresowe intensywne opady deszczu spowolniły nieco wykaszanie - mówi Robert Cichowicz, zastępca prezydenta miasta.

Dzięki rzadszemu koszeniu na miejskich trawnikach wyrastają rozmaite trawy i byliny. Stokrotki, mniszki lekarskie i firletki cieszą nasze oczy właśnie dzięki przyjętemu systemowi. Gleba nie wysycha, bo wysoka trawa utrzymuje wilgoć. Aby zachować zieleń, krótko skoszonego trawnika konieczne jest częste podlewanie. Nieskoszony trawnik może być nawet 30 stopni chłodniejszy od asfaltu. Im trawa wyższa, tym wydajniej obniża temperaturę. Choć to rozwiązanie przynosi wiele korzyści, głosy w sprawie koszenia są podzielone

Nie wszystkie tereny, na których rośnie trawa należą do miasta. Ich właścicielami są spółdzielnie mieszkaniowe i to one prowadzą własną gospodarkę terenami zielonymi.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej? Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej?

Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
Łukasz15.07.2021 18:41

Ekologia, wyższa trawa to mniej spalonego paliwa w kosie,i gdzie są wyborcy Pani H. i czemu nie biją w dzwon że tak ma być, a nie inaczej??

Malina13.07.2021 18:30

Nie wiem co tak wam to przszkadza,lepsza dluzsza niz krotka wypalona słońcem

Hetman Podlaski13.07.2021 14:32

Wysokie trawy są koniecznością żeby gdzieś bezdomni mogli się kamuflować. Ania dba o swój elektorat.

Podatnik13.07.2021 14:32

Skąd się wzięło koszenie na "0" albo " wcale" Z oszczędności władzy rządzącej. Żeby było taniej to nie kosza a jak ludzie warczą to tną na maksa żeby za miesiąc nie trzeba było kosić.
Ale inna strona medalu to taka że dana firma w danym rejonie ma otrzymywać trawnik w odpowiednim stanie a ci albo nie tną albo tną na maksa bo też robią swoje oszczędności.
A SKR Mszana jest super inicjatywna. Jak musi to kosi i trawę wali do rowów w odległych mało widocznych miejscach. A śmieci znajdowane woku drogi takie jak np. opony po prostu utylizują wywalając dalej w pola czy las.

Gościu13.07.2021 9:09

Do nie kosić.
Krótka trawa to nie moda ale utrzymanie trawnika. Trawnik to nie łąka ani pastwisko aby uprawiać wysokie trawy. Obecnie nasze trawniki nie kwalifikują się nawet na łąki bo łąki też są koszone w odpowiednim momencie. Na naszych trawnikach są uprawiane chwasty (tak chwasty a nie polne kwiaty) wysokie na metr i kosi się je dopiero jak wydadzą nasiona i rozsieją po chodnikach wysepkach i jezdniach. Efektem tego są nowe chwasty które wyrastają wszędzie.Proszę popatrzeć na wysepki przy skrzyżowaniach. Zwalczyć chwasty nie jest tak łatwo a więc ci co utrzymują miasto pryskają je herbicydami i to jest według władz miasta utrzymanie ekologiczne. Gratuluję nowego podejścia do ekologi

Protektor12.07.2021 23:03

Trawy są już tak wysokie że psy musza walić q-py po chodnikach......

SJZ12.07.2021 21:38

Jest brzydko i niemiło. Trawniki przestają istnieć, za to chaszczy przybywa. Zaniedbane miasto. Będę pamiętać przy wyborach.

do Gość Dziś o 12:5012.07.2021 21:18

Widzisz oni nie potrafią wskrzesić dworca PKS gdzie infrastruktura drogowa jest - jaka jest to jest ale jest. A kombinują nad PKP gdzie to w tym mieście zupełnie nierealne.

Gość12.07.2021 17:36

Z jednej strony grunt coraz bardziej wysuszony a z drugiej strony konieczność zagospodarowania deszczówki lub odprowadzenie jej do kanału. Czy tylko mi coś tu nie pasuje? Według mnie ta sytuacja nie bardzo jest eko

POdPiS12.07.2021 16:26

Co za brednie!!!!!!!
Wyssane teorie na potrzeby ekoPseudoteoei.
Wybetonujcie jeszcze więcej np.Park Zdrojowy.

Ewa12.07.2021 13:42

W Jastrzębiu jest problem jeden albo jest skoszone do gołej ziemi albo trawa ma metr wysokości nic po miedzy

NIE KOSIĆ12.07.2021 13:29

Ci, którym się wydaje, że wykoszenie trawy coś daje, nie wiedzą jak to szkodzi. Krótka trwa jest modą i tylko modą. W dodatku szkodliwą. Wyższa trawa utrzymuje w sobie wodę deszczową, która powoli wnika w grunt. Mnóstwo deszczu w czasie wiosny skutkuje bardzo bogatą roślinnością. Liście drzew mają inny kolor. Mocną, głęboką zieleń. Polne kwiaty dłużej się trzymają. Mamy wciąż niedobór wody w gruncie. To co napada, tak jak dziś dosyć szybko odparowuje w miejscach gdzie trwa jest koszona. Pogoda w tym roku jest nieprzewidywalna. Ogromne upały mogą się znów pojawić w każdej chwili i trwać długo. Wtedy stracimy mnóstwo cennej wody. Może też padać. Ale tego roku nic nie jest pewne. Należy założyć, że będzie gorzej. Betonowanie dużych obszarów jest straszną głupotą. Łatwo sprząta się betonowe place, ale to jedyna zaleta.
Proszę myśleć o przyszłości. To apel do tych, którzy to potrafią. Ubywa nas.

Gość12.07.2021 12:50

A kiedy Dworzec Autobusowy będzie prawdziwym dworcem ? Muszę jechać do Raciborza i ciekawe z skąd jechać z Wodzisławia czy z Rybnika bo bezpośrednio z Jastrzębia to chyba nie ma połączenia. Czy może ktoś orientuje się ? to proszę napisać.

Instytut12.07.2021 8:25

Urzednicy zawsze znajda sposob, by wyjasnic swoje nierobstwo

Do do Jan Trawnik Dziś o 8:1512.07.2021 8:23

Był żwirek , woda opadowa była wchłaniana do gleby , a teraz deszczówka spływa po granitowych płytach do kanalizacji to samo jest na tych ścieżkach wyłożonych kostką granitową ....to jest ekologia w wydaniu jastrzębskich urzędników . I jeszcze jedno czy np. przed swoim domem ( jeżeli go masz ) też utrzymujesz trawę o wysokości 1 metra czy równiutko strzyżesz co tydzień .

do Jan Trawnik 12.07.2021 8:15

W tym miejscu, gdzie jest kostka granitowa nigdy nie było tarwnika-to zawsze był plac centralny w Parku. Tam odbywają sie imprezy. Przypomnijcie co sie działo, kiedy dawna powierzchnia w upalne dni latała w kłębach kurzu.

Jan Trawnik12.07.2021 7:58

Korzystnie wpływają na klimat w naszym otoczeniu.... a jak wpływa na klimat wykładanie parku zdrojowego kostką granitową .Proszę o sensowną odpowiedż , a nie urzędniczy bełkot

Anka Pisanka12.07.2021 7:56

"Magistrat przekonuje, że wyższe trawniki są koniecznością, bo korzystnie wpływają na klimat w naszym otoczeniu."

Zabetonowywanie parku również?

Raper klasztorny12.07.2021 7:51

Najlepiej wszystko wyciąć, skosić, zabetonować. Słaby współczesny człowiek boi się lecącej muchy. Popieram regularne koszenie przy drogach, ale nieco dalej od jezdni niech sobie rośnie dzicz, każdy na tym skorzysta.