Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
Sklep Medicanna
19 sierpnia 2021

Pomaga bezinteresownie - jastrzębska Lady D.

Pomaga bezinteresownie - jastrzębska Lady D.
fot. UM Jastrzębie

Jastrzębianka Ewa Goleniewska, choć sama jest osobą niepełnosprawną, bezinteresownie pomaga innym w hospicjum. Pracuje również na szpitalnym oddziale covidowym.

Ewa Goleniewska zdobyła tytuł Lady D. im Krystyny Bochenek. Jest on przyznawany kobietom z niepełnosprawnościami, które osiągają sukcesy lub wspierają innych. Nazwa konkursu stanowi skrót od wyrażenia "Lady Disabled – Dama Niepełnosprawna".

- Mimo poważnych schorzeń neurologicznych, sprawiających wiele bólu, Pani Ewa jest czynną pielęgniarką zarówno w szpitalu jak i w hospicjum, gdzie niesie chorym ulgę w cierpieniu. Obecnie podjęła pracę na tzw. oddziale COVID-owym - uzasadnia swój wybór kapituła konkursowa.

 Sama wyróżniona uważa, że nie robi niczego nadzwyczajnego.

- Bardzo mnie cieszy to wyróżnienie, tym bardziej, że moim zdaniem nic takiego nie robię. To normalne, że należy pomagać, w każdych okolicznościach - powiedziała Ewa Goleniowska.

Dyplom poświadczający nadanie tego zaszczytnego miana Ewa Goleniowska odebrała z rąk prezydent Anny Hetman oraz organizatora konkursu, sentora Marka Plury.

- Jestem dumna z tego, że jastrzębianie potrafią tak pięknie sobie pomagać. Pani Ewa to cudowny przykład tego, że niepełnosprawność nie musi być ograniczeniem. Niezmiernie się cieszę, że mogę dziś wręczyć tę nagrodę - mówiła Anna Hetman.

Warto zaznaczyć, że to drugie tego typu wyróżnienie dla jastrzębianki. Ewa Goleniowska 3 lata temu otrzymała tytuł "Lady D. Województwa Śląskiego" w kategorii "życie zawodowe". W tym roku nagrodzono jej działalność społeczną.

- Tym razem doceniliśmy to, co pani Ewa robi  dla swojego najbliższego otoczenia tu, w Jastrzębiu-Zdroju. Już nie jako pielęgniarka, lecz jako osoba bardzo aktywnie udzielająca się w  organizacjach pozarządowych. Stąd ta wielka przyjemność, że mogę po raz drugi wręczyć dyplom honorowej Lady D. pani Ewie - mówił senator Marek Plura.

Tytuły Lady D. przyznawane są od 19 lat. Kategoria "działalność społeczna" funkcjonuje natomiast od 2 lat.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Impuls dla serca". Zmiana dat pokazów "Impuls dla serca". Zmiana dat pokazów

Projekty z Jastrzębia w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim Projekty z Jastrzębia w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Lewak21.08.2021 8:08

Jaśnie panujący to są tłuste koty z PiS.

Edek20.08.2021 6:33

Lewak
19.08.2021 15:11

Dlaczego piszesz pani Hetman ? Szacunku trochę , to jaśnie pani nam panująca , człowieku , kultury w domu nie nauczyli?

Gość19.08.2021 22:22

Ludzie odwalają robotę za urzędy a urzędasy biorą kasę za foty

Kris19.08.2021 20:43

Lewak
Dziś o 15:11

Kup sobie blaszkę

Mieszkańcy sąsiadujący ze Skate park19.08.2021 19:01

Może pani Prezydent pofatygowała się na spacerek w okolice Skate Parku. Najlepiej ze swoim biurkiem. Krzyki, trzaski, trzeszczenia i bum bum bum wydobywające się z kolumny organizatorów siedzących pod parasolem reklamującym deskorolki i hulajnogi. Świetnie się bawią udając że coś robią. Prócz wzmożonego hałasu nic robią dobrego. Akurat umiera nasz sąsiad. Czy to jest miasto zarządzane przez kogoś światłego czy ciemną masę wrogą wszystkim mieszkańcom. Wiemy, że te informacje czytane są przez Policję, Straż Miejską i urzędników. Dlaczego nie reagują? Pewnie czekają na oficjalne zgłoszenie na piśmie z podpisami i danymi mieszkańców. Tego nie zrobimy, bo obowiązkiem służb jest reagowanie w obronie mieszkańców. Czy służby czekają na oficjalne powiadomienie o pijanym kierowcy? Nie, wystarczy zadzwonić. Gdy ktoś z mieszkańców Turystycznej zadzwonił z prośbą o interwencję, dowiedział się, że hałas musi być, skoro skaczą na deskorolkach. SM w ogóle nie reaguje choć mają bardzo blisko i spacer dobrze by im zrobił. Gdyby przespacerowali się pod balkony to by usłyszeli jaki jest hałas.

Kris19.08.2021 15:54

Borzena z Pułnocnej
Dziś o 11:26

Nawet śmieszne :)

Lewak19.08.2021 15:11

Część komentujących ma obsesje na punkcie pani prezydent. Artykuł jest o kimś innym. Pani Hetman wręczyła tylko nagrodę. Duda też wręcza, pod warunkiem, że ktoś chce przyjąć.

Borzena z Pułnocnej19.08.2021 11:26

Barco jest mi stego pofodó fszystko jedno.

Chorzy na nienawiść19.08.2021 9:54

Nie da się ich wyleczyć. Umrą z nienawiści do siebie. Wspaniały przykład otwarcia na ludzi, tym bardziej wzbudza niechęć i nienawiść, czym bardziej jest się daleko od zwykłego szacunku dla innych.
Lekceważenie innych, choćby w najmniejszym stopniu rzucając śmieci, wyrzucając pety przez okna i balkony, hałasowanie, nie ustępowanie w autobusie miejsca osobom starszym, to chamstwo i początek zabijania siebie samego. Bardzo szybko zdobywa się niechęć innych.
Przykłady nienawiści do innych widać w komentarzach. Nie wiedzą, że wiadomo kim są ci podpisujący się prostacko. Znane są ich adresy i nazwiska.

Joka19.08.2021 8:01

I znowu Ania , cudowna focia .

Ucho od dzbana19.08.2021 7:49

Caryca z bunkra wypełzła?

Ona jest w stanie promować się nawet na plecach osób niepełnosprawnych.

Żałosne to jest i słów brak, jakie ta nasza pani burmistrz ma parcie na szkło. Abdykuj Anno, wstydu oszczędź!

Xyz19.08.2021 6:57

Pani Lady to ta po lewej na zdjęciu?