KIK Jastrzębie
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°
7 września 2021

Nie zapłacisz mandatu, trafisz na listę dłużników

Nie zapłacisz mandatu, trafisz na listę dłużników
fot. MZK Jastrzębie

Międzygminny Związek Komunikacyjny postanowił ścigać dłużników. MZK zawarło umowę z Biurem Informacji Gospodarczej i osoby mające zaległe mandaty, trafią do Rejestru Dłużników.

MZK zdecydowało się podpisać umowę z Biurem Informacji Gospodarczej, aby zmobilizować dłużników do zapłaty mandatu karnego za jazdę bez biletu. Nierzadko osoby te systematycznie jeżdżą „na gapę”, nie płacąc za przejazd. Rekordzista jest winien MZK ponad 20 tys. zł.

- Obecnie wysokość mandatu to 160 zł lub 112 zł, jeśli zostanie zapłacony do 7 dni od jego wystawienia. W pierwszej połowie tego roku kontrolerzy MZK wystawili 4400 mandatów. W tym okresie, w ramach egzekucji należności odzyskano 390 tys. zł. - informuje MZK.

Związek przekonuje, że jego działania nie są skierowane przeciwko pasażerom, którym zdarzy się zapomnieć biletu okresowego czy dokumentu tożsamości.

- To najczęściej uczciwi mieszkańcy, których celem nie jest unikanie zapłaty. W tym przypadku sprawa kończy się najczęściej na anulowaniu opłaty dodatkowej (potocznie zwanej mandatem) i zapłacie tzw. opłaty manipulacyjnej w wysokości kilkunastu złotych - wyjaśniają w MZK.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Od maja drożeją bilety MZK Od maja drożeją bilety MZK

71-latka wjechała w autobus miejski 71-latka wjechała w autobus miejski

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Gość07.09.2021 12:31

A dlaczego do tej pory tak nie było?

Dłużnik, to dłużnik, a alimentacyjny, to dopiero. Znam jednego, który uważa się za katolika. Ożenił się po raz drugi, przepisał majątek na aktualną żonę, pracuje za najniższą krajową i teraz kończą budować dom. Ale alimenty spłaca po 50zł bo oficjalnie nie może więcej, więc go nie zamkną, bo płaci przecież... na trójkę dzieci.
Dziwi mnie, jak oni w ogóle kredyt dostali? A skarbóka się nie zainteresuje? Biedny bogacz, dłużnik alimentacyjny

Instytut07.09.2021 11:52

Zapomniano napisac, ze laczne zobowiazania dluznika musza wynosic co najmiej 500zl., by zostac do rejestru wpisane.

Ja tam wiem lepiej...07.09.2021 9:35

W czas...

W tym kraju przede wszystkim dba się o interesy tych, co mają coś na sumieniu.

Osoby uczciwe są natomiast szykanowane. I takie rzeczy dzieją się u nas, czyli w podobno katolickim kraju. Eh!

Podpis07.09.2021 8:09

Ja zapisałem się do BIKu. Dzięki temu nikt nie weźmie za mnie kredytu. Ogólnie mówiąc zabezpieczyłem się przed złodziejami.

Gnom Ż.07.09.2021 1:29

A za co ta opata manipulacyjna ?