Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
16 września 2021

Idzie jesień - masz już węgiel?

Idzie jesień - masz już węgiel?
fot. materiały prasowe

Pogoda przez ostatnie dni nas nie rozpieszczała. W powietrzu czuć zapach zbliżającej się jesieni, a późnymi wieczorami na termometrach możemy zobaczyć tylko kilka stopni powyżej zera. Sezon grzewczy niedługo się rozpocznie, a czy Ty masz już węgiel, którym ogrzejesz swój dom?

Czym różni się węgiel brunatny od kamiennego?

Węgiel kamienny jest najczęściej wybieranym rodzajem opału do ogrzewania domów. Można go spotkać w trzech formach w zależności od wielkości – kostki, orzecha bądź groszku. Sprzedawany jest luzem, na paletach lub w workach.

Węgiel brunatny jest głównie wykorzystywany w przemyśle, choć również stosowany jest jako opał domowy, ze względu na swoją niską cenę. Węgiel brunatny zaliczany jest do wilgotnego rodzaju paliwa, co oznacza, że jego spalanie jest gorsze w stosunku do poprzednika. Posiada wyższą zawartość popiołu oraz siarki, a jego kaloryczność jest znacznie niższa niż węgla kamiennego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie węgla?

Przede wszystkim warto czytać uważnie etykiety i zwrócić uwagę na kaloryczność węgla. W zależności od tego, jaką kaloryczność węgla wybierzesz, będzie to miało wpływ na jego zużycie w ciągu roku. Warto pamiętać, że węgiel dzieli się na typy, czyli odmiany, które różnią się właściwościami i czasem spalania. Istnieje zależność między kalorycznością, a typem – im rosnąca kaloryczność, tym wyższy typ węgla. Jeżeli zdarzyło się tak, że podczas jednego sezonu węgiel palił się prawidłowo, a innym razem zabrudzi cały kocioł – może być to pierwszy dzwonek, że typ węgla mógł zostać nieodpowiednio dobrany. 

Dlaczego warto wybrać węgiel?

Mówi się, że węgiel jest nieprzyjazny dla środowiska. Zazwyczaj dzieje się tak z uwagi na nieodpowiedni sprzęt do spalania węgla oraz wybór zamienników niższej jakości. Węgiel ma swoje mankamenty,  niemniej jednak pod względem ceny, nie ma konkurencji.

Ogrzewanie domu węglem, ma także inne zalety:

  • jest efektywny, podczas spalania wydziela dużo ciepła i energii,
  • nietrudno o sprawdzonego dostawcę węgiel w Imielinie,
  • niskie koszty instalacji,
  • najtańszy sposób na ogrzanie domu.

Zastanawiasz się, jaki węgiel wybrać? Grono specjalistów Rampa Imielin z chęcią doradzi w jego wyborze! Zajrzyj do nas i zapoznaj się z szeroką ofertą Rampy Imielin!

Artykuł sponsorowany

Polub i udostępnij
Czytaj też

Marcelo Mendez trenerem Jastrzębskiego Węgla Marcelo Mendez trenerem Jastrzębskiego Węgla

Premier apeluje o ocieplanie domów przed zimą. Tylko skąd wziąć fachowców? Premier apeluje o ocieplanie domów przed zimą. Tylko skąd wziąć fachowców?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!