Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
BS Kredyt bez gwiazdek
12 października 2021

Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej?

Co z koszeniem trawy? Kiedy rośnie najmocniej?
fot. UM / Barbara Englender

Na ważny dla miasta problem związany z koszeniem traw zwrócił uwagę radny Tadeusz Sławik, który ma dla urzędników miejskich pewną wskazówkę, dotyczącą tego, kiedy trawa rośnie najbardziej.

Problem związany z koszeniem traw powraca co roku i wywołuje dyskusje w mieście. Kiedy i w jakich odstępach czasu powinno się ją kosić?

- Pierwsze koszenie trawników powinno nastąpić do połowy maja, a najpóźniej do końca maja. Wynika to z faktu, że trawa najmocniej rośnie w miesiącach maju i czerwcu. Zbyt późne pierwsze koszenie powoduje ogromny wzrost trawy i degradację trawników. Proszę o wzięcie pod uwagę problemu przeze mnie zgłoszonego w następnym roku - napisał radny Tadeusz Sławik (PiS) w zgłoszonej przez siebie interpelacji.

Urzędnicy, którzy już wcześniej odnosili się do tego problemu wyjaśniali, że dzięki rzadszemu koszeniu na miejskich trawnikach wyrastają rozmaite trawy i byliny. Stokrotki, mniszki lekarskie i firletki cieszą nasze oczy właśnie dzięki przyjętemu systemowi. Gleba nie wysycha, bo wysoka trawa utrzymuje wilgoć. Aby zachować zieleń, krótko skoszonego trawnika konieczne jest częste podlewanie. Nieskoszony trawnik może być nawet 30 stopni chłodniejszy od asfaltu. Im trawa wyższa, tym wydajniej obniża temperaturę. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wyższe trawniki są koniecznością? Wyższe trawniki są koniecznością?

Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście Rusza akcja "liść". Oddaj swoje liście

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
Gość14.10.2021 8:40

Cz p. Sławik mógłby coś napisać o najskuteczniejszej diecie ? A może o tym, jak dostać się do zarządu spółki skarbu państwa bez kwalifikacji ?

Gość13.10.2021 8:28

Zbliża się zima, czy pan radny mógłby zgłosić interpelację ze wskazówkami jak odśnieżać ? Taki człowiek renesansu, współczesny Leonardo da Vinci, z pewnością to wie.

Dżordż Lowerboj13.10.2021 5:56

@Zbulwersowany mieszkaniec

"Chciałbum zobaczyć wykształcenie i papiery tego człowieka."

Zapomnij. Wszystko, co publiczne, objęte jest klauzulą "tajne/poufne", a do tego brak odpowiedzialności. Życie.

Gość12.10.2021 22:09

Przyszły minister rolnictwa, ewntualnie stworzy się dla niego ministerstwo sianokosów.

Gość12.10.2021 13:02

Sławik a może byś się wziął za trawę na nasypach kolejowych - to twoja brocha ostatnio.
Normalnie powinno nam być WSTYD że wybraliśmy takich głupich radnych!

Zbulwersowany mieszkaniec.12.10.2021 12:40

To pan Sławik błysnął niewiedzą. Ręce opadają. Dlaczego nie zajmie się zabetonowaniem parku i ograniczeniem tam trawników i odpowiednią, prawidłową aranżacją nasadzeń. Ale tak to wygląda jak wygląda jak ktoś bierze się za projektowanie ,kto nie ma zielonego pojęcia o projektowaniu. Amatorszczyzna i tyle. Dlaczego pozwolono na takie działania.Zniszczono stary zabytkowy park na rzecz tandety.. Witczak przewraca się w grobie. Proszę radnego o wyjaśnienie. Ale co tu wyjaśniać zlecono tragicznej firmie projekt, nadzorowany przez pseudo konserwatora. Chciałbum zobaczyć wykształcenie i papiery tego człowieka.

Gość12.10.2021 12:32

Okazuje się, że Sławik zna się na wszystkim. Spokojnie może zostać jeszcze prezesem spółki zajmującej się koszeniem trawy. To taki jastrzębski Sasin.

Gps12.10.2021 12:22

Nie kończąca się opowieść z tymi trawnikami. Do póki urzędnik zza biurka będzie decydował o terminie wyjścia firmy w teren do koszenia, zawsze będzie z tym problem. Firma wygrywająca przetarg na koszenie w danym rejonie wie najlepiej kiedy rozpocząć pracę by zdążyć na czas i zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom dróg i zadbać o estetykę całej okolicy.

Wasabi12.10.2021 11:11

Wykoś sobie trawę na międzytorzu na torach w zarządzie JSK, bo tylko na tym się znasz jako prezes.

Rubin12.10.2021 10:55

Pamiętajmy przy wyborach
Głosowano w sprawie: ustalenia wysokości stawki opłaty za gospodarowanie
odpadami komunalnymi,
ZA: 12, PRZECIW: 8, WSTRZYMUJĘSIĘ: 0, BRAK GŁOSU: 0, NIEOBECNI: 3
Wyniki imienne:
ZA (12)
Alina Chojecka, Małgorzata Filipowicz,Franciszek Franek, Józef Kubera,Tadeusz Markiewicz, Grzegorz Mosoń, Janusz Ogiegło, Ryszard Piechoczek, Jarosław Potępa, Iwona Rosińska, UrszulaSobik, JanuszToborowicz
PRZECIW (8)
Angelika Garus-Kopertowska,Łukasz Kasza,Szymon Klimczak, Mirosław Kolb, Andrzej Matusiak,TadeuszSławik, Piotr Szereda, Michał Urgoł
NIEOBECNI (3)
Bernadeta Magiera,Wojciech Marcol,Stefan Woźniak

adm12.10.2021 10:14

Jan Kosiarka- masz 100% racji!

Prawdomowny12.10.2021 9:46

-Nieskoszony trawnik może być nawet 30 stopni chłodniejszy od asfaltu. Im trawa wyższa, tym wydajniej obniża temperaturę.- To pewnie dlatego wszędzie gdzie popadnie wylewa się beton, kładzie kostkę lub inne płyty, żeby nam nie było zimno.

Stokrotka12.10.2021 9:04

Na radnego Sławika zawsze można liczyć ..... buhahahahhahaa

Gość12.10.2021 8:56

Tęga głowa z tego radnego.Mądrego to czasem dobrze poczytać.

Gość12.10.2021 8:51

dobre, naprawdę dobra rada. Świetnie!

Jan Kosiarka12.10.2021 8:50

Niech ci urzędnicy dadzą na portal zdjęcia swoich nie koszonych trawników przy swoich domach , zobaczymy jakie to byliny , stokrotki, mniszki lekarskie i firletki rosną i jakiej są wysokości .Proszę redakcję o pilotowanie tej propozycji .A tak na marginesie to trawę kosi się kosiarką !!! a nie goli podkaszarką do gołej gleby !!!! co jest nagminne w tej osadzie .

Instytut12.10.2021 8:29

"Tadeusz Sławik, który ma dla urzędników miejskich pewną wskazówkę"

Taki radny to prawdziwy skarb.