Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°20°
9 grudnia 2021

Kopalnie zawieszą płacenie składek na ZUS?

Kopalnie zawieszą płacenie składek na ZUS?
fot. pixabay

Jeszcze nie doszło do podpisania umowy z Unią Europejską w sprawie programu pomocowego dla kopalń, które warunkuje uruchomienie osłon socjalnych w górnictwie. W celu utrzymania płynności finansowej kopalń rozważa się czasowe zwolnienie kopalń z niektórych zobowiązań, jak np. płacenia składek na ZUS.

W środę odbyło się spotkanie delegacji rządowej z przedstawicielami górniczych związków zawodowych w sprawie umowy społecznej dla górnictwa. Związkowcy poinformowali, że rząd planuje wprowadzić rozwiązania prawne pozwalające wprowadzić płynność finansową kopalń. Może to być zawieszenie w płaceniu niektórych zobowiązań, jak na przykład składek na ZUS czy spłat Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Te rozwiązania, dopóki nie będzie notyfikacji pozwolą górnictwu trwać. Natomiast, co będzie z notyfikacją zobaczymy. Ponoć jest wola, co do zasad – to niejako zostało podtrzymane - że zasady dotyczące subsydiowania i pomocy publicznej do wydobycia i na likwidację będą, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Rząd jest optymistycznie nastawiony do tych negocjacji notyfikacyjnych, my trochę mniej. Nie ma co ukrywać, że rząd przespał cztery, pięć miesięcy - podsumował Dominik Kolorz, przewodniczący Śląsko-Dabrowskiej „Solidarności”.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW sprzedaje węgiel odbiorcom indywidualnym. Tona za 1200 zł JSW sprzedaje węgiel odbiorcom indywidualnym. Tona za 1200 zł

JSW wspiera energetykę i odbiorców indywidualnych JSW wspiera energetykę i odbiorców indywidualnych

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Instutyt13.12.2021 13:29

"Zabrać emerytom górniczym emerytury i do roboty do 65."

Jarząbek W. trener II klasy13.12.2021 5:52

@Bob

"Zabrac emerytom gorniczym emerytury i do roboty do 65."

Dokładnie tak jest w Czechach. Po 25 latach pracy na dole, górnicy muszą pracować do 65 roku życia na powierzchni i jakoś nikt z tego powodu nie jeździ do Pragi palić opony. Takie zwyczaje tylko w katolickim Polinie.

Bob11.12.2021 20:21

Zabrac emerytom gorniczym emerytury i do roboty do 65.

Fredo10.12.2021 23:31

>>>Górnik
Ładne bajeczki opowiadasz. Pewnie - każdy może przyjść i dostać robotę na dole pod JSW :D
Te tysiące młodych chłopaków z wykształceniem górniczym, kursami, uprawnieniami, pracujących w prywatnych spółeczkach albo SiGu, za połowę stawki "prawdziwego górnika", po prostu nie wpadło na ten pomysł żeby zanieść CV bezpośrednio na kopalnie :D

Ale zakładając, że to prawda... dlaczego w takim razie SRK będzie płacił pensje czterdziestoletnim górnikom odchodzącym na urlopy górnicze? Dlaczego, skoro według ciebie są przyjęcia, wysyła się doświadczonych chłopów do domów, żeby sobie popijali piwko na koszt podatników?

zak10.12.2021 16:15

Na ZUS nie ma ale podobno chcą premie ....

Gość10.12.2021 8:51

Czyli górnicy zostaną zwolnieni z pobierania emerytury ?

Instytut09.12.2021 22:36

Jo mam mało.

Gość09.12.2021 20:12

Ale emerytury najwyższe koniecznie przez 40 lat. I jeszcze pretensje ciągle, bo mało i mało. Czas traktowac górników jak kazdy inny zawód fizyczny. Najwyższy czas.

Górnik09.12.2021 17:50

Ci co mają bóld...y. Panowie cały czas są przyjęcia na kopalniach. Poprostu . Takie płaczki jak wy to w sredniowieczu na pogrzeby wynajmowali żeby za rodzinę lamentowali... pozdrawiamy z pod ziemi.

Instytut09.12.2021 16:45

"Przecież kopalnie i tak nigdy nie płaciły ZUS-owi,"

Do maja 2004 mialy placenie w dupie, bo i tak byly oddluzane.
Pozniej umozenie czy redukcja skladek jest pomoca publiczna, ktora musi uzyskac akceptacje UE.

Beny 09.12.2021 15:59

Ten gość z nikim emeryt wypisuje jakieś bzdety po pierwsze musiał by zatrudnić się na dole w wieku 16 lat co jest niemożliwe i musiał by przez 25 lat nie mieć dnia chorobowego. Nie pisz gamoniu kłamstw bo ja mam 31 lat prac i nie mam takiej emerytury

Czech worker09.12.2021 15:38

@Emeryt

7600z? Ale liczysz to w złotówkach, czy w euro?

Bo ja w czeskim Tieto koszę 27 000zł miesięcznie i mam czas na nudzenie się, na przykład pisanie komentarzy.

Gość09.12.2021 15:23

Przecież kopalnie i tak nigdy nie płaciły ZUS-owi, a górnicy przechodzą na wczesne emerytury nielegalnie. STOP!

Emeryt09.12.2021 14:57

Boski żigolo płacz i płac na moja emerytura jedyne 5600 i 44 lata 3 razy w roku wakacje święta na Zanzibar a ty do roboty ???????? i tak do 65 rób bo ktoś na mnie musi

Emeryt09.12.2021 14:49

Opłacało sie przyjąć do górnictwa mam 41 lat załapałem sie na urlop górniczy liczyłem że wiecej dostane niż te 7600 co mi wyliczyli no ale dorobi sie gdzieś na boku jeszcze

Gość09.12.2021 14:08

Panowie możecie spróbować sami tej pracy jak jest tak fajnie.

Gość09.12.2021 13:52

Boski żigolo jak zwykle racja! Trudno się z tobą nie zgodzić. Jestem za ukróceniem komunistycznych bonusów!

Igo 09.12.2021 13:43

A prywatny płaci pełne składki, chyba nie

Olaf09.12.2021 11:54

Węgla brakuje wciągamy z Rosji ale zamykamy kopalnie xddddd ale robią wodę z mózgu !

Inspektor Pracy09.12.2021 10:42

...W Naszym kraju robotnicy z co najmniej 45 letnim stażem pracy, umierają tysiącami nie dożywszy emerytur ,okradzeni przez PO i obecnie PiS także nawet z godnych zasiłków pogrzebowych a Wy "jeszcze młodziutkim byczkom " powalcie siedzieć w domach bo co -bo..... górnicy..; .i twierdzicie, że jest to równoważne z pracą na dole!!!! ---_jak ZUS który utrzymywany jest z pracy tak spracowanych a konających przed emeryturami może do tego dopuszczać ,gdzie prokuratura która pozwala na taki przekręt świadczenia nieprawdy , obchodzenie przepisów o rzeczywistej faktycznej pracy w nieb warun pracy może na to pozwalać...... Przecież każdemu innemu gdyby udowodnili brak choć jednego dnia w szkodliwych przepracowanych nie dano by za ten fakt emerytury a tu takie wobec nich odbywa sie takie su---two.. Figę Nas to obchodzi ze finansujecie to okrężną drogą niby przez Unie --to tylko Wasza wymówka ,to Wasze oszustwo ,to świństwo wyrządzone naprawdę spracowanym długie dziesięciolecia robotnikom którym nawet emerytur stażowych do tej pory nie uznaliście.., . Gdzie Związki Zawodowe Solidarność które w pierwszej kolejności powinny dbać o zwykłą sprawiedliwość ,przyzwoitość pomiędzy pracownikami. Zapomnijcie o nazwie w członie partii Sprawiedliwi .. Nie jesteście lepsi od oszustów. To jest zwyczajnie PODŁE aby jednym dawać za siedzenie przez kilka lat w domu pieniądze jak za prace dołową ! zamiast tak jak Ktoś tu już sugerował kazać iść do pracy na robotach publicznych w wymiarze dwa lata za rok brakujący na dole i dać dopiero wówczas Emerytury Górnicze. Co żle by mieli jak by poszli w wieku 50r na emerytury? Podłe jest także twierdzenie iż Ich urlopy mają być refundowane rzekomo przez Unie. A kurde -Kto to jest Unia, to My wszyscy i to z Naszych ZUS będzie Im płacił te niezasłużone Emerytury. Dziennikarze RP prosimy opisujcie ten problem , nie pozwólcie, Oni nas zwyczajnie okradają gdy zamiennie nie mają pieniędzy na długoletnio zatrudnianych.

Układy Zbiorowe Pracy w znacznej mierze to zanikająca fasada. wielokrotnie apelowałem w swojej firmie aby nie powielać w nim zapisy z Kodeksu Pracy które nie ulegną pogorszeniu a pozostawić tylko to co jest lepsze od KP . Wówczas Układ Zbiorowy miałby co najwyżej 3 str . Lecz nie ,On ma czynić wrażenie.
Zapisy mają być lepsze lecz nie gorsze a jakże często w Układach znajdujemy zapisy o dopuszczalnym poszerzonym zmianowym systemie pracy czy innych które są gorsze niz KP.
Z przykrością stwierdzam także ze i Związki Zawodowe szczególnie Solidarność czyni się juz tylko związkiem fasadowym lub cerebrujacym tylko rocznice z okresu komuny i za to jego działacze inkasują pensje.. Związek powinien dbać o równość i sprawiedliwość a tym czasem nie umiejąc np...wywalczyć Emerytur Stażowych dla osób z 46 letnim i więcej stażem ,pozwala na Urlopy Górnicze po 20 latach pracy zaliczane do pracy dołowej co jest kompletnym świństwem i to w wymiarze 1-1 które były i będą udzielane za siedzenie w domu. Nie oczekujecie zorganizowania dla takich górników robót publicznych w wymiarze 2 lata odpracuj za 1 rok brakującej pracy na dole. Przecież Te "młode byczki górnicze" szły by i tak na emerytury w wieku 47-50 lat.
Działalność związkowa , brak możliwości skarżenia socjalu , systemy pracy nawet w 5 brygadówkach i wiele wiele innych włącznie z rozszerzonym limitem dopuszczalnych nadgodzin przy takim samym funduszu płac -- o zgrozo . Nawet Piotr Duda mimo obowiązującego obecnie sloganu ?Murem za Polskim Mundurem? nie upomniał się o nizszy podatek od dochodu dla tych jak On co kiedyś także służyli lecz tylko za darmo w Zasadniczej Służbie Wojskowej a później byli pracownikami gospodarki narodowej ..Komisja Krajowa do wymiany.!-- brak kreatywności w działaniu!

Boski żigolo09.12.2021 8:58

A czy kopalnie kiedykolwiek płaciły cokolwiek do ZUS? Przecież to społeczeństwo się składa na emerytury młodych byczków górniczych, którzy są pasożytami na zdrowym organiźmie. Czas skończyć z tą patologią. Dość!

Dron z JSW09.12.2021 7:34

Cyrk totalny xD Niech w ogóle nie płacą składek... im się to należy!

Intelygent09.12.2021 7:24

Zlikwidować fabryki smrodu

Instytut09.12.2021 7:23

Niech ZUS zlicytuje te fabryki smrodu