Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
20 grudnia 2021

Testują autobus za 2,5 mln zł

Testują autobus za 2,5 mln zł
fot. UM jastrzębie

Na ulicach Jastrzębia można zobaczyć autobus za 2,5 mln zł. Jest to autobus elektryczny najnowszej generacji. Czy takie pojazdy na stałe będą obsługiwały linie MZK, zależy od zebrania środków na ich zakup. 

Autobus elektryczny Solaris Urbino 12 Electric obsługuje trasy MZK do 26 grudnia. Jest on wyposażony w pięć baterii o łącznej pojemności 395 kWh. Zamiast lusterek bocznych zamontowane są kamery. Dodatkowo zainstalowano bramki świetlne w drzwiach wykrywające pasażerów i uniemożliwiające ich przytrzaśnięcie. Autobus wyposażony jest również w pompę ciepła ogrzewającą wnętrze. 

Czy tego typu autobusy na stałe będą obsługiwały linie MZK? Wiele zależy od tego, czy uda się zebrać fundusze. Wartość jednego pojazdu to 2,5 mln zł.

- Stąd wniosek Międzygminnej Komunikacji Autobusowej (były PKM), wysłany już w styczniu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o dofinansowanie zakupu 5 pojazdów elektrycznych, które miałyby obsługiwać głównie trasy w Jastrzębiu-Zdroju. Władze miasta wspierają tę inicjatywę, co w przypadku tego przewoźnika jest kluczowe. MKA jako nowy podmiot nie posiada potencjału kredytowego i zdolności zabezpieczenia ewentualnych zobowiązań - informuje MZK.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! W majówkę mniej autobusów na ulicach Uwaga! W majówkę mniej autobusów na ulicach

W święta mniej kursów autobusów miejskich W święta mniej kursów autobusów miejskich

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
@Doo Abc20.12.2021 19:21

I to jest powód nagminnych sytuacji, w ktorych jeden autobus bedacy na rondzie zauwaza na HORYZONCIE daleko (drugi, trzeci, piaty w "w kolejce") kolege, zatrzymuje sie na srodku ronda i czeka ?
Podobnie przed skrzyzowaniami.
Albo UPROD jest dla wszystkich, albo dla nikogo. TO nie jest kwestia "dlugosci" czy wpuszczania
Gdyby kierowcy autobusow nie odwalali takich numerow - szanowalbym ich, jak kazdego innego normalnego uczestnika ruchu drogowego. I nie mam zadnego problemu z tym, zeby przed zatoczka sie zatrzymac i wpuscic autobus - pod warunkiem, ze nie robi tego stwarzajac zagrozenie (co nie raz juz mi sie zdarzylo - wyjazd z zatoczki gdy jestem w połowie długosci autobusu).

Smutne. A najgorsze jest to, ze w innych miastach nie zauwazylem tego zjawiska az na taka skala. Jesli sie przytrafi to bardzo okazjonalnie i raczej przez przypadek

Anka20.12.2021 18:37

I zapewne teraz będziemy na pierwszym miejscu w cenie biletów w Polsce hahaha

Wniosek:20.12.2021 14:41

Może to jest autobus najnowszej generacji a nie najwyższej generacji?

Emo20.12.2021 11:49

Najwyższy czas to zakupić w końcu przeguby żeby nie było tłoków, mało to jest zatłoczonych linii, każdy kto jeździ na co dzień to wie które.

Edgar z Ruptawy20.12.2021 8:57

Mieszkańcy tej upadającej osady górniczej łasili się z kradzieżami już na rzeczy o wiele mniejszej wartości od tej.

Doo Abc20.12.2021 8:27

Jeśli chodzi o te tamowanie, to oprocz kierowców autobusów na skrzyżowaniu czy ewentualnie rondzie nikt nie przepusci takiego pojazdu, dla przypomnienia autobus jest troche dłuższy niz samochód osobowy i trudniej mu przejechac skrzyzowanie, a niestety nie ma jakieks duzej kultury na drogach. Sa poza malymi wyjatkami. Pozdrawiam.

Dżordż Lowerboj20.12.2021 5:59

Solaris już nie jest polski, bo został sprzedany jakieś pół roku temu.

20.12.2021 5:46

Autobus ekologiczny, dobre sobie...

A jak potem będą utylizowane te jego baterie po eksploatacji?

Temat przemilczany, bo niewygodny. Reguły ekologii narzucają nam ludzie latający prywatnymi odrzutowcami.

Abc20.12.2021 5:20

Oooo - to tamowanie ruchu i wymuszanie pierwszenstwa wejdzie na nowy poziom