Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°16°
Sklep Medicanna
22 grudnia 2021

Odbył się pierwszy koncert w nowej sali koncertowej

Odbył się pierwszy koncert w nowej sali koncertowej
fot. UM Jastrzębie

Nasze miasto, a dokładnie Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia doczekała się sali koncertowej na miarę XXI wieku. Pierwszy, testowy koncert już się odbył.

W sali koncertowej jastrzębskiej szkoły odbył się pierwszy koncert i to nie byle jaki – zabrzmiały kolędy oraz muzyka klasyczna. W ten sposób sala zainaugurowała swoją działalność. Był to swoistego rodzaju test, ponieważ oficjalne otwarcie obiektu odbędzie się na wiosnę.

Ma ponad 15 tys. m3 kubatury, 30 metrów długości i 29 szerokości. Na jej widowni pomieszczą się 362 osoby. Sala koncertowa, której budowa kosztowała 20 milionów złotych (z czego ponad 16 mln  z funduszy unijnych) wyróżnia się ciekawym designem i świetną akustyką.

- Jest to sala wymarzona, wyczekana, wytęskniona. Myślę, że to piękny prezent na 30-lecie naszej szkoły. Już poprzedni dyrektor, pan profesor Stanisław Śmietana, usilnie zabiegał o jej budowę. Jesteśmy mu za to bardzo wdzięczni, to przede wszystkim jego zasługa - podkreślała dyrektor szkoły, Gabriela Jaworska.

Także prezydent miasta mogła przekonać się o tym, jak brzmi muzyka w nowej sali.

- Te pierwsze koncerty, które mieliśmy okazję wysłuchać, już dają nam obraz tego, co będzie się tutaj działo. To fantastyczna sala o znakomitej akustyce. Można tu zaprosić każdego artystę i sądzę, że każdy wyjdzie stąd zadowolony - mówiła prezydent Anna Hetman.

A jako że to właśnie akustyka jest w przypadku takich miejsc najważniejsza, w jastrzębskiej sali dopracowano pod tym względem każdy, nawet najmniejszy detal. Po wysłuchaniu koncertu przyczynili się do tego również... widzowie, którzy wzięli udział w wyjątkowym eksperymencie. By zbadać, jak zapełnienie widowni wpływa na rozprzestrzenianie się dźwięku, specjalista odpowiedzialny za projekt akustyki sali oddał kilka wystrzałów z pistoletu ze ślepą amunicją.

Akustyka jastrzębskiej sali może być dostosowywana do bieżących potrzeb muzyków - dzieje się tak między innymi za sprawą kotar czy rolet, które pozwalają modyfikować sposób rozchodzenia się dźwięku.

Jak zapewnia dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej, Gabriela Jaworska, sala koncertowa będzie służyła wszystkim mieszkańcom. Pierwsze koncerty są już zaplanowane, a na scenie będzie można zobaczyć między innymi artystów występujących w ramach festiwalu JAZZtrzębie czy muzyków wiedeńskich.

- Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi, którym bliska jest muzyka - podkreślała Gabriela Jaworska.

Salę zaprojektowali Aleksander Bednarski i Mariusz Kamraus (SLAS Architekci), a głównym wykonawcą inwestycji jest firma Intravi z Żywca.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zagłosuj na jastrzębskie obiekty w konkursie wojewódzkim Zagłosuj na jastrzębskie obiekty w konkursie wojewódzkim

Jastrzębska sala koncertowa otrzymała kolejną nagrodę Jastrzębska sala koncertowa otrzymała kolejną nagrodę

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
Do Jessici24.12.2021 8:59

Dobrze że jeszcze nie napisałaś że ta hala ściągnie ludzi z całej Europy...Chyba nie doczytałaś że hala jest na 362 osoby

Arczadello24.12.2021 6:55

Sala koncertowa za 20 mln na....362 osoby....myślałem że już nic mnie nie zdziwi w tym kraju haha

Elf24.12.2021 1:59

Jak wam nie podoba sie w jastrzębiu to sie wyprowadźcie. Tylko jak niektórzy sie odnajdą w wielkim swiecie.. Jak na co dzien okno i tv..

Jessica23.12.2021 9:40

Sala będzie słuzyła mieszkańcom całego Subregionu Zachodniego i to jest najlepsza wiadomość.
Koncerty będą się odbywały na najwyższym poziomie, co ściągnie ludzi z całego regionu.
Długo czekaliśmy na tak wspaniały obiekt.

Marek23.12.2021 8:59

Powiedzmy sobie jasno, żadna to zasługa miasta. Jedyną osobą, która skutecznie zabiegała o inwestycję, jest były dyrektor szkoły prof. Śmietana. Szkoda tylko, że takich ludzi nie ma w zarządzie miasta. Wszyscy wiemy, że w naszym mieście królują same miernoty, skończywszy na radnych.

seboc23.12.2021 7:47

Wszystkie miasta na Śląsku z wyjątkiem Katowic, zazdroszczą nam tak nowoczesnej sali, a tu jeden chory na głowę człek wypisuje swoje żale, posługując się kilkunastoma nickami.

Emil z Godowa 23.12.2021 7:01

Mieszkańcy Godowa będą korzystać z tej sali koncertowej jako zacni goście oraz jako pracownicy kierownictwa tej placôwki.

Największy Maruda.22.12.2021 17:19

Piękna sala ale tylko w środku.
Na zewnątrz to buda obitą blachą która pasuje do
Starego Zdroju jak drzwi do lasu.

Gość22.12.2021 15:08

Teraz widać jak na dłoni, że kultura wyższa dla niektórych to za wysokie progi. Im wystarczy ogródek piwny i disco polo z jamnika:)

22.12.2021 11:53

A parking to tam jest? Chyba podziemny...

Pod kinem Centrum już parking zabrali i przemianowali na plac.

Ten jarmark co tam był w niedzielę świąteczny... normalnie żałosna porażka. Dwie budy i mega ceny.

do stasiu22.12.2021 11:26

Tu nie wypisują się marudy, tylko JEDNA i ta sama maruda.

Jarek22.12.2021 11:12

Jedna z niewielu pozytywnych rzeczy, która wydarzyła się w tej smutnej umieralni w ostatniej dekadzie, a może całym trzydziestoleciu? Zawsze, kiedy jestem w tej szkole, myślę sobie. Kurcze ile w tym mieście jest fajnej młodzieży, ambitnej, pracowitej, zwyczajnie zdolnej. Szkoda tylko, że nikt z nich w tym mieście nie zostanie. Byliby jak ten dobry zaczyn, który by zmieniał tą Jastrzębską rzeczywistości . Niestety zostaną tylko tacy troglodyci i nieudacznicy jak poniżej.

Instytut22.12.2021 11:11

Już widać, że rybnicki prowokator Arteks, zaczął swoje żale wylewać na jastrzębskim portalu

stasiu22.12.2021 10:58

jak zwykle, jak sukces to same marudy w komentarzach. przykro na to patrzeć.

22.12.2021 10:55

@Wiesława

"A teraz niech dużurny hejter pisze swoje bełkoty pod kilkoma nickami!!!"

Wcale nie musi, bo wyobraź sobie, że niezadowolonych mieszkańców jest i bez niego wystarczająco dużo.

Gość22.12.2021 9:54

Czy ja jako chcący iść na jakiś koncer górnik mogę tam zakupić piwo. Wypije z pełną kultura i mogę śpiewać. My górnicy lubimy piwo bo co nam innego trzeba

To sem ja22.12.2021 9:12

Wszystko ok... ale to żywy pomnik byłego dyrektora. Jeśli chcecie usłyszeć o nim opinię, porozmawiajcie z rodzicami uczących się tam dzieci.
Sam "paprykarz jastrzębski" (nieoficjalna nazwa hali) równie dobrze mogli postawić na dachu szkoły muzycznej... - kto wydał zgodę na budowę takiego budynku w tym wąskim miejscu?!
Ciasno, brak parkingu, a jeśli miasto nie pomoże finansowo, to budowla skończy jak kino "Panorama"...

Wiesława22.12.2021 9:03

Sala jest najnowocześniejszą zaraz po Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Czekamy na oficjalne otwarcie.

A teraz niech dużurny hejter pisze swoje bełkoty pod kilkoma nickami!!!

JestSuperJestSuper22.12.2021 8:38

Parking jest?

Zegarmistrz światła22.12.2021 7:47

"Akustyka jastrzębskiej sali może być dostosowywana do bieżących potrzeb"

Toteż właśnie.

Konkurs bekania można chociażby tam zorganizować z wielce szacownym jury.

22.12.2021 7:39

Ta przepiękna i tak wyczekiwana sala koncertowa wprost idealnie wpisuje się w aktualne zapotrzebowanie.

Górnicze ZZ już zacierają ręce, żeby organizować tam rokrocznie swoje tak kultywowane Gwarki piwne.

Rzecz jasna przy muzyce Zenka i degustacjach browarka w plastikowych kubkach jednorazowych.

Tani keczup22.12.2021 7:38

Przerobi się na biedronkę, jak GCK

Dżon łejn22.12.2021 7:37

Nic brzydszego nie widziałem. 20 baniek żeby 362 osoby jak wogóle przyjdą mogły posłuchać muzyki.

Jessica 22.12.2021 7:13

I kto tam będzie chodził na koncerty skrzypcowe Szczepan i Grażyna ze złotych łanów czy dzieci pędzone pieszo z szkoły z drugiego końca jastrzębia ?Teraz rodzice szkolnych dzieci będą utrzymywać ten moloch bo komuś coś się ubzdurałło z salą koncertową a może górników po szychcie zaprosicie .