Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°13°
Sklep Medicanna
16 lutego 2022

Darmowe szkolenia dla górników zmieniających zawód

Darmowe szkolenia dla górników zmieniających zawód
fot. PGG

Górnicy, którzy zdecydowali się na odejście z kopalń, mogą liczyć na pomoc w postaci darmowych szkoleń. Oferta skierowana jest również do byłych pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń przejęła od Jastrzębskiej Spółki Węglowej majątek obszaru górniczego „Jastrzębie III”. Do SRK trafiło również 2148 górników. Część z nich skorzysta z urlopów górniczych, część dobrowolnie odchodzi z kopalń w zamian za jednorazowe odprawy w wysokości 120 tys. zł.

Chcąc umożliwić dalszy rozwój osobisty i zawodowy tej grupy osób, spółka-córka Polskiej Grupy Górniczej SA (PGG) Synercom Usługi Wspólne przygotowała szeroką ofertę szkoleń finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Inicjatywę poparła górnicza "Solidarność".

- Nie można ograniczać zatrudnienia w kopalniach poprzez "mechaniczne" wypuszczanie ludzi bez kompetencji zawodowych pozwalających na szybkie znalezienie pracy poza górnictwem. Nie chcemy powtórki z roku 1998, kiedy pracownikom kopalń również wypłacano jednorazowe odprawy, po czym - w bardzo krótkim czasie - zasilali oni liczne wówczas szeregi bezrobotnych z niewielką szansą na znalezienie jakiejkolwiek pracy - mówi Krzysztof Urban, członek Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ "Solidarność".

Związkowiec podkreśla, że „Solidarność” powinna namawiać odchodzących z górnictwa, aby w trosce o swoją przyszłość zawodową szkolili się,  tym bardziej, że szkolenia te są bezpłatne. Działacze ostrzegają, iż nie może dojść jedynie do technicznej redukcji zatrudnionych w kopalniach.  Wówczas górnicy pozbawienie innych kwalifikacji zawodowych w krótkim czasie mogliby stać się bezrobotnymi bez możliwości samodzielnego utrzymania się.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Związkowcy będą protestować przed siedzibą  JSW Związkowcy będą protestować przed siedzibą JSW

1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW 1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Prywaciarz21.02.2022 23:02

Oni w życiu nie zmienia zawodu gdzie by dostali kasę na węgiel.
Po zmianie nie jeden by miał ciężko obudzić się w rzeczywistości gdzie nic nie jest za darmo trzeba najpierw wypracować potem wydawać

Prywaciarz21.02.2022 22:56

Wszystko darmowe i wszystko mają za małe łącznie z mózgami.
Otworzyć swoje firmy przecież jesteście tacy mądrzy że chcecie zarabiać więcej od prezesów

MyślenieNieBoli19.02.2022 21:59

Typowy Polak i jego myślenie że z pieniędzy podatników itd. A że dostajesz 500+ czy inne przywileje od rządu z naszych pieniędzy to już kur... Tego nie piszesz. Nie każdy ma dzieci nie każdy łapie się na 500+ i co też mamy każdemu cisnąć ze to z naszych pieniędzy? A tak na marginesie każdy kto krytuje górnictwo i nie pracuje w branży i wypowiada się na temat zarobków przekaz jest jeden CZEMU JAK TAK DOBRZE GÓRNICY ZARABIAJĄ I MAJĄ TYLE PRZYWILEJÓW TO SAM NIE POSZEDŁEŚ????

Daros18.02.2022 12:52

,,w bardzo krótkim czasie - zasilali oni liczne wówczas szeregi bezrobotnych z niewielką szansą na znalezienie jakiejkolwiek pracy,, Bo nie było żadnych zakładów pracy w okolicy, stref ekonomicznych jak ta w Żorach czy darmowych dojazdów do fabryk w Czechach. Teraz jest walka o dobrego pracownika.

abc16.02.2022 15:13

Jakie darmowe. Raczej za pieniazki z budzetu panstwa czyli wszystkich obywateli, uczciwie pracujacych

gz316.02.2022 8:48

na zajęciach będą darmowe bułki!

Referent Bulzacki 16.02.2022 8:30

mogliby stać się bezrobotnymi bez możliwości samodzielnego utrzymania się..... no klękajcie narody może dać im dożywotni zasiłek w wysokości 5 tys.

Pies Barona Munchhausena16.02.2022 8:22

Ja chce zostac psim fryzjerem.

Zygfryd de Loewe16.02.2022 7:29

W życiu nic nie ma za darmo , kursy są za pieniądze podatników