Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Instytucje finansowe oceniając wiarygodność finansową osób ubiegających się o kredyt, biorą pod uwagę szereg czynników. Jednym z zagadnień, jakie są poddawane ocenie wiarygodności kredytowej konsumenta, jest kwestia jego wieku. Czy wiek jest zawsze uwzględniany w ocenia wniosku kredytowego?

Do jakiego wieku można wziąć kredyt?

Dlaczego wiek ma znaczenie?

Instytucje finansowe ustanawiają szereg wymagań potencjalnym kredytobiorcom przy ubieganiu się przez nich o dodatkowe finansowanie. Nic w tym dziwnego, ponoszą bowiem spore ryzyko braku jego terminowej spłaty zgodnie z ustaleniami zapisanymi w umowie. Kredytodawcy muszą uzyskać pewność, że środki, które trafią do klienta, zostaną zwrócone. Idealnym klientem dla banków są osoby w średnim wieku, mających stałą pracę i takie doświadczenie zawodowe, że w przypadku jej utraty szybko pozyskają nowe źródło dochodu, ale oczywiście nie każdy spełnia te kryteria.

Prawo polskie ustanawia minimalny wiek, w którym można zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Jest to wiek 18 lat; tylko osoby pełnoletnie mogą zaciągać zobowiązania. A co z wiekiem maksymalnym?

Wiek maksymalny dla kredytów hipotecznych

Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendacje dla banków do określania maksymalnego okresu spłaty kredytów hipotecznych. Rekomendowany okres to 25 lat, jednak dopuszcza się dłuższy czas spłaty, wynoszący nawet do 35 lat.

Każda instytucja finansowa prowadzi własną politykę ustalania maksymalnego wieku klienta przy kredytach hipotecznych, w związku z tym niektóre banki są skłonne udzielić kredytu na 25 lat osobie 50-letniej, w innych jest to niemożliwe. Wynika to z analizy przeciętnej oczekiwanej długości życia w Polsce. Oczywisty jest fakt, iż jest raczej mało prawdopodobne, aby takie zobowiązanie jak kredyt hipoteczny zostało udzielone osobie na okres przekraczający jej oczekiwany czas życia.

Istotnym punktem dla banku jest moment odejścia na emeryturę. Część z nich nie jest skłonna do kredytowania dłuższego niż standardowy czas aktywności zawodowej. Inaczej spawa wygląda w przypadku pożyczek, czy kredytów gotówkowych.

Czy emeryci lub renciście mogą zaciągać pożyczki gotówkowe?

Odpowiedź na to pytanie jest jak najbardziej pozytywna, jednak z pewnym zastrzeżeniami. Inaczej to wygląda w bankach, inaczej w instytucjach pozabankowych. Kredyt gotówkowy w przeciwieństwie do hipotecznego zwykle udzielany jest na znacznie krótszy czas i wynosi od paru miesięcy do 10 lat. Każda instytucja finansowa samodzielnie ustala maksymalny wiek klienta, zaś wnioski kredytowe są rozpatrywane indywidualnie. Niektóre banki oczekują zakończenia regulowania zobowiązania przed wejściem klienta w wiek emerytalny. Pamiętajmy, iż banki są zobowiązane przepisami prawa do surowej dyscypliny w zakresie ograniczania ryzyka.

Instytucja pozabankowe, ze względu na bardziej liberalne uregulowania mają większą swobodę w zakresie oceny zdolności kredytowej swoich potencjalnych klientów. Jeśli zatem potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki np. w postaci chwilówki bez BIK, musimy skontaktować się z pracownikiem danej instytucji i dopytać. W zależności od instytucji pozabankowej może to być 70 lub nawet 75 lat. Podobnie ma się rzecz przy zakupach na raty, do udzielenia których również potrzebujemy przejść pozytywnie weryfikację zdolności kredytowej.

Artykuł sponsorowany

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].