Pogoda na dziś zobacz prognozy
 14°
28 kwietnia 2022

Konieczna identyfikacja górników za pomocą kodu DNA

Konieczna identyfikacja górników za pomocą kodu DNA
fot. pixabay

W kopalni Zofiówka zginęło 10 górników. W przypadku trzech z nich konieczne jest pobranie próbek genetycznych od rodziny, bo tylko tak można zidentyfikować ofiary.

Górnicy, którzy zginęli tragicznie w wypadku w kopalni Zofiówka, mieli od 30 do 51 lat, łącznie osierocili 18 dzieci. Jak zapewnia kierownictwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej, rodziny zmarłych zostały otoczone należytą opieką.

Trzech zmarłych górników nie da się zidentyfikować inaczej, jak przez porównanie próbek kodu genetycznego pobranego od rodziny. Tym zajmuje się prokuratura i Instytut Medycyny Sądowej.

Prace w miejscu wypadku zostały wstrzymane

- W rejonie prowadzone będą tylko niezbędne prace w celu utrzymania funkcjonalności wyrobisk tj. kontrola stanu wyrobisk pod kątem zabezpieczenia metanometrycznego i pyłowego oraz pompowania wody z miejsc zagrożonych podtopieniem - informuje JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ratował górników w Pniówku. Teraz potrzebuje pomocy Ratował górników w Pniówku. Teraz potrzebuje pomocy

Trwają przesłuchania w sprawie wypadku w kopalni Trwają przesłuchania w sprawie wypadku w kopalni

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Dobry29.04.2022 15:50

Ofiary rozpoznają po badaniach DNA,żeby wykryć winnych nie trzeba badań tylko śledztwa i funkcji na poszczególnych kopalniach i czego zaniechali by nie doszło do tej strasznej tragedii dla poleglych ich
rodzin ,bliskich i znajomych ,to trzeba wyjasnic

Pies Barona Munchhausena28.04.2022 18:50

"Modlitwa do niej nic nie daje."

Nie modlitwa a rozsadne zarzadzanie jest potrzebne.
Od poczatku bylo wiadomo, ze ta sciana to pulapka.
Ale zwyciezylo pissie "zmiescisz sie, smialo".

XXX28.04.2022 14:45

Gdzie jest info o pogrzebach?

Górnik.28.04.2022 9:51

Więcej nacisków,więcej wizyt ze spółki na kopalniach ,więcej telefonów o różnych porach dnia i nocy na kopalnie z JSW ,więcej sprawozdawczości ,więcej twierdzeń że tylko w spółce wiedzą co jest najlepsze a na kopalniach to sami ....a będzie " bezpieczniej " .

Iron Ja.28.04.2022 9:34

Patronka Barbara zamiast troszczyć się o górników,to chce więcej ofiar.Modlitwa do niej nic nie daje.

Iskierka28.04.2022 8:27

Łowca prawdy, dokładnie i bardzo to smutne.

Łowca prawdy 28.04.2022 8:00

Dziś na oficjalnej stronie JSW nie spojrzysz w oczy ofiarom. Nie ma nawet informacji o pogrzebach, chociaż te już się odbywają i nie stanowi to tajemnicy (patrz galeria na górze artykułu). Są regularne komunikaty z "akcji ratowniczych" , których przecież już nie ma. Sąsiaduje z nimi ostrzeżenie !!!!!
TAK JSW ODNOSI SIĘ DO TEJ TRAGEDIIII

"Jeżeli publiczne fora dyskusyjne nie będą należycie nadzorowane przez portale, zwłaszcza w przypadku braku reakcji na zgłoszone przez służby prasowe spółki nadużycia, JSW rozważy wystąpienie o ochronę dóbr osobistych Spółki i jej pracowników, w szczególności o ochronę czci zmarłych."
https://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,105645,28377846,kilkadziesiat-ofiar-czarnej-serii-w-kopalniach-jsw-dostrzegasz.html#s=BoxOpImg5 

Gość28.04.2022 8:00

Mądre słowa

Iga28.04.2022 6:49

Otoczmy opieką i dobrym słowem Rodziny zmarłych. Wstrzymajmy się od kąśliwych, krytycznych uwag. Trochę pokory wobec majestatu śmierci. Niech odpoczywają w pokoju.