Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°
Wesele w Dąbrówce
13 maja 2022

Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki

Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki
fot. pixabay

Oszuści wyłudzają pieniądze za prąd, podsyłając fałszywe linki. Policja ostrzega, aby nie wykonywać żadnych przelewów czy podawać numerów BLIK.

Do jastrzębskiej policji zgłaszają się mieszkańcy oszukani przez przestępców, którzy za pomocą sms, wiadomości e-mail wyłudzają pieniądze za rzekomo niezapłacone rachunki za prąd.

- Po kliknięciu załączone linki wyświetlają się strony łudząco podobne do stron bankowych płatności elektronicznych – kiedy się tam zalogujemy, przestępcy przejmą nasze dane do logowania i w ten sposób uzyskają dostęp do konta. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów kradnąc wszystkie pieniądze - ostrzega asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Policja przestrzega, że nigdy nie należy klikać w takie linki. Kliknięcie powoduje, że telefon może zainstalować się hakerskie oprogramowanie, którego celem jest wyłudzenie naszych danych do logowania się w aplikacji bankowej, a w konsekwencji okradzenie naszego konta.

Zasady bezpieczeństwa w sieci:

  • Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców,
  • Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła,
  • Nie zapisujemy loginu, ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące,
  • Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich,
  • Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku,
  • Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

15-latek zatrzymał złodzieja sklepowego 15-latek zatrzymał złodzieja sklepowego

Przekroczył prędkość i zwyzywał policjantów Przekroczył prędkość i zwyzywał policjantów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Gość16.05.2022 11:52

Napisz źle o Ukraińcach, a natychmiast Cię namierzą. Oszustów internetowych służby nie są w stanie (nie chcą?) namierzyć.

Adam15.05.2022 9:40

A Pegasus jest tylko dla bogatych.

abc14.05.2022 20:43

Nikt niczego nie kradnie - to naiwni ludzie sami daja sie robic w bambuko. zapewnie zeby te pieniazki zniknely wymagane jest sporo akcji ze strony ich posiadacza - od zdobycia loginu i hasla po akceptacje 2FA dowolnej operacji (chyba nie ma w polsce banku ktory nie wymaga 2FA)

Zgłoszenia na policję nic nie daje13.05.2022 17:50

Nikt się tym nie interesuje. Przestępcy są bezkarni.

Pies Barona Munchhausena13.05.2022 7:29

Codzienność