Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°18°
Wesele w Dąbrówce
16 maja 2022

JSW wspiera rodziny poszkodowanych górników

JSW wspiera rodziny poszkodowanych górników
jSW S.A. / Dawid Lach

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe zmarłych tragicznie górników z kopalni Pniówek i Zofiówka. Jastrzębska Spółka Węglowa zapewnia o wsparciu dla rodzin.

Spółka zapewnia, że rodziny ofiar i poszkodowani w wyniku tragicznych wypadków na kopalniach JSW, nie pozostaną sami. Zarząd JSW podjął decyzję o umorzeniu poszkodowanym górnikom należnych części deputatu węglowego oraz wypłaty rodzinom odprawy pośmiertnej niezależnie od świadczenia ubezpieczyciela.

- Nie zapominamy o rodzinach dotkniętych tragedią w Pniówku i Zofiówce. Naszym obowiązkiem jest otoczenie ich opieką nie tylko w czasie trwania akcji ratowniczej, ale również teraz, kiedy trzeba załatwiać sprawy formalne. Zarząd JSW, dyrekcje kopalń, prezesi spółek zależnych zrobią wszystko, aby ten proces przebiegał sprawnie, bez zbędnej zwłoki, z jak najmniejszym obciążeniem dla rodzin - powiedział Tomasz Cudny, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.      

Jak informuje JSW, Dzięki wsparciu PZU Życie oraz spółki JSU (spółka zajmująca się ubezpieczeniami i turystyką w Grupie Kapitałowej JSW) rodziny poszkodowanych będą mogły skorzystać z uproszonej procedury realizacji świadczeń przysługujących z tytuł ubezpieczenia grupowego dla pracowników Grupy JSW. PZU Życie podjęło decyzję o możliwości wypłaty zaliczki świadczeń z tytułu Następstw Nieszczęśliwych Wypadków jeszcze na etapie leczenia.

Również towarzystwo ubezpieczeniowe InterRisk wprowadziło specjalny, uproszczony tryb likwidacji szkód zgłoszonych z Następstw Nieszczęśliwych Wypadków. Polega między innymi na przyznaniu świadczenia w ciągu 3 dni roboczych na podstawie niezbędnych dokumentów. Towarzystwo wprowadziło też zasadę zaliczkowej wypłaty świadczeń z tytułu uszczerbku na zdrowiu, pomimo niezakończonego jeszcze procesu leczenia.

- Wszystkie te działania pozwolą znacząco przyspieszyć proces wypłaty świadczeń oraz wesprzeć opieką poszkodowanych i ich rodziny - podkreśla JSW.

PZU Życie dodatkowo oferuje także możliwość zorganizowania dwutygodniowego turnusu terapeutyczno-wypoczynkowego dla dzieci poszkodowanych górników. Taki wyjazd zostałby przygotowany przez stowarzyszenie „Misie Ratują Dzieci” w nadmorskim ośrodku pod Kołobrzegiem albo stowarzyszenie „Siemacha” w ośrodku pod Tarnowem. To placówki specjalizujące się w udzielaniu pomocy psychologicznej dzieciom, które utraciły stabilizację rodzinną. W trakcie turnusu uczestnicy będą mieć zapewnioną opiekę psychologa, zakwaterowanie i pełne wyżywienie. Wszystkie formy pomocy są całkowicie bezpłatne.

Ponadto spółka JSU wyszła z inicjatywą, zorganizowania w swoim ośrodku w Zakopanem wypoczynku rodzin poszkodowanych górników. Wsparcie dla rodzin zadeklarowali również niektórzy kontrahenci JSW, m.in. Voestalpine z Austrii. Rodziny mogą również liczyć na wsparcie Fundacji Rodzin Górniczych, która zorganizowała specjalną zbiórkę pieniędzy na rzecz rodzin ofiar poszkodowanych w katastrofach w kopalni Pniówku i w Ruchu Zofiówka.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców? Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców?

1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW 1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Gość17.05.2022 9:51

Tak wspiera, kupili wieniec na pogrzeb.

Żółty Paluch 17.05.2022 0:27

Eeeeeeeee a co z moim wynagridzeniem????

Pies Barona Munchhausena16.05.2022 20:04

"Rodziny korzystacie za rok spółka JSW nie będzie taka wylewna"

Juz nie jest, stad nastepujace po sobie wypadki bedace winikiem oszczednosci w bezpieczenstwie.
Rownolegle prowadzono propagande, ze niby JSW inwestuje w bezpieczenstwo.
Guzik inwestuje.

Adam16.05.2022 17:10

Ciekawe informacje podaje prasa opozycyjna bo rządowa milczy dla nich temat już nie istnieje

@Waldi16.05.2022 16:29

Lata 2015-2016 już były i minely. Wiec czego jeszcze oczekujesz?

Dobry16.05.2022 11:54

Rodziny korzystacie za rok spółka JSW nie będzie taka wylewna

Gość16.05.2022 8:31

SZkoda, że nie wspierali działan na rzecz poprawy bezpieczństwa pracy.

Waldi16.05.2022 7:41

Co z zaległą 14 i węglem 2015-2016 ?

Pies Barona Munchhausena16.05.2022 7:29

Zlikwidować te fabryki smrodu.