Pogoda na dziś zobacz prognozy
 19°12°
BS Kredyt bez gwiazdek
20 czerwca 2022

Tablice rejestracyjne - kto musi je zmieniać?

Tablice rejestracyjne - kto musi je zmieniać?
fot. materiały prasowe

Rok 2022 zaczął się sporymi zmianami, które dotkną każdego nabywcę używanego samochodu. Zmiany dotyczą konieczności rejestracji samochodu, posiadania Karty Pojazdu czy nalepki na przedniej szybie pojazdu. Co jeszcze się zmieniło i co nam to daje? Odpowiedzi na te pytania odnajdziesz poniżej.

Tablice rejestracyjne - czy muszę je zmieniać?

Tablica rejestracyjna to jeden z tych elementów samochodu, bez którego nie wolno poruszać się po drodze. Każdy samochód posiada swój własny unikalny "kod", który jest brany po uwagę nie tylko w Polsce, ale także poza jej granicami. Od 31 stycznia 2022 roku polskie prawo dotyczące konieczności wymiany tablic rejestracyjnych uległo zmianie. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że kupujący, który nabył dowolny samochodów z drugiej ręki, czyli po prostu samochód używany, nie musi już martwić się o wymianę tablic rejestracyjnych. Nie ma znaczenia, skąd pochodzi samochód i w jakiej miejscowości został kupiony. Numer rejestracyjny nie musi zostać zmieniony. Warunkiem jest jednak dobry stan techniczny samej tablicy oraz złożenie odpowiedniego wniosku. Podrapane, uszkodzone tablice rejestracyjne mogą być powodem odmówienia zgody na zachowanie tablic rejestracyjnych, dlatego warto zwrócić uwagę na ich kondycję.
Warto wiedzieć, że każda tablica rejestracyjna posiada odpowiedni wzór, który jest zgodny ze wzorem obecnie obowiązującym. Niezgodne z prawem jest zachowanie czarnych tablic, bądź tablic białych, ale z flagą Polski zamiast symbolu UE. Tablice muszą zostać zaakceptowane przez urzędnika, który wydaje odpowiednią decyzję o dopuszczeniu samochodu do rejestracji. 

Kiedy wymiana tablic jest konieczna?

Istnieją trzy podstawowe sytuacje, w których wymiana tablic rejestracyjnych jest konieczna. Pierwszą z nich jest sytuacja, gdy pojazd nigdy nie był zarejestrowany na terytorium Polski. W tej sytuacji tablice muszą zostać zmienione. Podobnie sprawa wygląda w sytuacji, gdy obecne blachy są zupełnie nieczytelne i uniemożliwiają identyfikację samochodu. Trzecią sytuacją, w której wymiana tablic jest konieczna jest brak aktualnych blach i wzorzec nieodpowiadający obowiązującemu wzorcowi. Co ważne, nie ma tu znaczenia wiek ani model samochodu. Może to być używany Opel Zafira czy zupełnie nowy Nissan Qashqai. Każdy jeden samochód podlega dokładnie tym samym zasadom i dotyczy go to samo prawo.

Co jeszcze się zmieniło?

Oprócz zniesienia konieczności wymiany tablic rejestracyjnych, zmianom uległy także koszty. Za wydanie dowodu rejestracyjnego, kompletu znaków legislacyjnych oraz nalepki kontrolnej nabywca samochodu zapłaci 85 zł. Czasowe pozwolenie natomiast kosztuje 13,50. Koszt tablic rejestracyjnych to 80 zł, dlatego brak ich wymiany powoduje, że nabywca oszczędza 80 zł, chyba, że zdecyduje się na wymianę blach. Obecnie jest to kwestia dobrowolna, co niestety ma swoje wady. Jedną z nich jest o wiele trudniejsza identyfikacja skradzionych samochodów, co jeszcze do niedawna było o wiele prostszym zadaniem i nie powodowało zbyt dużych problemów. Dzisiaj tablica rejestracyjna o niczym nie świadczy, bo nie ma konieczności jej wymiany.

Jak widzisz, rok 2022 przyniósł nam wiele zmian, które ułatwiły życie dzisiejszym nabywcom samochodów z rynku wtórnego.

Co daje zmiana przepisów?

Zmiana przepisów ze stycznia 2022 roku jest sporym udogodnieniem dla wszystkich nabywców samochodów. Brak konieczności wymiany tablic rejestracyjnych to przede wszystkim niższe koszty i o wiele mniej formalności. Podliczając kwotę, jaką jeszcze do niedawna nabywca samochodu musiał zapłacić za wymianę blach i nalepkę kontrolną, warto zorientować się, że obecni nabywcy samochodów mogą zaoszczędzić 99,50 zł.

Fakt, że nabywca nie ma obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, wciąż istnieje konieczność przerejestrowania samochodu na siebie. Bardzo ważne jest dotrzymanie terminu 30 dni od dnia zakupu samochodu. Należy stawić się w Wydziale Komunikacji i okazać swój dowód osobisty, umowę kupna-sprzedaży, a także dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli została wydana. Istnieje także konieczność ubezpieczenia samochodu. Od nabywcy zależy, czy przejmie ubezpieczenie po wcześniejszym właścicielu, czy może wypowie umowie ubezpieczycielowi i zawrze nową polisę. To zależy przede wszystkim od tego, co w danej sytuacji jest bardziej korzystne dla nabywcy. Warto przeanalizować wszystkie za i przeciw i wybrać takie rozwiązanie, które pasuje nam najbardziej.

Jakie jeszcze zmiany zostały wprowadzone?

W styczniu tego roku wprowadzonych zostało wiele zmian, które ułatwiają życie nabywcom samochodów z drugiej ręki. Przede wszystkim, od stycznia istnieje możliwość odstąpienia od realizacji czasowej rejestracji pojazdu. Ponadto, według wprowadzonych zmian, nie ma już obowiązku posiadania ze sobą prawa jazdy, choć jeszcze do niedawna był to pełen obowiązek. Zmiany dotyczą też Karty Pojazdu - dzisiaj nie ma już konieczności jej posiadania. Nie jest konieczna także nalepka kontrolna, do tej pory przyklejana na przednią szybę. Dzisiaj jej posiadanie nie jest konieczne.

Artykuł sponsorowany

Polub i udostępnij
Czytaj też

Powstaje parking na boisku szkolnym Powstaje parking na boisku szkolnym

Groźny wypadek na Rybnickiej Groźny wypadek na Rybnickiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!