Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°20°
28 czerwca 2022

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w 2022

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe w 2022
fot. materiał partnera

Wybór przeglądarki internetowej nie powinien być przypadkowy. Dostępne rozszerzenia, ustawienia czy funkcje – to wszystko wpływa na wygodę korzystania z sieci. Dlatego postaraj się wygospodarować chwilę i przeczytaj, które przeglądarki internetowe zasługują na Twoją uwagę i dlaczego.

Aktualny ranking przeglądarek internetowych

Każdy zapewne ma inne zdanie na temat tego, która przeglądarka internetowa jest najlepsza. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu ludzie mają różne preferencje i oczekiwania. Wystarczy jednak spojrzeć na statystyki, które obrazują popularność poszczególnych przeglądarek internetowych.

Dane, jeśli chodzi o popularność przeglądarek na świecie, prezentują się następująco (stan na czerwiec 2022 roku):

  • Chrome – 65,97%
  • Safari – 18,57%
  • Edge – 4,09%
  • Firefox – 3,25%
  • Samsung Internet – 2,87%
  • Opera – 2,12%

Widać zatem, że większość internautów ma podobne upodobania w kwestii przeglądarki internetowej.

Dokładne statystyki popularności przeglądarek internetowych z podziałem na dane z komputerów i telefonów znajdziesz w tym rankingu: https://nano.komputronik.pl/n/najlepsze-przegladarki-internetowe-ranking-przegladarek/

Którą przeglądarkę internetową wybrać?

Przyjrzyjmy się teraz bliżej każdej z przeglądarek zgodnie z ich popularnością i spróbujmy sobie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak wielu internautów tak chętnie je wybiera, szczególnie te ze szczytu rankingu.

Google Chrome

To obecnie najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie. Cechuje się ona największą zgodnością ze standardami HTML5, które przeważają na stronach internetowych. W przeprowadzonym teście znacząco wyprzedza pozostałe przeglądarki internetowe pod względem punktacji.

Użytkownicy cenią Google Chrome przede wszystkim za funkcjonalność – w sklepie Chrome Web Store znaleźć można całą gamę dodatków umożliwiających dostęp do nowych funkcji. Na plus zaliczają także szybkość i sprawne działanie.

Było o plusach, czas na minusy. Google Chrome czasami odmawia posłuszeństwa na starszych urządzeniach ze względu na pożeranie dużych ilości pamięci RAM. Nie służy jej także duża liczba otwartych kart jednocześnie.

Safari

Jako drugą weźmy sobie na tapet Safari. Przeglądarka ta wybierana jest przez użytkowników sprzętów marki Apple, na których jest ustawiona jako domyślna. Ich wybór jednak zwykle nie jest przypadkowy. Safari charakteryzuje się niezwykłą szybkością w porównaniu z innymi przeglądarkami na urządzeniach Apple. Można się po niej bardzo sprawnie poruszać, a dostępne funkcje ułatwiają korzystanie z sieci.

Safari nie pozostaje bez wad. Za największą jej użytkownicy uznają brak popularnych rozszerzeń.

Microsoft Edge

Choć znalazła się dopiero na trzecim miejscu w rankingu popularności, to jest to prawie tak dobra przeglądarka co jej poprzedniczki, która może użytkownikowi bardzo wiele zaoferować. Na plus w jej przypadku zaliczyć trzeba możliwość korzystania z rozszerzeń ze sklepu Chrome Web Store. Przydatnym narzędziem jest funkcja Kolekcje, pozwalająca zapisywać interesujące nas treści.

Microsoft Edge to odpowiedź na potrzeby użytkowników, którzy nie mają zbyt wiele RAMu. Oczekiwania względem jej działania nie powinny być mimo wszystko zbyt wygórowane, ponieważ niestety nie jest tak wydajna, jak przeglądarki cieszące się większą popularnością od niej samej.

Co zamiast Messengera od Facebooka? Kliknij tutaj i poznaj najlepsze komunikatory internetowe.

Mozilla Firefox

Jako ostatniej przyjrzyjmy się przeglądarce Mozilla Firefox. Na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo wygodna i przemyślana pod każdym względem. Z uwagi na rozbudowaną funkcjonalność używanie jej w dużym stopniu ułatwia korzystanie z internetu.

Trzeba jednak wspomnieć, że Mozilla Firefox lubi sprawiać psikusy i się zacinać. Ponadto witryny internetowe czasami bardzo wolno się w niej ładują.

Jeśli jesteś ciekaw, jak uniknąć zagrożeń w sieci i bezpiecznie korzystać z internetu, odwiedź nano.komputronik.pl, gdzie znajdziesz mnóstwo ciekawych artykułów na ten temat.

Artykuł sponsorowany

Polub i udostępnij
Czytaj też

Oszuści internetowi nie odpuszczają. Kradną skutecznie Oszuści internetowi nie odpuszczają. Kradną skutecznie

Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki Przestępcy kradną pieniądze wysyłając fałszywe linki

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.

Brak opinii w tym artykule. Bądź pierwszy!