Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
30 czerwca 2022

We wrześniu odbędzie się Industriada obok Łaźni Moszczenica

We wrześniu odbędzie się  Industriada obok Łaźni Moszczenica
fot. pixabay

Łaźnia Moszczenica została „obiektem zaprzyjaźnionym” INDUSTRIADY 2022. W dniu 3 września w sąsiedztwie obiektu odbędzie się jastrzębska część tej prestiżowej imprezy, promującej przemysłowe dziedzictwo w Polsce.

Industriada to najbardziej prestiżowa i największa impreza promująca postindustrialne dziedzictwo w Polsce. Organizować ją mogą jedynie obiekty znajdujące się na Szlaku Zabytków Techniki lub posiadające status "obiektu zaprzyjaźnionego" - a żeby tak się stało, należy wygrać konkurs ogłoszony przez Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. W tym roku wyłoniono w nim zaledwie 7 obiektów, które mogą się poszczycić tytułem "zaprzyjaźnionych" - najsilniej zaangażowanych w organizację i promocję festiwalu. O ten status starała się Łaźnia Moszczenica, której projekt znalazł uznanie jury i został wybrany do tej elitarnej siódemki.

- Udało nam się wygrać ten konkurs tylko dlatego, że zaproponowaliśmy naprawdę bogaty i niekonwencjonalny program.  Nie będę na razie zdradzała szczegółów, ale na pewno będzie on pełen pozytywnych zaskoczeń - zapowiada dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela.

Organizacja Industriady to pierwszy krok do wpisania Łaźni Moszczenica na Szlak Zabytków Techniki. Można się o to starać w przypadku obiektów, które dwukrotnie organizowały Industriadę.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pierwsza jastrzębska Industriada już na początku września Pierwsza jastrzębska Industriada już na początku września

Delegacja z Kosowa odwiedziła Jastrzębie Delegacja z Kosowa odwiedziła Jastrzębie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (18)
Gość01.07.2022 18:42

Iza to Iza, zna ją każdy w mieście, szczególnie bliźniaki. Poczekajcie do Industriady, będzie się pewnie działo:)

BYDZIE SUPER na placu.01.07.2022 15:15

Tylko co my tam pozwiedzamy ?
Iza coś wymyśli.
Bo jak piszą jej koleżanki z biura ...ona jest odpowiednią kobietą.

Iza01.07.2022 14:39

Każdy wie,co to jest Industriada. Ale ten Zabytek Techniki musi być, musi istnieć. Na razie Łaźnia to kupa gruzu.

Do jastrzębianin 01.07.2022 9:00

Ten Pan M nienawidzi każdego, na kogo się patrzy, współczuje jego rodzinie. Żyć z takim typem. Sam pomysł Industriady ciekawy.

BYDZIE SUPER na placu.01.07.2022 5:43

Industriada ? coroczne święto i główne wydarzenie promujące Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Jest to największy jednodniowy festiwal kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Odbywa się co roku w czerwcu na terenie województwa śląskiego w obiektach należących do Szlaku Zabytków Techniki, od 2013 r. również w tzw. ?obiektach zaprzyjaźnionych?. W trakcie Industriady promuje się kulturę industrialną jako wyróżniający atrybut regionu i atrakcyjną ofertę spędzania czasu wolnego. Industriada jest adresowana głównie do mieszkańców województwa.

Industriada
Święto Szlaku Zabytków Techniki
Ilustracja
Industriada 2016
Iluminacja wież wyciągowych KWK Polska w Świętochłowicach
Państwo
Polska

Miejscowość
województwo śląskie

Data
czerwiec

Uczestnicy
ok. 90 000 (2016)

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem ?Industriada?
Industriada
Industriada
Ziemia50°20?N 19°00?E
Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa
Podmiotem odpowiedzialnym za organizację, koordynację i promocję Industriady do 2020 roku był referat promocji dziedzictwa industrialnego Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego[1], a od lutego 2020 jest nim Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Muzeum zapewnia wsparcie merytoryczne i kompleksową promocję, wraz z obiektami wybiera motyw przewodni, wyłania w drodze przetargu agencje prowadzące działania marketingowe[2]. Przy wsparciu Górnośląskiego Związku Metropolitalnego oraz Kolei Śląskich na dzień festiwalu udostępniony zostaje system bezpłatnego transportu. Za organizację, logistykę, przebieg, zabezpieczenie, bezpieczeństwo oraz ubezpieczenie poszczególnych wydarzeń organizowanych w ramach Industriady odpowiadają właściciele lub prawni zarządcy obiektów należący do Szlaku Zabytków Techniki i ?obiektów zaprzyjaźnionych? biorących udział w festiwalu[3]. Na potrzeby kampanii promocyjnej stworzono tzw. zoboty, będące bohaterami tego święt

jastrzębianin30.06.2022 21:39

Pani Iza jest naprawdę właściwym człowiekiem (czytaj Kobietą) na właściwym miejscu. A to ze A.M. Jej nienawidzi to już inna sprawa .On nienawidzi Kobiet które są mądrzejsze od niego. Ale taka jego uroda.

do gosc.30.06.2022 17:52

zatem wymien te imprezy zorganiozowane z udzialem lazni :d bo chyba mowisz o oficjalnym zamknieciu( ale tego mozesz nie pamietac) oraz o oficjalnym rozpoczeciu wyburzania :) wydaje mi sie ze peron ci troche odjechal

.....30.06.2022 17:50

obok łazni? w sumie... lepiej zrobic na parkingu pod galeria.. efekt ten sam.:)

Rozinen Bomber30.06.2022 17:43

"Udało nam się wygrać ten konkurs"

Nie bylo zadnego konkursu i instytut nic nie wygral.
Jakby mi ktos 20 kilka lat temu powiedzial, ze moj ulubiony basen bedzie zburzony a przyklejony do niego budynek wyremontowany i jeszcze w trakcie prac, bedzie tam jakis festiwal, to sam bym go zawiozl do lekarza lub zadzwonil po policje.

maryśka30.06.2022 15:25

Ciekawe, co jeszcze wymyślą.. xD

Gość30.06.2022 12:28

Bardzo dobra informacja. Krytycy na ogół nie ruszają swoich tłustych 4 liter, aby w czymkolwiek wziąć udział. Dotychczasowe imprezy zorganizowane przez lub z udziałem łaźni moszczenica cieszyły się dużą frekwencją mieszkańców w różnym wieku. Ale rozumiem, że lepiej dyszeć z nienawiści przed komputerem i pisać komentarze, może lepiej zmienić stronę www na bardziej adekwatną dla tego typu przeżyć.

Kamil30.06.2022 11:18

Udało nam się wygrać ten konkurs tylko dlatego, że zaproponowaliśmy naprawdę bogaty i niekonwencjonalny program. Nie będę na razie zdradzała szczegółów, ale na pewno będzie on pełen pozytywnych zaskoczeń - zapowiada dyrektorka Instytutu Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica Izabela Grela.

Na razie widzę tu wywód pełen nieuzasadnionych samozachwytów. Ale co byśmy, biedni hejterzy nie mówili, nigdy nie będziemy mieć fikcyjnej posady za jak najbardziej realne pieniądze.

Monika30.06.2022 10:24

Industriada obok ruiny kopalni. Ewenement na skalę kraju.

Iza30.06.2022 10:23

Industriada w wirtualnym budynku? Czyli wszystko się da.

Anka Pisanka30.06.2022 8:59

Brawo.

To niewątpliwie zasługa jastrzębskiego UM.

Teraz mieszkańcom zacznie się żyć szczęśliwiej i bardzej dostatnio. Ślę ukłony do UM.

Gość30.06.2022 8:03

Pani Grela robi sobie żarty z naszej inteligencji. Ile kosztowało wpisanie łaźni jako obiektu " zaprzyjaźnionego"????

Raper klasztorny30.06.2022 7:57

Impreza na terenie niestniejącego obiektu - może być ciekawie!

Pies Barona Munchhausena30.06.2022 7:39

Wirtualny instytut :-)
Żarty jakieś.