Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
4 lipca 2022

Jastrzębska sala koncertowa otrzymała kolejną nagrodę

Jastrzębska sala koncertowa otrzymała kolejną nagrodę
fot. UM Jastrzębie

Sala koncertowa przy Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju otrzymała kolejną nagrodę. Tym razem została doceniona przez Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Architekci sali koncertowej Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus otrzymali prestiżową nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich. Równorzędne miejsce zajęła kładka pieszo-rowerowa w Dobczycach autorstwa Biura Projektów Lewicki Łatak.

Nagroda SARP jest przyznawana od 1983 roku. Można ją otrzymać za  „realizację obiektu lub zespołu obiektów o znaczących wartościach architektonicznych”. Warunek, jaki jest konieczny do spełnienia, aby zgłosić się do konkursu, jest taki, że obiekt musi się znajdować na terenie Polski i być użytkowany w poprzednim roku kalendarzowym. Jury, które składało się z architektów lokalnych oddziałów SARP, otrzymało 61 zgłoszeń. Wybrano 17 realizacji w 7 kategoriach. 

- Pragmatyzm i umiar w użyciu środków wyrazu przyniósł pożądany efekt redukcji skali, uzasadniony w zastanym krajobrazie. Białe wnętrza kontrastują z ciemną salą koncertową, w której klasyczne rozwiązania przybrały świeże oblicze, odpowiednie dla muzycznych wydarzeń. Szkoła i miasto otrzymały ważną przestrzeń publiczną, z której korzystać będą zarówno uczniowie jak i mieszkańcy. Obiekt stanowi właściwy przykład inwestycji ze środków publicznych - czytamy w uzasadnieniu jury. 

Jest to kolejna nagroda, potwierdzająca sukces architektów projektu rozbudowy szkoły muzycznej. Wcześniej zostali laureatami Nagrody Architektonicznej dla Sali koncertowej.

Projekt rozbudowy budynku PSM I i II st. im. prof. Józefa Świdra w Jastrzębiu-Zdroju o salę koncertową wraz z zagospodarowaniem terenu został opracowany przez pracownię SLAS architekci,  a współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, VIII oś priorytetowa - Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Zobacz nagranie video 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zagłosuj na jastrzębskie obiekty w konkursie wojewódzkim Zagłosuj na jastrzębskie obiekty w konkursie wojewódzkim

Sala koncertowa najlepsza w plebiscycie internautów Sala koncertowa najlepsza w plebiscycie internautów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Anżej 05.07.2022 19:29

Nie negując celowości i zasadności budowy sali koncertowej, ale nagradzanie tej ewidentnej szpetoty, to gruba przesada. Chyba, że te nagrody to jakieś pr-owskie uzasadnienie wybrania takiego projektu. Mam nadzieję, że te konkursy i zwycięstwa nie są opłacane.

.....05.07.2022 17:32

chyba oni sami na siebie glosowali.. bo w jastrzebiu nie znam nikogo komu by sie podobal ten kloc. tak samo jak wszyscy zauwazja ze nie pasuej on do otoczenia, a kwestia perkingu.. no sami wiecie.
wiec chyba glosowali sami an siebie. jak to w internetowych glosowaniach :)

abc04.07.2022 18:44

Ale oceniano wylacznie wnetrze (na tym sie nie znam), na zewnatrz chwilowo zamknieto oczy, prawda?

Niedzielny spacerowicz04.07.2022 14:17

mamy już lipiec, w czerwcu miało być otwarcie remontowanych łazienek w parku zdrojowym i udostępniona betonoza (były parking), no chyba że coś mi się przesłyszało i otwarcie będzie 2023 roku razem z deptakiem (następna betonoza).

BYDZIE SUPER na placu.04.07.2022 7:36

SUPER.

ALE KIEDY KONCERTY??
W SALI ZA 28 MLN.Chcemy koncertów.

Pies Barona Munchhausena04.07.2022 7:30

Najlepszy jest tamtejszy parking.