Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
Sklep Medicanna
6 lipca 2022

Wprowadzono stopnie alarmowe w całym kraju

Wprowadzono stopnie alarmowe w całym kraju
fot. fot. CPŚP

Do dnia 31 lipca na terenie całego kraju obowiązują stopnie alarmowe związane z sytuacją geopolityczną, czyli toczącą się wojnie w Ukrainie.

Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje drugi (BRAVO) oraz trzeci stopnień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP).

Drugi stopień alarmowy BRAVO ma charakter prewencyjny i jest związany z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w regionie i w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy. Natomiast stopień alarmowy CRP został wprowadzony w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

Stopień BRAVO jest drugim w czterostopniowej skali stopni alarmowych i można go wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, kiedy jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany. 

Stopień CHARLIE–CRP dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu. Ten stopień alarmowy również obejmuje cały kraj.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Z jakich alkoholi znana jest Ukraina? Z jakich alkoholi znana jest Ukraina?

Zbiórka na karetkę w Ukrainie Zbiórka na karetkę w Ukrainie

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
emeryt10.07.2022 14:12

Co to znaczy to BRAVO?