Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
2 sierpnia 2022

Krzysztof Gadowski: Ponad 10 milionów Polaków bez wsparcia

Krzysztof Gadowski: Ponad 10 milionów Polaków bez wsparciaOstatnio poseł Krzysztof Gadowski składał poprawki do ustawy o dodatku węglowym, ale zostały odrzucone.
fot. Sejm RP

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym, zgodnie z którą Polacy mają otrzymać 3 tys. zł. O zawirowaniach związanych z zakupem węgla i pomocą dla jego nabywców rozmawiamy z posłem Koalicji Obywatelskiej Krzysztofem Gadowskim.

Red. Panie pośle, skąd to zamieszanie na rynku węgla?

Krzysztof Gadowski. Najprościej rzecz ujmując: z chaosu i bałaganu w działaniach rządu, co dość mocno odczuwamy przez ostatnie kilka lat. Karuzela stanowisk na stołkach prezesów spółek węglowych, ciągłe zmiany ministrów odpowiedzialnych za górnictwo, przepychanki pomiędzy Ministrem Aktywów Państwowych a Ministrem Klimatu i Środowiska. Efektem jest to zamieszanie. Minister Klimatu proponuje Polakom zbieranie chrustu po lasach, jednocześnie już w dniu agresji Rosji na Ukrainę, zawiadamia premiera, że węgla na pewno zabraknie. Taka informacja została również skierowana do Ministerstwa Aktywów Państwowych. Premier w tym czasie zajęty był objazdem Polski i przedstawianiem wizji „wspaniałego rozwoju” naszego kraju. Dopiero 13 lipca premier zorientował się, że coś z brakiem węgla trzeba zrobić. Zleca więc zakup 4,5 mln ton węgla energetycznego do końca sierpnia dwóm spółkom Skarbu Państwa – Węglokoksowi oraz PGE Paliwa. Dodatkowo zastrzega, że sprowadzony ma być najpóźniej do końca października (czyli w momencie, w którym domy muszą być już ogrzewane). Okazuje się, że przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych są innego zdania, a wyznaczone terminy traktują jako nierealne do wykonania. Zakupiony węgiel musi przypłynąć do polskich portów. Następnie trzeba go rozładować i przetransportować, co przy tej ilości stanowi wyzwanie dla ograniczonej przepustowości naszych portów morskich i możliwości transportu kolejowego. Dziś wyraźnie widać jak przez 7 lat rząd PiS uzależnił nas od rosyjskiego węgla, importując do Polski rocznie od 8 do 13 mln ton tego surowca.

Podobne zdanie mają również eksperci związani z branżą węglową.

Wcale mnie to nie dziwi. Wielu z nich podkreślało, że spełnienie oczekiwań premiera wiąże się z dostarczeniem ok. 43 tys. ton węgla dziennie do naszych portów. Średnio sporej wielkości statek transportowy przewozi około 80 tys. ton. Oznacza to, że do końca października do polskich portów powinny wpływać trzy statki tygodniowo. Właśnie dlatego eksperci mówią, że w rządzie ktoś chyba liczy na cud.

Co jest przyczyną zmian koncepcji wsparcia i dopłat do zakupu węgla?

Podstawą prowadzenia jakiegokolwiek działania jest diagnoza obecnego stanu, gdzie jesteśmy i do czego zmierzamy, jakimi narzędziami i mechanizmami dysponujemy, aby ten stan poprawić. Nikt nie pomyślał o przygotowaniu rzetelnej tzw. analizy SWAT. Jak się okazuje, rząd PiS nic w tym kierunku nie zrobił, nie zadał sobie trudu, by sprawdzić, ile jesteśmy w stanie wydobyć węgla w Polsce, ile będą go potrzebować odbiorcy indywidualni i ciepło systemowe, ile jesteśmy go w stanie kupić zagranicą i przetransportować do Polski, po ile, jak długo potrwa jego transport, kto zajmie się jego sprzedażą. Część tych danych już na początku wojny przekazywała rządowi Izba Gospodarcza Sprzedawców Polskiego Węgla. Ale PiS nie wziął pod uwagę tych analiz. Ktoś w rządzie ustalił, że tona węgla ma kosztować 996,60 zł. Kiedy zapytałem na posiedzeniu sejmowej komisji, czemu np. nie 1000 zł, otrzymałem odpowiedź, że to średnia z ubiegłego roku, ale nikt nie uwzględnił galopującej inflacji. Dopłata zaś dla sprzedawców początkowo miała wynosić 750 zł do tony. W trakcie prac nad ustawą rząd wprowadził poprawkę, ustalając ją na poziomie maksymalnie 1073, 13 zł za tonę. Ale wtedy tona importowanego węgla w punktach sprzedaży kosztowała już ok. 3000 tys. zł za tonę. Mówiłem o tym z trybuny sejmowej, podkreślając, że system sprzedaży w takim kształcie nie jest dostosowany do sprzedaży węgla pochodzącego z importu, którego będzie trzeba sprowadzić ponad 4 mln ton. Dlatego jako Koalicja Obywatelska nie poparliśmy tego projektu, czas pokazał, że mieliśmy rację. Rząd musiał ratować się kolejną ustawą. W swojej bezradności zaproponował zamiast węgla - dopłatę węglową w wysokości 3 tys. złotych. Od ilości ustaw i wysokości dopłat na pewno nie przybędzie węgla. Podaż decyduje o cenie: im towaru więcej, tym jego cena jest niższa. O to przede wszystkim powinien zadbać odpowiedzialny rząd. Straciliśmy kilka miesięcy na wewnątrzpartyjnych przepychankach rządu.

Uważa Pan obecne rozwiązanie za wystarczające?

Uważam, że to kolejny chwyt propagandowy rządu, w tym są świetni. Zgodnie z poprzednią ustawą, tona węgla miała kosztować 996,60 zł przy zakupie trzech ton. W tej chwili rząd proponuje jednorazowy dodatek w wysokości 3 tysięcy, przy zakupie dowolnej ilości węgla. Zakładając, że dalej kupujemy tylko te 3 tony, to za ten węgiel importowany musimy zapłacić 9 tys., Polacy muszą zatem z własnej kieszeni dołożyć 6 tysięcy. W przypadku kiedy potrzeba 5 ton, kwota ta sięga 12 tys. Gdzie ta pomoc?! To dodatkowe koszty. Mało tego, to kolejne sortowanie i dzielenie Polaków.

W jaki sposób?

Przez 7 lat rządów Prawa i Sprawiedliwości nikt z tej partii nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić, czym Polacy ogrzewają domy. Każdy, kto korzysta z gazu, koksu, oleju opałowego, energii elektrycznej, a nawet biomasy, nie będzie miał możliwości skorzystania z dodatku w wysokości 3 tys. zł. Rząd uważa, że tyko cena węgla podskoczyła, ale wszyscy obserwujemy, że cena pozostałych nośników energii rośnie i przekracza już, w niektórych przypadkach ponad 300 proc.! Rząd zapomniał również o użytkownikach ciepła systemowego, czyli mieszkańcach bloków ogrzewanych ciepłem pochodzącym m.in. z węgla, gazu itd. Przecież ci ludzie nie postawią w bloku kozy na węgiel. Oczywiście to żart, ale nawet gdyby ktoś wpadł na taki pomysł, to warunki techniczne na to nie pozwolą. W przegłosowanej przez PiS ustawie wsparcie zakłada pomoc tylko dla 3,8 milionów gospodarstw domowych. Co rząd zrobi dla tych pozostałych ponad 10 milionów, korzystających z ciepła systemowego i innych źródeł? W większości śląskich miast przeważa zabudowa wielorodzinna, której w ogromnej większości źródłem ogrzewania jest właśnie ciepło systemowe.

Interweniował Pan w tej sprawie?

Jak podają eksperci, przedsiębiorstwa ciepłownicze dziś węgiel po 1800 zł za tonę. W zeszłym roku za tonę płacili 300 zł, różnica jest katastrofalna. Będzie tylko gorzej. Dlatego nie można w taki sposób po raz kolejny dzielić Polaków. Przecież ta podwyżka sięgnie wszystkich. W imieniu Koalicji Obywatelskiej składałem poprawki do tej ustawy, zakładające dofinansowanie do innych nośników energii używanych do ogrzewania. Domagałem się również objęcia tym wsparciem finansowym mieszkańców bloków, korzystających z ciepła systemowego. Niestety, PiS te poprawki odrzucił.

Jakie będą dalsze losy tej ustawy uchwalonej przez Sejm?

Praca nad ustawą, o której rozmawiamy na swój dalszy ciąg w Senacie. Senatorowie Koalicji Obywatelskiej będą forsować rozwiązania i poprawki, których nie chciał uwzględnić PiS. 5 sierpnia ponownie zajmiemy się tą ustawą na posiedzeniu Sejmu. To ostatni moment, żeby rząd się opamiętał i zapewnił wsparcie wszystkim Polakom niezależnie, od tego czym ogrzewają swoje domy i mieszkania.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie Uchwała antysmogowa bez zmian. Nie będzie palenia czym popadnie

Sytuacja na rynku węgla kamiennego pod lupą Prezesa UOKiK Sytuacja na rynku węgla kamiennego pod lupą Prezesa UOKiK

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (60)
Heniek06.08.2022 9:14

Następny z POniemieckiej frakcji się lansuje przed wyborami. Gdzie dziadu byłeś jak twoje kolesie zajumali 4,5 miliarda PLN z JSW po prywatyzacji nie zostawiając nawet złotówki, a następnie winą za kryzys obarczyliście górników??? Że niby nieefektywnie pracują i 30% uwaliliście z wypłat. Więc zamknij m... szczekaczkę.

Gość06.08.2022 5:42

Najgorszy jest rudy kolaborant Niemiec wykonujący wszystkie rozkazy z Berlina zwłaszcza szkodzące naszemu kraju .

Zof05.08.2022 23:00

Byle do koryta sie dpsyac

Gość05.08.2022 20:51

Wam się w głowach pomieszało. Miasto pięknieje jak nigdy.

Poryte łby05.08.2022 18:40

Oczywiście że widać ze za rządów prezydent Hetman miasto jest, głupki, ruinie, za Bzianeckiego tu było eldorado i dolina krzemowa.I nie jestem za PO , jak by co ani za PiS-uarami.

Aldona05.08.2022 10:02

Jak rządzi PO, widać po stanie miasta Jastrzębie - Zdrój. Prezydentka tego miasta nie zachęca do glosowania na tę partię.

Iza05.08.2022 10:00

Mnie też do PO zraziły rządy pani Hetman. Miasto w ruinie. Nie będę więc na tę partię głosować.

patriota 05.08.2022 9:17

PZPR -PO zlikwidowała cukrownie kopalnie stocznie huty a teraz pytają gdzie to jest .

ByłaPO04.08.2022 20:24

Byłam za PO, głosowałam na nich, utożsamiałam się z tą formacją...do czasu. Oczy otworzyły mi się właśnie w Jastrzębiu. A konkretnie za panowania obecnej prezydentki, dla której najważniejszą osobą jest poseł PO, dzięki któremu jest prezydentką. Jedno wielkie rozczarowanie i nigdy więcej PO...Potrafili skutecznie mnie zniechęcić, nie tylko mnie.

Darek04.08.2022 18:04

@Marek-powiem grzecznie jak się da.
Czy ty się dobrze czujesz?, lecz chłopie nogi!
"Strzelali do Górników"-jeżeli tak dobrze pamiętasz, to przypomnij nam, kiedy strzelać zaczęli!
Cała reszta twoich wypocin, nie jest nawet warta .....ęcia!

mysz04.08.2022 17:43

Ja nie chce żeby rząd mi do czegoś dopłacał.Pracowalam 42lata,mam emeryture i powinnam godnie żyć. TAKIE DOPŁACANIE wszystkim do wszystkiego prowadzi do zapaści. Już widać, że nasze państwo jest w rozsypce.Rządy populistyczne rozdają dla władzy, żeby jak najdłużej utrzymać się przy korycie.Kiedy wreszcie ludzie to zrozumieją. Rząd rozdaje nasze pieniądze bo przecież swoich niema. Inflacja jest na rękę rządzącym a nas dobiją

AntyPiSiPO04.08.2022 15:23

Panie spadaj pan.

Ekspert nie ma wątpliwości04.08.2022 10:20

Niech "rząd" zacznie ze swoich pieniędzy dopłacać do wszystkich i do wszystkiego a nie rozwalają pieniądze z naszych podatków na prawo i na lewo żeby kupić wyborców na przyszły rok dzięki czemu inflacja rośnie na potęgę a złotówka jest z dnia na dzień gówno warta bo te ''tęgie głowy'' każą tylko drukowac pieniądze bez jakiegokolwiek pokrycia.

Umięśniony prawak04.08.2022 9:38

Nigdy więcej rządów platfusów, którzy gardzili Polakami.

do Marka04.08.2022 8:52

Na początku zlikwidujmy 500+ i inne socjale dla patologii oraz likwidacja CPK i przekopu i mierzei

Czy to jest kraj03.08.2022 23:07

Czy to prawda ze PIS chce rozdac po 3000zl do wegla w gotowce ? Przeciez Oni chca doprowadzic do hiperinflacji.Dodatkowo wielu Gospodarzy to przepije a rodziny beda zbierały chrust .To jest zbrodnia .

Marek03.08.2022 22:39

Panie pośle nie będę odnosił się do pańskich wypocin - zbyt dobrze mam w pamięci strzały do naszych górników za waszych kompromitujących rządów - powiem grzecznie jak się da - zamilczcie już w kwestii wypowiadania się na tematy górnictwa!!!
A jeżeli Pan już tak ochoczo chce dyskutować to niech pan odpowie czy chcecie likwidacji IPN, CBA, TVP, garnizonów wojskowych i policji, wywalić Prezesów NBP i TK, wyprzedać wszystko co jeszcze jest w polskich rękach, przyjąć bez umiaru imigrantów, ograniczyć i zlikwidować wszystkie dodatki socjalne (500+, 300+, itd) wprowadzone przez PIS, podwyższyć wiek emerytalny i podatki, wprowadzić euro, przywrócić gimnazja, zrezygnować z reparacji oraz z budowy CPK, zakopać mierzeję i tunel pod Świną, zburzyć mur na granicy z Białorusią a w końcu wprowadzić dyktaturę ?Opposition Führera her Tuska?.

Miraz03.08.2022 12:57

Posle ,jeszcze tylko organizacja konkursu pisarskiego i kolejna kadencja.

Kuba03.08.2022 12:52

Zajebisty jest ten facet.Czego on nie uczyni dla populizmu.A pamietasz jak PO prywatyzujac EC w calej RP sprzedawalo je zagranicznym wlascicielom.Czy Ty sprzedales swoj piec w twoim domu.,Czy D Tusk tes sprzedal ?ale nasze sprzedawaliscie! A ci do kosztow wegla np.EC Zofiowka jest na terenie KWK i gaz tez czerpie z tamtych pokladow,wiecniech sie martwi Warszawka

Raperka klasztorna03.08.2022 12:50

Mądrzy ludzie nie wierzą w ani jedno słowo PO i PiSu.

Jastrzomb03.08.2022 12:41

Oj,widac sami zwolennicy pis i matusiakow..co mozna uslyszec od tych co maja tylko tvpis...niemcy,totalna opozycja,kraj w ruinie,wszystko dla dobra polski..kilkanascie tys.premi,bo im sie nalezalo,70milionow sasina,ostroleka..miliardy,respiratory miliony a wam dalej robia wode z mozgu,ciekawe czy bedziecie chwalic tego z zoliborza i jego dwoch jastrzebskich wyznawcow,a co do kopaln,pis zamknal tyle samo jak nie wiecej kop,bokupowal wegiel od putina..12milionow ton.a ci zli odrmalnych tuska tylko 5milionow....ale tvpis robi swoje ...pozdrawiam no

Boris Bootka03.08.2022 9:52

Pytacie tutaj, ile Gadowski zrobił dla Jastrzębia?
Ano, wraz ze swoją partią volksdojczów, nasłali w 2015 roku oddziały ZOMO, aby strzelali do górników.

Gość03.08.2022 7:04

Pani Anna H powinna uznać Krzysztofa G jako persona non grata w naszym miesciebi pani Anna powinna wiedzieć ze społeczeństwo miasta poprze ją !

Gość03.08.2022 5:49

Polska mentalność jest na tak żenującym poziomie, że czytając komentarze twierdzę, że gorzej być nie może. Może być tylko lepiej. Nie bronię żadnej partii. Gadanie posłów wchodzi w ostry, przedwyborczy populizm. Ludzie, chyba macie lepsze tematy do rozmów. Od tego zacznijcie i jak wam się skończą te tematy, to zacznijcie o polityce gadać, tylko się nie kłóćcie...

DEPTAK.02.08.2022 22:25

PiS+PO=Koalicja w Jastrzębiu-Zdroju.
Ręka rękę myje a nawet "całuje".
??????????????????????????????????????????????????????????????????????

Ekspert nie ma wątpliwości02.08.2022 21:53

Nie kompromisuj sie Pan już więcej bo ty i twoja parita jesteście ŻA ŁO ŚNIY !!!!

Lazar02.08.2022 21:42

Gadowski przez takich jak ty PIS ma większość !!!!
Coś ty dobrego zrobił dla Jastrzębia ???

J-bie02.08.2022 21:29

Osiagniesia pisu w jbiu w zestawieniu po to jednak niebo a ziema. Nawet pomijajac socjale to wszystkie drogi czy nawet wiecznie remontowany wiadukt tez tylko dzieki kasie z budzetu centralnego. Za PO budzet centralny byl pusty a jak cos bylo to tylko na stolice, poza tym to podnoszenie podatkow, wieku emerytalnego i grabiez kasy z OFE. Jak mozna dzisiaj na noch glosowac?

Endriu. 02.08.2022 19:29

Panie Gadowski - Pan może ma krótką pamięć , ale ludzie Jastrzębia nie.

Rozinen Bomber02.08.2022 18:56

Jesli ten typ reprezentuje opozycje, to piss bedzie rzadzil, niestety, wiele lat.
Taki pozbawiony polotu osobnik nigdy nie powinien zostac poslem.
Wszyscy byli i aktualni poslowie z Jastrzebia to pospolita lipa, ludzie z przypadku, prymitywni, bez jakichkolwiek wizji i polotu.

Zofia02.08.2022 18:23

Jakiś fan Anny udziela się tu bardzo. A Anna bez Krzycha jest warta tyle co paproch na marynarce Krótkiego z Żoliborza.

Prawdomowny02.08.2022 16:50

Krzysiek zawsze dużo opowiadał i doskonale wie jak nawija się makaron na uszy. Idealnie pasuje do koryta, niczym się nie różni od pozostałych.

Gość02.08.2022 15:51

nnie róbcie jaj, zamiana posła Gadowskiego na Annę H. to tak jakby - "zamienił stryjek siekirkę na kijek'.
Jeden złłły a drugi jeszcze gorszy. Osiągnęła pełny wiek emerytalny więc niech idzie na garnuszek ZUS-u i bawi wnuka. Szkoda miejsca dla takiej niby pani!

Gość02.08.2022 15:05

Ha ha ha, Gadowski i uczciwość, co załatwiił dla Jastrzębia będąc AZ TYLE LAT posłem.
Ile skasował do swojej kieszeni przez te wszystkie lata z pieniędzy publicznych?
zy załatwił jakieś dotację dla J-bia? Na co i ile?
Normą jest, że przed wyborami zawsze wrzszczy a efektów zero!!!
To jego partia zlikwidowała kopalnię a teraz zmienił front - poseł sprawozdawca w Sejmie ws. likwidacji kopalń!!!

Ggg02.08.2022 14:44

A co dało PO Polakom ?

Szeeechter inny02.08.2022 13:26

I jeszcze jedno o panu pośle. Kilka dobrych lat temu głosował przeciwko zaliczeniu pracowników zakładów przeróbczych do pracy górniczej dzięki PełOwskiej klice osoby te nie mogły i nie mogą skorzystać z kilku rozwiązań które rekompensowały by im ciężką pracę przeróbkarską - w smrodzie, zapyleniu, hałasie, wibracji i mikroklimacie. Ale dla kopaczy węgla brunatnego , odkrywki piasku kopalni granitu itd. zostały one utrzymane, śmiech na sali ! Wstyd!

Szeeechter inny02.08.2022 13:19

do gość 10:19 - pan poseł sam się ocenia, on opowiada i opowiada a z tego nie urodziło się nic kompletne ZERO, a Ty piszesz o PISie . Nie ten temat . Facet w posłowaniu robi z siebie mentora, wyrocznie ale od tej czczej gadki zaschło jedynie mu w gardle i nic poza tym. Odnoszę wrażenie, że fajnie jest mu z tym ale czy dla miasta , górniczego miasta jest dobrze? widać że nie i nic prócz gołosłowia po Panu pośle nie zostanie. Gościu nie odbijaj piłeczki O PISie bo nie o tym mowa.

Gość02.08.2022 12:34

Gadowski jest wypalony nikt nie bierze go już na poważnie czas na konkretne ruchy Anna kobieta atrakcyjna inteligentna operatywna wybór jest oczywisty !

trzeba zmian02.08.2022 12:16

Gadowski w najbliższych wyborach otrzyma czerwoną kartkę i zejdzie nie tyle z boiska co z szatni rezerwowych aby uniknąć najgorszego już teraz powinno się postawić na panią Anne osobę z kompetencjami a do tego prawdziwą patriotkę lokalną i w skali kraju spójrzmy prawdzie w oczy Anna ma olbrzymie poparcie natomiast Krzysia to popierają chyba jedynie pracownicy jego biura .trzeba działać bo nie interes Krzysia jest ważny lecz nasz a o to najlepiej zadba pani Anna H !

zbulwesowany wyborca 02.08.2022 11:14

Ja się już nie nabiorę na dobroć gadowskiego wybory idą Ot co koryto utrzymać a taki Gadowski niech idzie na emeryturę tutaj potrzeba takiej dobrej gospodarz jak pani Anna a nie Gadowskiego !

Gość02.08.2022 11:00

To za rządów PO-PSL zlikwidawano aż tyle kopalń a poseł Gadowski głosował "za".
Zawsze przed wyborami zaczyna działać i pokazywać jaki on aktywny i naumiany.
Należy mieć nadzieję, że to jego ostatnia kadencja!!!
Mamy nadzieję, że liczba ich posłów znacznie spadnie!!!
Gadowski głośno krzyczy a nie jest stanie rozwiązać probkemu!!
Ma dom więc niech go ogrzewa a nie licz na cudzesy!!!

Zbigniew02.08.2022 10:58

Nieważne co zrobił, ile zrobił.Znowu na niego zagłosujecie.

Adam02.08.2022 10:57

Ciągle to porównania. Ten zrobił tyle ,a ten nic. To proszę napisać, co Gadowski zrobił dla miasta. Na marszach kobiet, strajkach nauczycieli. protestach nikt go tu nie widział, promował się gdzie indziej.

Dyrektor02.08.2022 10:36

I odezwał się ten, co jego partia sprzedała 3/4 Polski, a reszty nie zdążyli, bo w 2015 roku Polacy kopneli ich w d....
Mam nadzieję, że zostali wykopani na zawsze.

Nasza ocena - 17 osób02.08.2022 10:33

Pan Gadowski jest jedynym uczciwym posłem z naszego miasta. Działa dobrze, ale niewiele może zdziałać bo jest przeciwny rządowi PiS. Grzegorz Matusiak, drugi poseł nie może jeszcze więcej. On musi głosować tak jak ma to nakazane. Nie jest więc posłem, tylko sługą PiS. A takie coś nie może być posłem. To co robi jest niemoralne. Często głosuje przeciw nam. Nagle pojawili się wysłannicy PiS, którzy opowiadają się przeciw tym, którzy robią coś dobrego dla nas. Ale są dobrze znani. Zapytamy ich, dlaczego służyli naszym wrogom niszczącym nasz kraj.

prywatny pracodawca 02.08.2022 10:21

Nic nie dopłacać na żadne ogrzewania żadnych socjalow kto chce mieć opał niech sobie kupi na wolnym rynku jak komuś brakuje to więcej pracować a nie oczekiwać ze podatnicy złożą się na opał jak stać na drogi dom to stać na opał !

Gość02.08.2022 10:19

odezwał się chor pisowski.Człowiek coś tłumaczy ,coś robi a tu takie plucie.Pytam co zrobił dla Jastrzębia Pisowski poseł.Jedynie co zrobił pisowski poseł to złozył petycje do trybunału Juli Przyłebskiej z pytaniem o zgodnośc z Konstytucją ówcześnie obowiazujacy kompromis aborcyjny.Ile kobiet umarło młodych kobiet,matek, z tego tytułu.Pamiętacie Młodą dziewczynę z Pszczyny???To jest zasługa tego posła Matusiaka.Ktoś tu pisze o strzelaniu do górników a pamiętacie kto dał rozkaz ?Obecnie wielka szycha w pisowskiej policji,zresztą do górników nie strzelano ale do chuliganerii.Ktoś pisze o autorytecie,szanuj swoje autorytety a Pana Gadowskiego zostaw w spokoju.Ktoś na tego człowieka głosował więc uszanujcie to.Pisowcy wszystkie autorytety w Polsce łącznie z noblistami zniszczyli,zdeptali.mają swojego Pana cesorza,który w róznych butach chodzi.Do sklepu wjeżdża samochodem.

Adam02.08.2022 10:10

No tak, trzeba się uaktywnić przed wyborami. Poseł z Jastrzębia. Co zrobił dla miasta? Nic.

Ann02.08.2022 9:57

Aj taaam.... ważne że przed nami eksplozja kolorów i piana Party.

zniesmaczony wyborca 02.08.2022 9:48

Krzysio jak na 59 lat życia od 30 lar zasiada w sejmie przedtem tez laba to tu to tam to strasznie zaniedbany kosmetycznie ale pomijając kosmetykę to dziwie się ze PO wystawia w regionie tak beznadziejnego człowieka na listy przecież Anna byłaby stokroć lepsza !

Anka Pisanka02.08.2022 9:47

Co tam jakiś węgiel...

Panie Krzysztofie, kiedy kolejne tak bardzo wyczekiwane przez wszystkich mieszkańców dyktando miejskie?

Wtedy podczas pisania wszyscy się przykładnie spocą.

Lokator 02.08.2022 9:12

Uzdrowiciel sie ujawnił a kto jak nie wasz rząd zamykał kopalnie wasc wstydu oszczędź

Gość02.08.2022 9:08

Cyrk w Państwie PiS ciąg dalszy:
https://www.youtube.com/watch?v=sElhLcagn0k 

J-bie02.08.2022 8:35

To chyba najlepszy czas zeby pochwalic sie programem wyborczym. Np tym punktem: zamykamy wszystkie kopalnie.

Jan bez węgla 02.08.2022 8:17

3,2,1..... START !!! Dziś ponownie otworzy się e-sklep PGG, a klienci będą mieli szansę kupić węgiel i ekogroszek w cenie znacznie niższej niż na wolnym rynku.Osoby, które chcą kupić węgiel czy ekogroszek w e-sklepie PGG, mają w tygodniu dwie próby. Sklep internetowy jest uruchamiany tylko dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki. Dziś zatem wszyscy zainteresowani będą mieć kolejną szansę. Na ?półkę? internetowego sklepu towar jest wystawiany dopiero o godz. 16 ? i jest dostępny do wyczerpania zapasu na dany dzień. Co więcej, zamówienie można złożyć tylko telefonicznie lub mailowo, co jest dodatkowym utrudnieniem dla seniorów. RODACY DO BOJU !!!

Szeeechter inny02.08.2022 8:07

Najstarszy kadencyjny wyjadacz z PełO, gadu, gadu, gadu i następna kadencja w kieszeni, tak to już jest u
liberałów którzy maja pełne gęby frazesów a rozwiązań żadnych a te które wprowadzili sami wiemy z jakimi efektami. Panie pośle czy to nie pana formacja strzelała do górników , nie przypominam sobie aby kiedykolwiek i gdziekolwiek brał pan udział w rozwiazywaniu problemów górniczych tu na miejscu , nie był pan obecny podczas strajków na przestrzeni tylu lat w JSW a teraz pan się produkuje no bo wybory a posłowanie to widać pana PASJA i łatwiutki zarobek. PełO samo zło .

Ginter02.08.2022 7:54

Gadowski to żaden autorytet to co on mówi jest bez znaczenia Anna powinna mu
dać żółtą kartkę bo jedynie przeszkadza .

Pies Barona Munchhausena02.08.2022 7:52

"tona importowanego węgla w punktach sprzedaży kosztowała już ok. 3000 tys. zł za tonę."

Analfabetyzm.
Masło maślane i węgiel nie kosztuje jeszcze trzech milionów.

Przedsiębiorca 02.08.2022 7:48

Ten łysy starszy pan żyje z naszych podarków bodajże od 25 lat co zrobił dla miasta regionu kraju a No nic .

Przedsiębiorca 02.08.2022 7:46

Gadowski krzyczy mało mało ale ze z dodruku pieniądza jest inflacja już niie mówi
nic.