Pogoda na dziś zobacz prognozy
 28°20°
4 sierpnia 2022

Sytuacja na rynku węgla kamiennego pod lupą Prezesa UOKiK

Sytuacja na rynku węgla kamiennego pod lupą Prezesa UOKiK
fot. pixabay

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w związku z sytuacją na rynku węgla kamiennego. Prowadzone jest szerokie badanie rynku przy wsparciu Inspekcji Handlowej. Jego celem jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

- Obecna sytuacja na rynku węgla kamiennego rodzi pytanie, czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych praktyk. Dlatego wszcząłem postępowanie wyjaśniające, w którym zbadamy system dystrybucji węgla. W szczególności przyjrzymy się roli importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. Sprawdzimy, jaka jest struktura rynku i relacje pomiędzy przedsiębiorcami, a także czy nie dochodzi na nim do niedozwolonych porozumień lub nadużywania pozycji dominującej – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Sprawdzenie przedsiębiorców prowadzących składy węglowe zostanie przeprowadzone przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej i obejmie teren całego kraju. Prezes UOKiK będzie również wzywał podmioty wydobywające oraz importujące węgiel do przedstawienia informacji m.in. na temat ich odbiorców, a także sposobu sprzedaży produkowanego lub sprowadzanego węgla. Działania będą miały na celu zbadanie struktury rynku węgla, mechanizmów jego dystrybucji, relacji pomiędzy podmiotami działającymi na tym rynku, zakres wymiany informacji pomiędzy nimi, a także zbadanie sposobu kształtowania cen.

- Ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców. Interwencja Prezesa UOKiK może mieć miejsce jedynie w ściśle określonych przypadkach, np. jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej. W takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, tj. poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku. W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom. Jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. Za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Każdy, kto ma wiedzę o możliwych działaniach ograniczających konkurencję na rynku węgla o może się skontaktować z UOKiK, poprzez program pozyskiwania informacji od anonimowych sygnalistów: https://konkurencja.uokik.gov.pl/sygnalista/ - tu znajduje się formularz kontaktu. Zastosowany system gwarantuje całkowitą anonimowość, także wobec Urzędu.

/źródło: mat.pras./

Polub i udostępnij
Czytaj też

Startuje Memoriał Wagnera z przedstawicielami Jastrzębskiego Węgla Startuje Memoriał Wagnera z przedstawicielami Jastrzębskiego Węgla

JSW sprzedaje węgiel odbiorcom indywidualnym. Tona za 1200 zł JSW sprzedaje węgiel odbiorcom indywidualnym. Tona za 1200 zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość04.08.2022 12:50

Jest zima to musi byc zimno :)

Jan bez węgla 04.08.2022 10:47

Za pomocą lupy to się znaczki ogląda , a nie węgiel . A tak na poważnie to niech ten wielki prezes idzie do równie wielkiego premiera i zapyta GDZIE JEST TEN WĘGIEL CO MA GO OGLĄDAĆ PRZE LUPĘ .W KWIETNIU MORAWIECKI WPROWADZIŁ EMBARGO NA WĘGIEL , A TERAZ PREZES UOKiK-U SZUKA WĘGLA , TO NIECH PREZES POSZUKA W APTEKACH PODOBNO MAJĄ DUŻE ZAPASY WĘGLA ........ NA RZĄDOWĄ BIEGUNKĘ .PAŃSTWO Z PAPIERU TOALETOWEGO .