Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
18 czerwca 2011

Otwarto Stowarzyszenie Polsko-Tureckie

Otwarto Stowarzyszenie Polsko-Tureckie

17 czerwca,  odbyło się spotkanie władz Jastrzębia z delegacją turecką z miasta Mahmultar. Uczestnicy spotkania zainaugurowali działalność stowarzyszenia polsko-tureckiego. 

Spotkanie rozpoczęło się w Urzędzie Miasta od odsłonięca tablicy z herbem Mahmutlar. Odsłonięcie poprzedzone było krótkim filmem prezentującym Jastrzębie - jego obiekty, infrastrukturę, najważniejsze wydarzenia kulturalne i sportowe, a także samych mieszkańców. Utworzenie Towarzystwa Polsko-Tureckiego powstało niezależnie od układu miast partnerskich.

Po godzinie 13:00 przy ulicy Pszczyńskiej 117A oficjalnie otwarto Stowarzyszenie "Towarzystwo Polsko-Tureckie". Przedstawiciele obu stron wręczyli sobie upominki i życzyli owocnej współpracy.

 

Stowarzyszenie otwierali: Hasan Ciftci (prezes Stowarzyszenie z Gdańska), Andrzej Nowak (prezes Oddziału w Jastrzębiu-Zdroju), Ryszard Chromik (wiceprezes stowarzysznia), Ali Celi (burmistrz miasta partnerskiego Mahmutlar z Turcji) oraz Marian Janecki.

 

Celami działalności stowarzyszenia jest pogłębianie stosunków polsko-tureckich, nawiązanie współpracy w kulturze, sporcie, turystyce czy medycynie. Towarzystwo będzie chciało organizować i wspierać przedsięwzięcia kulturalne i społeczne (np. wystawy, seminaria, imprezy). Ma zamiar prowadzić działalność wydawniczą.

Na otwarciu obecni byli również m.in. Grzegorz Matusiak, Franciszek Piksa oraz Andrzej Koba.

Przypomnijmy. W listopadzie 2009 roku Rada Miasta podjęła uchwałę w sprawie współpracy miasta Jastrzębie-Zdrój z miastem Mahmutlar w Turcji, natomiast w lutym 2011 roku przyjęto uchwałę w sprawie umowy o partnerstwie pomiędzy tymi miastami.

Miasto Mahmutlar położone jest na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym, w prowincji Antalya, u podnóży szczytu Cebireis Dagi. Ze względu na turystyczny charakter miejscowości liczba mieszkańców waha się w zależności od pory roku. W lecie osiąga ona 50 - 60 tys., podczas gdy zimą spada do 15 tys.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW sposoruje politechnikę JSW sposoruje politechnikę

Jastrzębie podejmie współpracę z ukraińskim miastem Jastrzębie podejmie współpracę z ukraińskim miastem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
turek25.06.2011 22:07

hayirli ugurlu olsun.

MonciaK21.06.2011 8:56

Byłem w zeszłym roku we wrześniu w turcji niedaleko Mahmutlaru,w mieście Alanya.Ludzie są bardzo fajni,na targach trzeba z nimi negocjować cene,ale o czystość na ulicach i plażach wogóle nie dbają.Jak się wyjedzie w boczną ulice poza autostradą to pełno śmieci,to samo na plażach.

gość20.06.2011 9:16

Wszelkie mądrości dotarły do nas w większości ze wschodu tego gdzie panował islam bo cywilizacja ta jest starsza od europejskiej i tam już stały pałace a w Europie szałasy i chałupy z bali.

ilos119.06.2011 16:41

Przysłowia i cytaty są mądrością Narodów.

gość19.06.2011 14:48

Jastrzębie, na tle okolicznych miast, ma bardzo mały dług. Dług Rybnika jest ok. 20 razy większy

gość19.06.2011 14:42

Panie Wilos, niech pan skończy z tymi cytatami.

gość19.06.2011 14:35

To kardynał i obecny papież mówi takie rzeczy ? To on zamiast łączyć narody to je dzieli w takim razie.

ruszek19.06.2011 14:28

do Jastrzębianki:
moja droga to może sama ufundujesz działalność owego stowarzyszenia? Dług publiczny rośnie w niesamowitym tempie, Jastrzębie jest zadłużonym miastem a tu jeszcze takie buble się otwiera._____.

Jastrzębianka 19.06.2011 11:46

Przynajmniej zaczyna się mówić o Jastrzębiu i coś się wreszcie dzieje. Tolerancja, proszę państwa to dobrze pasujące tutaj słowo. Pozdrawiam założycieli i życzę owocnej współpracy.

ilos119.06.2011 10:53

"Z historycznego i kulturowego punktu widzenia,Turcja nie ma nic wspólnego z Europą,wielkim błędem byłoby więc włączenie jej w struktury Unii Europejskiej"-Kardynał Joseph Ratzinger.

Pokaż wszystkie opinie (16)