Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
23 sierpnia 2012

Miasto musi dopłacić do hali jeszcze 0,5 mln zł

Miasto musi dopłacić do hali jeszcze 0,5 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Prawie 550 tysięcy złotych Jastrzębie musi jeszcze zapłacić wykonawcy Hali Widowiskowo-Sportowej. Okazało się, że firma budująca halę wykonała prace, które nie były objęte w umowie, ale były koniecznie do wybudowania obiektu.

Do kwoty 41,5 mln złotych za jakie wybudowana została hala przyjdzie doliczyć jeszcze ponad 0,5 mln zł. To wynik porozumienia do jakiego doszły władze miasta z przedstawicielami konsorcjum firm, które budowały obiekt.

Okazało się, że wykonawca obiektu zmuszony był wykonać prace niezbędne do budowy hali, lecz nieobjęte w umowie. Chodzi m.in. o posadowienie agregatu wody lodowej, wymianę spalonych siłowników na nowe, kanały pod trybunami, szatnie poziom 0,00, wentylację kilku pomieszczeń i rozbiórkę asfaltu. Prace te nie były objęte umową, mimo to musiały zostać wykonane przez konsorcjum firm Mostostal Warszawa SA, Mostostal Puławy SA i Acciona Infraestructuras SA.

Termin realizacji upłynął 29 lipca 2011 roku, a rozliczenie zostało zakończone we wrześniu. Nie było możliwości zawarcia umowy na prace dodatkowe, które przekraczały zakładany budżet. Mimo to, wykonawca podnosił, że zgodnie z umową rozliczenie powinno być dokonane na podstawie rzeczywistych robót. Miasto odmówiło jednak realizacji wystawionej przez konsorcjum firm faktury. W związku z tym wykonawca złożył pozew do Sądu Okręgowego w Gliwicach. Wynikiem tego były mediacje, w trakcie których ustalono, że miasto zapłaci należną kwotę lecz pomniejszoną o 25 tys. i bez naliczonych odsetek.

Zdaniem Urzędu Miasta propozycja Mostostalu jest korzystna. W przypadku, gdyby miasto nie zgodziło się na nią, naliczane odsetki mogły by osiągnąć dużo wyższy poziom, a sprawa ciągnęła by się jeszcze latami.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Nocna pijalnia alkoholu przy fontannie solankowej Nocna pijalnia alkoholu przy fontannie solankowej

Anna Hetman: "To nie jest łatwy rok" Anna Hetman: "To nie jest łatwy rok"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
emerit26.08.2012 10:40

mi w robocie za nadgorliwość nie dopłacają :-(

bandyta25.08.2012 23:55

Jeżeli nie była potrzebna a oni wykonali z własnej woli bez żadnej umowy to po ch... im to płacić !

anonim24.08.2012 22:22

tak, "miasto" zawsze wybiera najkorzystniejsze propozycje - kpina!

okutwa!24.08.2012 10:39

do @PB
Po to jest internet żeby wolno było swoje zdanie wypowiadać! Wracaj do swoich książek!

lol23.08.2012 23:02

A może zrobiliby w końcu nagłośnienie w górnych rzędach?

Do PB23.08.2012 22:17

To się zapytaj eksperta budowlanego ile kosztuje wybudowanie tak małej hali....

hal23.08.2012 20:20

42 mln za halę ? To jest paranoja.. Za tą kwotę dwie takie hale wybudowano by ale nie w Jastrzębiu.

Pokaż wszystkie opinie (13)