Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
6 września 2012

Chcą utworzyć "Dom Solidarności" w Jastrzębiu

Chcą utworzyć "Dom Solidarności" w Jastrzębiu
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz chce stworzyć placówkę dla osób zasłużonych, które walczyły z komunizmem. Taki "Dom" miałby powstać nie w Gdańsku czy Szczecinie, ale właśnie w Jastrzębiu.

Taki "Dom Solidarności" miałby być miejscem gdzie mogą zamieszkać ludzie, którzy w czasach komunizmu walczyli z władzą, a dziś żyją w biedzie.  Miejsce pełniło by również rolę muzeum Solidarności.

- Jest mnóstwo osób, którzy poświęciły walce o wolność swoje życie rodzinne, karierę zawodową, zdrowie. Wyrzucono ich z pracy, nie wypracowali emerytury, dotknęło ich trwałe zubożenie. Są za młodzi na domy seniora, a często w potrzebie. Dotyczy to zwłaszcza osób, które weszły już w wiek emerytalny i nie mają możliwości zarabiać. Innymi słowy, potrzebują wsparcia - powiedziała Irena Lipowicz.

Budynek miałby być podzielony na dwie części - mieszkalną i komercyjną. W tej drugiej odbywałyby się prelekcje i spotkanie informacyjne, dzięki którym budynek mógłby na siebie zarabiać.

Dlaczego Jastrzębie? Jak mówi Irena Lipowicz, nasze miasto odegrało olbrzymią rolę w obaleniu systemu komunistycznego, ale spychane jest na drugim plan.

- Czy nas na to stać? Jestem przekonana, że już tak. Ta historia powoli odchodzi, bo odchodzą jej bohaterowie. Żeby za kilka lat nie okazało się, że zapomnieliśmy o tym, jaką rolę odegrało Jastrzębie i inne miasta - powiedziała Irena Lipowicz.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy

Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności Durczok: Musicie walczyć o Dom Solidarności

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
mysz20.09.2012 17:36

LUDZIE CO SIĘ Z WAMI DZIEJE.Co to za komentarze. Totalitarny system obalony mamy wolność a tu takie komentarze.Przerażające zjawisko., jeśli się komuś nie podoba POLSKA to podpowiadam do Białorusi całkiem blisko i droga wolna

RudofilRudofil07.09.2012 8:11

To może niech tych bohaterów solidaności przygarną panowie Wałęsa, Kaczyński, Tusk i cała reszta bandy która tak pięknie obalała komunizm a teraz działają jak typowe partyjniaki.

lewy 06.09.2012 22:47

Obejrzyjcie koniecznie na youtubie film ELITY POLSKO ŻYDOWSKIE to zobaczycie kim są ci bohaterowie Solidarności.Mi osobiście nóż w kieszeni otwiera się na słowo Solidarność

Profos06.09.2012 15:03

Na Gagarina.

Gość06.09.2012 15:03

Już by się nie wygłupiali. Jak dla mnie robione pod publiczke.

Natan06.09.2012 13:07

Proponuję dom przy ul. Zdrojowej