Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
7 września 2012

Szyb w Bziu ma 300 m głębokości. Drążą dalej

Szyb w Bziu ma 300 m głębokości. Drążą dalej
fot. Łukasz Wilczyński / JastrzebieOnline.pl

Trwa drążenie szybu "1 Bzie", który będzie wchodził w skład kopalni "Borynia-Zofiówka". Obecnie szyb ma 300 metrów głębokości i trwają prace nad jego pogłębianiem. Docelowo będzie miał 1164 metry.

Budowa szybu w Bziu to jeden z kluczowych elementów rozbudowy kopalni "Borynia-Zofiówka". Dzięki niemu górnicy zaczną wydobywać węgiel ze złóż "Bzie-Dębina 2-Zachód" i "Bzie-Dębina 1-Zachód". Wielkość zasobów węgla w tym miejscu szacuje się na 600 mln ton.

Drążenie szybu rozpoczęto w listopadzie 2010. Od września 2011 do 1 czerwca 2012 trwała przerwa technologiczna związana z prowadzeniem dodatkowych prac zabezpieczających, które dotyczyły obudowy. Okazało się, że na poziomie 290 m szyb zalewała woda.

- Dalsze głębienie szybu przewidywane jest w sposób ciągły, zgodnie z planem oraz na podstawie okresowych analiz eksperckich. Realna wielkość postępu głębienia uzależniona jest od napotkanych warunków hydrogeologicznych - wyjaśniła portalowi JastrzebieOnline.pl rzecznik prasowa JSW, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Jak zapewnia pani rzecznik, przerwa technologiczna w drążeniu szybu nie wpłynie na opóźnienie terminu rozpoczęcia eksploatacji z nowego złoża "Bzie-Dębina 2-Zachód".

Dla dodatkowego rozeznania przewidziano wykonanie dodatkowego otworu badawczego, który pozwoli jednoznacznie określić położenie warstw zawodnionych wraz z wielkością dopływu wód oraz pozwoli podać wielkość dopływu metanu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW wydała na bezpieczeństwo ponad 830 mln zł JSW wydała na bezpieczeństwo ponad 830 mln zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (12)
Gość09.09.2012 19:05

gościu, czy ty aby na pewno wiesz co to są te słynne "umowy smieciowe"? Bo chyba nie...

Gość08.09.2012 16:11

PROPAGANDA z tym szybem !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Podobno PO obiecywało ostatnio usuwanie umów śmieciowych w Polsce, a przecież JSW to jeszcze spółka po części państwowa to czemu nowo przyjętym daje się takowe umowy ???????? to kolejna propaganda. P.S. żeby nie było nie jestem za PiS bo oni są tyle samo warci co obecna władza ludowa :)

robson08.09.2012 13:55

trzymam kciuki żeby inwestycja spaliła na panewce - może uratujemy swoją krwawice na Ruptawie i w Bziu przed ruiną spowodowaną szkodami górniczymi, za które kopalnie nie chcą płacić.. Łapy precz od naszycg własności.

do 'KRET'08.09.2012 13:16

solidna? powiedz to nowo przyjętym.

AMPER COLT07.09.2012 22:37

To Jan Ecki zakopał tak głęboko złoto?

idol07.09.2012 15:14

pisze wyraznie,czytajcie dokładnie t***ki,że 10 metrów wydrążyli w ciężkich warunkach od 2 czerwca 2012 roku do teraz,czyli dwa miesiące.

KRET07.09.2012 15:07

Do let.Nie musi tu żadna inna firma powstawać,wystarczy że bedzie jedna a solidna,czyli JSW.

Pokaż wszystkie opinie (12)