Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
13 września 2012

ZSZ przyjmie imię Porozumienia jastrzębskiego

ZSZ przyjmie imię Porozumienia jastrzębskiegoZdjęcie z tegorocznych obchodów podpisania Porozumień Jastrzębskich
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Zasadnicza Szkół Zawodowa nr 3 przy ul. 11 Listopada otrzyma imię Porozumienia Jastrzębskiego. - Powinniśmy się chwalić, że to tu górnicy powiedzieli "nie" ówczesnej władzy - mówi dyrektor szkoły, Barbara Tetle-Gruszczyk.

Jastrzębie-Zdrój było jednym z najważniejszych miejsc, w którym podpisano dokumenty zwiększające swobody obywatelskie w czasie PRL. Porozumienie Jastrzębskie stanowiło kolejny przystanek do wolności. Teraz Zespół Szkół Zawodowych wpadł na pomysł przybrania imienia Porozumienia Jastrzębskiego, aby uczcić pamięć o tamtych wydarzeniach.

- Chcemy, by po tylu latach, nasza szkoła miała swojego patrona, żeby móc budować ceremoniał szkolny, bo wiadomo, że to wokół sztandaru i patrona buduje się tradycję szkoły. Chcieliśmy, żeby patron był związany z naszym regionem i miał wiele wspólnego z etosem pracy i z robotnikami. Nasza szkoła kształci głównie przyszłych wykwalifikowanych pracowników fizycznych, czyli takie osoby, które kiedyś walczyły o wolność w Polsce - wyjaśnia dyrektorka Barbara Tetla-Gruszczyk.

Nauczyciele i uczniowie już od początku roku rozpoczęli przygotowania do nadania szkoły imienia Porozumienia Jastrzębskiego. Zorgalizowali prezentacje multimedialne i wystawy. W lekcjach historii brali udział działacze Solidarności, m.in. Alojzy Pietrzyk, Zbigniew Staszków czy ks. prałat Bernard Czernecki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem" "Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem"

Szydło w Jastrzębiu: Nie pozwolę by górnictwo zostało zniszczone Szydło w Jastrzębiu: Nie pozwolę by górnictwo zostało zniszczone

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
Gość15.11.2012 23:08

fajnie, super, dobra inicatywa

Bongo13.09.2012 13:00

Ta szkoła to porażka ..