Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 27°22°
14 września 2012

Śmiertelne zatrucia alkoholem z Czech

Śmiertelne zatrucia alkoholem z Czech
fot. materiały Izby Celnej w Katowicach

W ostatnich dniach głośno jest o skażonym alkoholu z Czech. W związku z bliskością czeskiej granicy istnieje niebezpieczeństwo przedostania się alkoholu na tereny Jastrzębia i okolic.

Do obiegu został wprowadzony podrobiony alkohol. Sprzedawany był w butelkach, które wyglądały jak oryginalne produkty. Powyżej przedstawiamy zdjęcie, które pomoże rozróżnić. W przypadku zatrucia takiej osobie należy podać alkohol, np. wódka czy wino - zablokuje on wtedy działanie metanolu i da służbom ratunkowym czas na podjęcie podjęcie potrzebnych czynności.

W alkoholu jest zawarty metanol, który jest trujący dla człowieka. Nie różni się od wyglądem ani zapachem od etanolu. Od 8 do 10 gram spożycia metanolu powoduje utratę wzroku, a większa ilość śmierć.

W Polsce do tej pory nie odnotowano przypadku. Nasz region jest jednak najbardziej zagrożony, bowiem najwięcej przypadków odnotowano we wschodnich Czechach, m.in. w Ostravie i Havirovie.

Do dnia 13 września w Czechach odnotowano 17 przypadków śmiertelnych oraz ponad 30 ciężkich zatruć. Do Czech sprowadzono już norweskiego toksykologa, który dostarczył specjalne leki. W Czechach oraz sąsiedniej Słowacji wprowadzono już zaostrzenia dotyczące kontroli punktów w których sprzedawany jest alkohol.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miał 2,5 promila - zatrzymali go koledzy i wezwali policję Miał 2,5 promila - zatrzymali go koledzy i wezwali policję

Na osiedlu Tysiąclecia namierzyli nielegalny spirytus Na osiedlu Tysiąclecia namierzyli nielegalny spirytus

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (16)
let15.09.2012 12:12

jastrzębskie sklepy monopolowe już dziś przeżywają oblężenie Czechów. Widać to w każdym jastrzębskim sklepie.

mk15.09.2012 10:41

Jak widać na ilustracji etykieta jest porządnie wykonana na profesjonalnej maszynie, nikt by sobie trudu nie zadawał robić coś takiego gdyby alkohol miał być sprzedawany na mecie, na mecie każdy wie, ze kupuje bimber i mu etykietki nie są potrzebne. Ten psedolikier był produkowany dla sklepów, hurtowni.

mk15.09.2012 10:37

Taaa, sprawdzane, jak niby sprawdzane i co to znaczy porządny sklep?

do mk15.09.2012 9:58

W porządnych sklepach tego alkoholu nie było bo tam to jest odpowiednio sprawdzane.

mk15.09.2012 7:43

To nie za grosze i nie na metach, tylko za normalną cenę w sklepach było sprzedawane.
Dzisiaj całkowicie zakazano sprzedaży wysokoprocentowego alkoholu.

Tobi14.09.2012 22:33

Po co kupywali lewiznę za grosze?

Pokaż wszystkie opinie (16)