Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
26 września 2012

Dostawca szerokopasmowego internetu wyłoniony

Dostawca szerokopasmowego internetu wyłoniony
fot. sxc.hu

Został już wyłoniony wykonawca na zadanie "Szerokopasmowy dostęp do Internetu dla miasta Jastrzębie-Zdrój". Umowa zostanie podpisana w piątek 28 września.

Przedmiotem projektu o którym mowa, jest budowa sieci teleinformatycznej przy zastosowaniu technologii światłowodowej. Plan zakłada zainstalowanie około 51 kilometrów przewodów światłowodowych. Dzięki temu zbudowana zostanie sieć klasy NGN (Next Generation Network - sieć następnej generacji). Technologia ta pozwoli na przesył danych z prędkościami pozwalającymi na transmisję obrazu i dźwięku w wysokiej jakości.

Nie będzie to jednak, jak się powszechnie uważa, darmowy internet dla mieszkańców miasta. Większa część sieci przeznaczona zostanie na potrzeby miasta i jemu podległym jednostkom, np. na świadczenie e-usług, systemu obiegu dokumentów, dostawy internetu do szkół czy monitoringu miejskiego. Pozostała część sieci zostanie udostępniona operatorom, którzy będą mogli skorzystać z niej na zasadzie dzierżawy.

Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Integrated Solutions Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska S.A. i RCI Sp. z o.o. Zaoferowało ono realizację zamówienia za kwotę 15,2 mln zł. Część inwestycji finansowana jest przez Unię Europejską - 11,2 mln złotych.

Wykonawca ma 7 miesięcy na ukończenie zadania. - Trzeba wziąć pod uwagę, że są to miesiące zimowe, więc w razie niekorzystnych warunków pogodowych termin może być przesunięty - mówi rzeczniczka Urzędu Miasta, Katarzyna Wołczańska.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Chodniki będą na bieżąco naprawiane Chodniki będą na bieżąco naprawiane

Szerokopasmowy internet już działa w mieście Szerokopasmowy internet już działa w mieście

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
troll bagiennytroll bagienny26.09.2012 19:44

Powiem tak mam internet od 12 lat w Jastrzębiu na początku ( jakieś 8 lat temu) płaciłem ... 30 zł. bez ograniczeń transferu, wtedy na interi można było przesłać przez maila max 4MB danych, nawet utworu muzycznego nie można było wysłać ,Dzisiaj nadal płacę 30 zł .... a znajomości ,są bezzcenne

eee tam26.09.2012 18:11

Nic się nie zmieni oprócz tego, że będzie drożej:) ja się o internet z tepsy ponad 10 lat doprosić nie mogę, bo nie ma miejsca w skrzynce na kabel dla mnie....

remik do bubil26.09.2012 16:14

będziesz miał szybsze jak zmienisz umowę ze swoim operatorem i zapłacisz mu miesięcznie ze
3-5 razy więcej niż dotychczas

Gość26.09.2012 13:30

Elektroniczny Obieg Dokumentów już działa. a raczej już został opłacony, teraz czas szerokopasmowy internet. Znając urzędników to będzie on działał w 2050 roku z szybkością połączeń modemowych z lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

troll bagiennytroll bagienny26.09.2012 12:01

A jakie to e-usługi zaoferuje naszym mieszkańcom władza .Obieg dokumentów i tak będzie się odbywał na zasadzie petent, urzędnik , pieczątka.

bubil26.09.2012 11:49

To co, będziemy też mieć w domu szybkie łącze.

tomasz26.09.2012 10:36

Według Europejskiej Agendy Cyfrowej, do 2013 roku wszyscy będziemy mieli dostęp do szerokopasmowego internetu, a do 2020 roku w naszym zasięgu pojawią się łącza o wysokiej prędkości transmisji danych (30 Mb/s i więcej).

Wiceminister Małgorzata Olszewska ma nadzieję, że uda się dotrzymać tych terminów. Zależy to jednak nie tylko od strony rządowej, ale i od samorządów, i przedsiębiorców z branży telekomunikacyjnej.
http://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/mac-wspomoze-samorzady-przy-rozbudowie-sieci,1845610 

Pokaż wszystkie opinie (9)