Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
2 października 2012

Podpisano umowę na stworzenie sieci światłowodowej

Podpisano umowę na stworzenie sieci światłowodowej
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

29 września w Urzędzie Miasta podpisano umowę na projekt "Szerokopasmowy dostęp do Internetu dla Miasta Jastrzębie-Zdrój". Wykonawca ma 7 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Konsorcjum firm Integrated Solutions Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska S.A. i RCI Sp. z o.o. wybuduje sieć światłowodową od długości ponad 25 km. Koszt projektu to 15,2 mln złotych, z czego 11,2 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Sieć będzie się składać z dwóch części - pierwsza stworzona dla potrzeb Urzędu Miasta i podległym jemu jednostkom, a druga przeznaczona będzie na dzierżawę przez operatorów komórkowych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec bezpośrednio nie skorzysta na tej inwestycji. Planowane jest natomiast stworzenie w mieście hot-spotów, np. w Parku Zdrojowym. Jak powiedział prezydent miasta Marian Janecki, darmowy dostęp do internetu dla mieszkańców byłby nie możliwy ze względu na zachwianie zasad konkurencyjności rynku.

Sieć będzie dostępna głównie w centrum miasta. Powodem tego są koszty. Stworzenie sieci jest obrzeżach miastach byłoby zbyt kosztowne, nie wyklucza się jednak rozbudowy sieci w przyszłości.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Internet domowy bez limitu Internet domowy bez limitu

Ruszają jastrzębskie aukcje WOŚP Ruszają jastrzębskie aukcje WOŚP

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Wdówka04.10.2012 10:23

Po jakiego czorta nam sieć światłowodowa tylko dla telekomunikacji i urzędu miasta? Dla telekomunikacji rozumiem ale dla urzędu? Jeden kabelek na światłowodzie to ok~ 10Gb's czyli 10240Mb's! Ciekawe czy napiszą, że kasa idzie na wymiana kart sieciowych i masę komputerów które przetworzą światłowód na normalny internet :) Też nie mają kasy wydawać na co, a net będzie dla firm prawdopodobnie. Jeszcze niech IPv6 zablokują na tym to będzie sieć warta nie powiem czego...