Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 4°
Queens Chicken
2 października 2012

Podpisano umowę na stworzenie sieci światłowodowej

Podpisano umowę na stworzenie sieci światłowodowej
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

29 września w Urzędzie Miasta podpisano umowę na projekt "Szerokopasmowy dostęp do Internetu dla Miasta Jastrzębie-Zdrój". Wykonawca ma 7 miesięcy na zrealizowanie zadania.

Konsorcjum firm Integrated Solutions Sp. z o.o., Telekomunikacja Polska S.A. i RCI Sp. z o.o. wybuduje sieć światłowodową od długości ponad 25 km. Koszt projektu to 15,2 mln złotych, z czego 11,2 mln zł dofinansowała Unia Europejska.

Sieć będzie się składać z dwóch części - pierwsza stworzona dla potrzeb Urzędu Miasta i podległym jemu jednostkom, a druga przeznaczona będzie na dzierżawę przez operatorów komórkowych. Oznacza to, że przeciętny mieszkaniec bezpośrednio nie skorzysta na tej inwestycji. Planowane jest natomiast stworzenie w mieście hot-spotów, np. w Parku Zdrojowym. Jak powiedział prezydent miasta Marian Janecki, darmowy dostęp do internetu dla mieszkańców byłby nie możliwy ze względu na zachwianie zasad konkurencyjności rynku.

Sieć będzie dostępna głównie w centrum miasta. Powodem tego są koszty. Stworzenie sieci jest obrzeżach miastach byłoby zbyt kosztowne, nie wyklucza się jednak rozbudowy sieci w przyszłości.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na operację będzie można zapisać się przez Internet Na operację będzie można zapisać się przez Internet

Wyzwiska, hejt, ksenofobia w internecie. Stop przemocy! Wyzwiska, hejt, ksenofobia w internecie. Stop przemocy!

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
Wdówka04.10.2012 10:23

Po jakiego czorta nam sieć światłowodowa tylko dla telekomunikacji i urzędu miasta? Dla telekomunikacji rozumiem ale dla urzędu? Jeden kabelek na światłowodzie to ok~ 10Gb's czyli 10240Mb's! Ciekawe czy napiszą, że kasa idzie na wymiana kart sieciowych i masę komputerów które przetworzą światłowód na normalny internet :) Też nie mają kasy wydawać na co, a net będzie dla firm prawdopodobnie. Jeszcze niech IPv6 zablokują na tym to będzie sieć warta nie powiem czego...