Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
7 października 2012

Jan Pospieszalski w Jastrzębiu o wolności

Jan Pospieszalski w Jastrzębiu o wolnościZobacz więcej zdjęć
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W sobotę 6 października w Domu Zdrojowym odbyło się spotkanie z dziennikarzem i publicystą Janem Pospieszalskim. Gość opowiadał głównie o Solidarności w czasach PRL-u oraz odniósł te wydarzenia do aktualnej polityki.

Jan Pospieszalski pojawił się w Domu Zdrojowym z małym opóźnieniem. Jak powiedział, doświadczył tego co znaczy hasło "Polska w budowie". Czekanie uczestników wynagrodził jednak piosenką "Biały Krzyż", która jak się okazało wpasowała się w ogólny temat spotkania. Nie wszyscy bowiem wiedzą, ze Jan Pospieszalski grał w zespole "Czerwone Gitary" czy "Voo Voo". W czasie spotkania często przewijało się hasło "Bóg, honor, ojczyzna".

- Pytają "Panie redaktorze co mamy robić"? Nie mam takich odpowiedzi (…) Jestem tu po to by pokazać wam pewne moje obserwacje i żebyśmy się razem wspólnie zastanowili co robić - powiedział na wstępie Jan Pospieszalski.

W trakcie spotkania został pokazany m.in. materiał nakręcony podczas ostatniego Wielkiego Marszu Wolności w Warszawie. Krótki reportaż miał pokazać dlaczego ludzie ponownie ubiegają się o wolność.

- Sytuacja jest analogiczna (do czasów walki Solidarności z komunizmem - przyp. red), choć nie ma Związku Radzieckiego i czołgów. To jest też hołd dla tych ludzi, którzy walczyli o wolność - mówił Pospieszalski.

Do tematu walki o wolność nawiązywały pokazane chwilę później materiały filmowe, których bohaterami byli najbardziej aktywni, choć nie widoczni w mediach, działacze "Solidarności". Wspominali oni dlaczego i jak walczyli z systemem komunistycznym.

Po spotkaniu uczestnicy wybrali się do pobliskiego kościoła, w którym pomodlili się, zapalili znicze i złożyli kwiaty ku pamięci pary prezydenckiej zmarłej w katastrofie smoleńskiej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy Jastrzębscy nauczyciele pojadą protestować do Warszawy

Zmarł Tadeusz Jedynak - legenda "Solidarności" Zmarł Tadeusz Jedynak - legenda "Solidarności"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (40)
Olek09.10.2012 20:42

Skoro na tym spotkaniu książka Rafała Ziemkiewicza "Michnikowszczyzna" prze red.Jana Pospieszalskiego została przywołana to jest przekonany,że podziela on napisane tam zdanie:"Nie ja jeden wierzyłem, że po upadku komunizmu tej prawości będzie w Polsce przybywać. Stało się inaczej. Zbudowano Polskę, która, mimo formalnej zmiany ustroju, nigdy nie odcięła się od bandyckich zasad rządzących gnijącym socjalizmem. Zbrodniarze, kanalie i karierowicze z komunistycznych sitw i mafii pozostali ?właścicielami" III RP, tak jak byli "właścicielami" peerelu. Draństwo nie przestało popłacać, a uczciwość nie przestała być frajerstwem. Szanujący się publicysta nie może się z tym godzić. A to znaczy, że nie może nie zmierzyć się z problemem winy i odpowiedzialności tych, którzy nam taką koślawą Polskę zafundowali. Tych, którzy chytrze zaplanowali i przeprowadzili ustrojową transformację w taki sposób, aby swoje przywileje komunistycznej bezpieki i nomenklatury zamienić na przywileje oligarchii pieniądza w państwie postkomunistycznym, formalnie demokratycznym i wolnorynkowym, w istocie - na poły feudalnym. I tych, którzy występując z mandatem społecznego poparcia, jako rzecznicy Polski pokrzywdzonych, podeptanych przez czerwoną dyktaturę - ową nieuczciwą przemianę ?przyklepali". Bo albo okazali się za głupi na równorzędnych dla Jaruzelskiego i Kiszczaka partnerów w grze, którą tamci z nimi podjęli, albo po prostu zdradzili, uwiedzeni możliwością dołączenia do kasty uprzywilejowanej" .Nie ukrywam,że cieszy mnie fakt,że obaj na Marszu "Obudź się Polsko" byli i wielu ludzi do przebudzenia zmusili.

prawik09.10.2012 19:36

Widzę że dyskusja już wygasła.Pozdrawiam Olka,andrew i cukero, bo po komentarzach domyślam się że nie daliście się wmanewrować w fałszywą medialną propagandę co do Marszu Niepodległości.Cieszę się że w Jastrzębiu są tacy ludzie jak wy

Gość09.10.2012 14:53

Obudzta się mohery!! Głosujta na PEŁO !

do andrew09.10.2012 13:51

Oglądałem relacje ze zjazdu niemieckich narodowców, tzw. skrajnych partii prawicowych[nie faszystowskich] już nie pamiętam gdzie, ale bardzo blisko Polskiej granicy, ale absolutnie nie było z ich strony żadnych antypolskich podtekstów.Pamiętam zdanie które wygłosił jeden z liderów na zakończenie zjazdu ''Gdyby nie zakłamane nasze media, to już dawno niemiecki naród wyszedł na ulicę''.Tak że zakłamane polskie media to nie tylko polska specjalność

Olek09.10.2012 13:20

"Obudź się Polsko",by oświecić tych co w mroku i cieniu kłamstwa mieszkają,aby nasze kroki skierować na drogę rozwoju Polski.Nie wolno przecież osłaniać dalej skompromitowanej władzy,która porządnej drogi nie potrafi zbudować i tzw.służba zdrowia także upada.Pytam więc jak tyle razy wspominany redaktor,co się tej władzy POwiodło? Orliki na których szły przekręty? Nie.Małpom i gibonom w Gdańsku się byt POprawił

andrew09.10.2012 13:06

jeden przykład: kilka dni temu niemieckie media porównały Marsz Obudź się Polsko do narodzin NSDAP w Niemczech, więc niech ktoś jeszcze powie, że w naszych mediach nie ma manipulacji, skoro już za granicą piszą w ten sposób.

Olek09.10.2012 9:30

"Obudź się Polsko" zasugerował Jan Pospieszalski i dał jako katolik nam zgromadzonym na tej sali nadzieję,że Dobry Bóg sprawi "że nas wybawi od naszych nieprzyjaciół i z ręki wszystkich,którzy nas nienawidzą".

Pokaż wszystkie opinie (40)