Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
8 października 2012

JSW i związkowcy nadal bez porozumienia

JSW i związkowcy nadal bez porozumienia
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Kolejne rozmowy między Jastrzębską Spółką Węglową i związkami zawodowymi zakończyły się brakiem porozumienia. Strona społeczna zapowiada, że będzie musiał podjąć dalsze kroki - czyli akcję strajkową.

Jak powiedział rzecznik Komitety Protestacyjno-Strajkowego, Piotr Szereda, w związku brakiem porozumienia w sprawie niekorzystnych umów o pracę dla nowych pracowników "organizacje związkowe są zmuszone do podjęcia dalszych kroków".

Związkowcy zamierzają zorganizować strajk ostrzegawczy, a jeśli on nie poskutkuje kolejnym krokiem będzie strajk pracowników w całej spółce. Teraz droga do strajku jest otwarta, ale jeszcze nie dawno w sąd rozpatrywał wniosek Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która chciała by zabezpieczyć 20 mln złotych od organizatorów ewentualnego strajku. Miałoby to być zabezpieczenie na wypadek strat spowodowanych wstrzymaniem prac w kopalniach. Sąd jednak ten wniosek oddalił.

JSW jest jednak zaskoczona decyzją związkowców. - Nie otrzymaliśmy żadnej informacji na temat ewentualnej akcji protestacyjnej planowanej przez związki. Rozmowy nie zostały jeszcze zakończone, jesteśmy więc zdziwieni taka reakcją - powiedziała dla "Rzeczpospolitej" rzeczniczka spółki, Katarzyna Jabłońska-Bajer.

Związkowcy zamierzają też zadać zarządowi JSW trzy pytania:

1. Jeżeli porozumienia zwarte w zeszłym roku są tak bardzo istotne i ważne aby je dotrzymywać dla przedstawicieli Rządu RP, to dlaczego nie mają żadnego znaczenia dla Członków Zarządu JSW SA?

2. Jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy oraz niezależni eksperci prawa pracy mówią i piszą, że Zarząd JSW S.A. nie przestrzega prawa pracy nie stosując zapisów porozumienia zbiorowego pracy, to dlaczego nie są z tego wyciągnięte konsekwencje?

3. Jeżeli jest prawdą, że Zarząd JSW SA dba o interes pracowników i chce zrealizować politykę wynagradzania założoną w planie TE na 2012 rok, to dlaczego od pierwszego stycznia 2012 roku nie podniósł stawek płacy zasadniczej wszystkim pracownikom?

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (17)
mechan08.11.2012 19:14

cholera tylko dołowcy i dołowcy czemu nikt nie powie jak się zarabia na powierzchni.powierzchni nie szanują.dajcie i nam zarobić a nie tylko w dół pchacie a my to co bydło na przerób tu wcale lżej się nie robi

ja09.10.2012 16:50

jak to jest ze wegiel z USA jest tanszy niz Polski przy czym gornicy w stanach zarabiaja wiecej od naszych i dochodzi do tego jeszcze transport?

Gość09.10.2012 8:04

Ile płacą związkowcy pracownikom w swoim przedsiębiorstwach związkowych?

Dawidek09.10.2012 0:59

zastrajkujmy i padnijmy jak stocznie....

...08.10.2012 22:43

Wywalić związki i wszystkich, którym się nie podoba robota państwowa i będzie ok.

do bezimiennego08.10.2012 22:40

ośmiogodzinny dzień pracy to moze i obowiązuje, ale chyba tylko na twoim państwowym stanowisku, cwaniaku, popracuj sobie gdziekolwiek indziej i zobaczysz ten ośmiogodzinny dzień pracy.
PS Wg niektórych komuna nadal trwa, robią 8 godzin, dostają kasę w terminie, niezłą i dodatki komunistyczne i narzekają! Żenada.
Jak się komuś robota na kopalni nie podoba to niech się po prostu zwolni, kolejka chętnych na jego miejsce jest bardzo długa.

bleee08.10.2012 20:51

nudny się robi ten cyrk

Pokaż wszystkie opinie (17)