Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -3°-3°
10 października 2012

Już ustalone. Strajk ma się odbyć 19 października

Już ustalone. Strajk ma się odbyć 19 października
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Komitet protestacyjny podjął już decyzję o terminie strajku w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Odbędzie się on 19 października i potrwa jedną dobę. Kopalnie przestaną pracować na 24 godziny.

Według słów rzecznika Komitetu Protestacyjno-Strajkowego, strajk ustalony jest na 19 października, ale jego forma i data mogą się jeszcze ewentualnie zmienić. Strona społeczna aktualnie przygotowuje się do strajku pod względem formalno-prawnym.

- Nasze działania konsultujemy z prawnikami, bo nie chcemy, aby zarząd spółki w jakikolwiek sposób nas zaskoczył - powiedział Piotr Szereda, rzecznik Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

Na ogłoszenie strajku związki zawodowe czekały aż do decyzji sądu, który rozpatrywał wniosek JSW. Zażądała ona zabezpieczenia 20 mln złotych od liderów związkowych na ewentualne pokrycie strat spowodowanych przez wstrzymanie prac. Sąd ten wniosek jednak odrzucił.

Jastrzębska Spółka Węglowa zaskoczona była decyzją o planowanym strajku. Nadal wyraża gotowość do rozmów.

Przypomnijmy, że spór między JSW a zawiązkami zawodowymi toczy się o podwyżkę płac oraz niekorzystne umowy o pracę dla nowoprzyjmowanych. Związki domagają się by spółka zastosowała się do orzeczeń Państwowej Inspekcji Pracy, która potwierdziła niezgodność nowych umów z prawem oraz zaleciła ich wycofanie.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie" "Śląsk symbolem smogu - zamknąć kopalnie"

Prezydent Duda: "Górnicy to specjalna grupa zawodowa" Prezydent Duda: "Górnicy to specjalna grupa zawodowa"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (44)
Hajer13.10.2012 20:02

19 biorę urlop! Mam w nosie Związki!

Ryl12.10.2012 23:10

No to urlopik już załatwiony na 19 pażdziernika...

gluś12.10.2012 8:42

czy strajk to leżenie? to przecież górnicy cały czas strajkują

Jan12.10.2012 5:01

Ponoć w spółce której akcje są na giełdzie nie można przeprowadzać strajku,to prawda?
Ci co najwięcej zarabiają chcą strajku...Może wszyscy wyjdzmy na ulicę?-piekarze,lekarze,budowlańcy itp itd. I niech cała Polska stanie???
I tak będzie tak że górnicy dostaną podwyżki a na początku nowego roku będą już straszyli kolejnymi strajkami bo będą chcieli znowu podwyżek.....

anty do Anon11.10.2012 20:58

Nie ma ludzi niezastąpionych...

ed11.10.2012 20:48

kopek zdecyduj się , bo może nie potrafisz liczyć do 2

hej11.10.2012 20:29

górnicy mają się jak pączki w maśle i jeszcze im źle, żenada. Zwolnić i wysłać do branży budowlanej, jak sobie tam zastrajkują to następnego dnia będą w PUPie się rejestrowali.

Pokaż wszystkie opinie (44)