Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
23 października 2012

JSW pisze list do pracowników. "Ciężkie czasy"

JSW pisze list do pracowników. "Ciężkie czasy"
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

W poniedziałek Jastrzębska Spółka Węglowa wystosowała list do swoich pracowników. Pisze w nim o odpowiedzialności za spółkę i kryzysie gospodarczym. Jak podkreśla zarząd JSW, propozycja, którą przedstawili związkowcom jest nadal aktualna.

- Dziś sytuacja JSW jest dobra, ale należy zdać sobie sprawę, że najlepszy okres wysokich cen węgla koksowego mamy już za sobą. Przed nami trudny okres spowodowany spowolnieniem gospodarczym w Europie i niskimi cenami na rynkach światowych - czytamy w liście wystosowanym przez JSW.

Zarząd JSW apeluje o rozwagę i odpowiedzialność za spółkę, w której pracuje około 23 tysięcy osób. Uważa, że w trakcie spowolnienia gospodarczego trzeba reagować elastycznie na zmieniającą się sytuację, a przy tym samym podnosić efektywność pracy. 

- Mamy już doświadczenie z 2009 roku, kiedy dopadł nas kryzys. Wiemy doskonale, że należy ostrożnie podejmować wszelkie działania kosztotwórcze, bo przecież nie ma pewności, jak długo będzie trwać spowolnienie gospodarcze - pisze zarząd JSW do załogi.

Zarząd JSW wspomina w liście o wdrażaniu planów oszczędnościowych. Mówi, że nie można też wykluczyć zmiany organizacji pracy. Kolejną poruszaną kwestią jest płaca. Jak tłumaczy JSW, dodatkowe premie zostały wprowadzone aby uzależnić część płacy od efektów pracy. - Nie można przecież dawać dodatku stażowego nowym pracownikom na drugi dzień po przyjściu do pracy. Inni na taki dodatek pracują przez lata - czytamy w liście.

JSW w czasie rozmów ze związkowcami zaproponowała wzrost płac o 3% i wypłacenie jednorazowej premii w wysokości około 1000 zł. Dodatkowo, co roku pensje miałyby być regulowane względem inflacji - czyli już w styczniu 2013 roku wzrosłyby one o 2,7%.

- W sytuacji spowolnienia gospodarczego i trudnej sytuacji górnictwa oznaczałoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu Spółki i realną groźbę zahamowania trwających procesów inwestycyjnych i stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego Spółki - odpowiada JSW na propozycję związkowców o podwyżkę 3,8% i jednorazowej premii 2,5 tys. złotych.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Nie będzie wzrostu  płac. Wypłacą premię? JSW: Nie będzie wzrostu płac. Wypłacą premię?

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (26)
Do górnik jsw25.10.2012 9:04

Lepiej powiedz tak na prawdę ile godzin masz czynnej pracy? 3-4??
Jak wiadomo zanim się zjedzie na dół i dojedzie do ściany to zajmuje to duzo czasu no i jeszcze często sie wyjeżdza z ciepłotą,także samej pracy jest 3h góra 3,5h,a na budowie się pracuje po 10-12 godzin a niekiedy jak gonią terminy to nawet dłużej także nie gadaj głupot jak to ty się ciężej napracujesz od budowlańca...
Ja ciebie zaproszę z miłą chęcią na budowę do pracy po 12 godzin,ciekawe ile dni wytrzymasz a może godzin...

hahaha24.10.2012 17:36

Joo bo jastrzebscy górnicy to takie porzadne chopy i tylko oni se daja rade pod ziemio

górnik jsw24.10.2012 17:10

budowa? ja Cię proszę pracowałem na budowie więc nie przesadzaj zapier... jak to napisałeś chyba masz przy dłubaniu słonecznika ale z miłą chęcią zaprosiłbym Cię do ściany tylko obawiam się, że mógłbyś nie wytrzymać już przy 5 sekcji boroku

Gość24.10.2012 13:50

zazdrosc co ????polaczki biedaczki hehehe

Gość24.10.2012 13:19

niech buduja szyby,Zagórowski 1000
%%%%%%%%%%%%%%%%%%% podwyżki,rylowi w łep,chory kraj

do górnik JSW24.10.2012 11:52

ojejej jacy górnicy biedni...barborki i co nie tylko i jeszcze im zle... wezcie idzcie na budowe to zobaczycie co to jest zap.....

Madox24.10.2012 8:33

Ludzie jakie dopłacanie do górnictwa??? Ile razy na portalach pisało ile spółka zarobiła??? Jacy ludzie taki kraj, nie dziwota że ciu?ją nas na każdym kroku skoro dla takich ludzi wystarczy, że w telewizji z pięknym uśmiechem powie polityk : będziecie mieli jak w raju- będziecie chodzić nago i jabłka jeść- I co robi taka osoba wiwatuje bo usłyszała że obiecał raj a reszta zdania gdzieś umknęła bo słuchać też trzeba umieć...

Pokaż wszystkie opinie (26)