Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
26 października 2012

Sesja RM: Kontrowersje wokół pasaży podziemnych

Sesja RM: Kontrowersje wokół pasaży podziemnychNa zdjęciu Witold Kosiorek, przewodniczący Komisji Rewizyjnej
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Na czwartkowej sesji Rady Miasta największą dyskusję wywołał sprawozdanie komisji rewizyjnej na temat kontroli podziemnych pasaży handlowych. Członkowie komisji chcieli złożyć zawiadomienie do prokuratury na prezydenta miasta.

- W związku z zakończeniem kontroli dotyczącej rozwiązania umowy dzierżawy podziemnych pasaży handlowych, komisja rewizyjna miasta Jastrzębie-Zdrój wnioskuje o złożenie zawiadomienia do prokuratury o domniemanie popełnienia przestępstwa, polegającego na spowodowaniu strat dla finansów publicznych, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez prezydenta miasta Jastrzębie-Zdrój - tak brzmiał wniosek komisji rewizyjnej, podpisany przez Romana Foksowicza, Janusza Tarasiewicza i Franciszka Franka.

Cała sprawa dotyczy sposobu rozwiązania umowy z byłym dzierżawcą podziemnych pasaży handlowych, firmą Terbog. Poprzedni dzierżawca musiał spłacić 825 tys. złotych netto za samowolę budowlaną, której sam się dopuścił podczas trwania pierwszej umowy (wspomniana umowa była jego drugą). Następnie pod koniec roku 2010 za sugestią władz miasta wypowiedział umowę dzierżawy, a miasto zapłaciło mu po negocjacjach ok. 240 tysięcy złotych odszkodowania. Nowym zarządcą podziemnych pasaży handlowych stał się Miejski Zakład Nieruchomości, który musiał wykonać instalację wentylacji za 1,95 mln zł w związku z samowolą budowlaną wcześniejszego dzierżawcy. Inspektor Nadzoru Budowlanego już w 2009 zalecił budowę wentylacji ze względów bezpieczeństwa więc była ona konieczna.

Członkowie komisji rewizyjnej zwrócili uwagę na fakt, że miasto musiało wydać 240 tys. zł na odszkodowanie oraz 1,95 mln złotych na system wentylacji i oddymiania. Teraz jednak ze względu na małą ilość sklepów w podziemiach zyski miasta są bardzo małe w porównaniu z okresem, kiedy dzierżawcą była firma Terbog. Miasto mogło jednak zapłacić dzierżawcy za 3-miesięczny przestój w czasie, podczas budowy wentylacji, czyli około 120 tysięcy złotych, a następnie czerpać korzyści finansowe z racji dzierżawy pasaży (miesięcznie ponad 20 tys. złotych). W 2011 roku, czyli w czasie remontu podziemi, miasto zanotowało zysk tylko 12 tysięcy złotych rocznie. W poprzednich latach zyski kształtowały się na poziomie około 250 tysięcy zł rocznie.

W związku z tym komisja rewizyjna zarzuciła prezydentowi niedopełnienie obowiązków i straty finansowe miasta. - Nie widzę tu żadnej swojej winy, takiej żeby podawać mnie do prokuratury - powiedział Marian Janecki podczas sesji rady miasta.

Ostatecznie rada miasta wniosku o skierowaniu sprawy do prokuratury nie poparła - za było 7 osób, przeciw 15, a wstrzymało się 0.

Polub i udostępnij
Czytaj też

WUG zbada zagrożenie metanowe. Sprawdzi profilaktykę WUG zbada zagrożenie metanowe. Sprawdzi profilaktykę

Jesteś ofiarą przestępstwa? Zgłoś to w Prokuraturze, Sądzie lub na Policji Jesteś ofiarą przestępstwa? Zgłoś to w Prokuraturze, Sądzie lub na Policji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (25)
Roksana29.10.2012 22:23

No nie, nie spodziewałam się po moim "pewniaku", na którego głos żem oddała z rodzinką takich paści! Za to musiałam dziś tłumaczyć się przed drugą połową mariażu i niestety, ni dało mi się przekonać, ale mnie się oberwało.

Były zwolennik PiS29.10.2012 9:18

Ja już na PiS w Jastrzębiu nie zagłosuje skoro chronią układy. Myślałem że nazwa Prawo i Sprawiedliwość zobowiązuje. Widać nie.

KANT28.10.2012 15:40

Pan Kosiorek nie jest anonimowy i szybko to będzie wypunktowane. W swoich wyborczych ulotkach pisał jaki to będzie nieprzejednany i radykalnie konsekwentny w swoich poczynaniach jak wyborcy mu zaufają i zasiądzie na stolcu radnego.
ZASIADŁ, TRWA i śmieje się w nos naiwnym wyborcom? Jak długo?

Nabrana na plewy pana K.28.10.2012 14:32

Jaki nieskazitelny ten gość z fotki a w kampanii wyborczej Pan Kosiorek w ulotkach bebłał o radykalizmie i stanowczości w działaniu. Niby

Gość28.10.2012 13:21

No cóż CI radni z obrzeży miasta wsparli się wzajemnie nie patrzac na przynależnosc partyjna .Pewnie w następnych wyborach wystarują na wspólnej liście{ Janecki,Gałuszka,Włodarek i pan Ch który ich wsmocni}

Fatamorgana28.10.2012 12:03

Kolejny gabinet cieni? Wyborcy powinni definitywnie zadać im stanowcze pytania i pokazać ich miejsce w szeregu. WS rządzi, a PiS myśli, że myśli że WS-pół rządzi miastem. PiS sam siebie już zjada poświęcając najbardziej aktywnych radnych w własnego grona na spalenie na stosie. Tu sami się poparzą.

Obi28.10.2012 10:14

Wystraszyli się ostatnich sondaży i kalkulują czy z posłem PiSu będzie im bardziej po drodze .He he he!

Pokaż wszystkie opinie (25)