Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
8 listopada 2012

Jest porozumienie JSW ze związkowcami!

Jest porozumienie JSW ze związkowcami!
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Czwartkowe rozmowy zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkowcami przyniosły rezultat. Będą podwyżki i zmiana nowych umów o pracę. Nie będzie za to strajku.

Przypomnijmy, że na początku strona związkowa zabiegała o 7-procentową podwyżkę. Jednak po negocjacjach zaproponowali 4,3% wzrostu płac zasadniczych. Na początku JSW nie chciała się zgodzić na tą kwotę i zaproponowała 3% oraz jednorazową premię dla pracowników w wysokości około 1000 złotych. Po ostatnich rozmowach pracownicy, oprócz podwyżek o 3,4% (już od listopada 2012), otrzymają jednorazową premię. Jej kwota będzie wyliczana osobno dla czterech grup: górników dołowych (2100 zł), pracowników przeróbki (1600 zł), pozostałych pracowników powierzchni (1240 zł) oraz osób zatrudnionych w administracji (1100 zł).

Jednak, jak podkreślali związkowcy, dużo ważniejszą rzeczą była zmiana treści umów dla nowo zatrudnianych pracowników. JSW zgodziła się m.in. zmienić zapis o czasie po jakim górnicy otrzymają prawo do czternastej pensji (było rok, teraz będzie to pół roku). Znajdzie się też zapis o sobotach jako dniach wolnych od pracy. Do tej pory sobota mogła być dniem roboczym za który pracownik miał wolne w innym dniu tygodnia. Osoby, które przepracują 6 miesięcy będą otrzymywać umowy na czas nieokreślony (dotychczas otrzymywały umowę na 1,5 roku). 

- Kilka spraw zostało jeszcze do załatwienia więc nie jesteśmy w 100 proc. zadowoleni, ale na tym polega kompromis, że żadna ze stron nie jest do końca usatysfakcjonowana - powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Dodatkowo ustalono, że w ciągu trzech kolejnych lat wynagrodzenie będzie powiększane o wskaźnik inflacji. Warto jednak dodać, że JSW zastrzegła możliwość zawieszenia tego zapisu (za zgodą związków) w przypadku, gdy spółka będzie w kryzysie.

W związku z podpisaniem porozumienia, nie będzie 2-dniowego strajku, który miał się odbyć w połowie listopada.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
wydobycie10.11.2012 3:23

zjedz na dol osle jeden z drugim to zobaczysz

prezes09.11.2012 23:13

no i ryle tak psioczyliscie na zwiazki ze sa nie potrzebne a one znowu cos Wam ugrały,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Mieczysław09.11.2012 22:58

Oj zarząd to mięczaki. Stawiam każde pieniądze, że do roku górnikom znowu coś się nie spodoba i będą grozić strajkiem. I tak dalej, i tak dalej i skończy się to bankructwem. Póki co akcje cały czas w dół.

Gość09.11.2012 21:50

a budżetówka nadal czeka...i nawet wskaźnika inflacji nie było...trzeba było być mądrzejszym i składać papiery na kopalnię a człowiek ma ambitne plany a potem zarabia 1500 zł

Realista09.11.2012 16:19

A w styczniu,bo nowy rok to znowu będą się domagac podwyżek....

Gość09.11.2012 15:53

tak bardzo pracują w syfie ,to na prawdę im dobrze...

Gość09.11.2012 10:08

Trochę tym górnikom za dobrze ;)

Pokaż wszystkie opinie (13)