Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
8 listopada 2012

Jest porozumienie JSW ze związkowcami!

Jest porozumienie JSW ze związkowcami!
fot. Rafał Mączyński / jastrzebieonline.pl

Czwartkowe rozmowy zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ze związkowcami przyniosły rezultat. Będą podwyżki i zmiana nowych umów o pracę. Nie będzie za to strajku.

Przypomnijmy, że na początku strona związkowa zabiegała o 7-procentową podwyżkę. Jednak po negocjacjach zaproponowali 4,3% wzrostu płac zasadniczych. Na początku JSW nie chciała się zgodzić na tą kwotę i zaproponowała 3% oraz jednorazową premię dla pracowników w wysokości około 1000 złotych. Po ostatnich rozmowach pracownicy, oprócz podwyżek o 3,4% (już od listopada 2012), otrzymają jednorazową premię. Jej kwota będzie wyliczana osobno dla czterech grup: górników dołowych (2100 zł), pracowników przeróbki (1600 zł), pozostałych pracowników powierzchni (1240 zł) oraz osób zatrudnionych w administracji (1100 zł).

Jednak, jak podkreślali związkowcy, dużo ważniejszą rzeczą była zmiana treści umów dla nowo zatrudnianych pracowników. JSW zgodziła się m.in. zmienić zapis o czasie po jakim górnicy otrzymają prawo do czternastej pensji (było rok, teraz będzie to pół roku). Znajdzie się też zapis o sobotach jako dniach wolnych od pracy. Do tej pory sobota mogła być dniem roboczym za który pracownik miał wolne w innym dniu tygodnia. Osoby, które przepracują 6 miesięcy będą otrzymywać umowy na czas nieokreślony (dotychczas otrzymywały umowę na 1,5 roku). 

- Kilka spraw zostało jeszcze do załatwienia więc nie jesteśmy w 100 proc. zadowoleni, ale na tym polega kompromis, że żadna ze stron nie jest do końca usatysfakcjonowana - powiedział Roman Brudziński, wiceprzewodniczący Solidarności w JSW.

Dodatkowo ustalono, że w ciągu trzech kolejnych lat wynagrodzenie będzie powiększane o wskaźnik inflacji. Warto jednak dodać, że JSW zastrzegła możliwość zawieszenia tego zapisu (za zgodą związków) w przypadku, gdy spółka będzie w kryzysie.

W związku z podpisaniem porozumienia, nie będzie 2-dniowego strajku, który miał się odbyć w połowie listopada.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębscy policjanci wracają do pracy Jastrzębscy policjanci wracają do pracy

Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią? Dlaczego doszło do silnego wstrząsu pod ziemią?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
wydobycie10.11.2012 3:23

zjedz na dol osle jeden z drugim to zobaczysz

prezes09.11.2012 23:13

no i ryle tak psioczyliscie na zwiazki ze sa nie potrzebne a one znowu cos Wam ugrały,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Mieczysław09.11.2012 22:58

Oj zarząd to mięczaki. Stawiam każde pieniądze, że do roku górnikom znowu coś się nie spodoba i będą grozić strajkiem. I tak dalej, i tak dalej i skończy się to bankructwem. Póki co akcje cały czas w dół.

Gość09.11.2012 21:50

a budżetówka nadal czeka...i nawet wskaźnika inflacji nie było...trzeba było być mądrzejszym i składać papiery na kopalnię a człowiek ma ambitne plany a potem zarabia 1500 zł

Realista09.11.2012 16:19

A w styczniu,bo nowy rok to znowu będą się domagac podwyżek....

Gość09.11.2012 15:53

tak bardzo pracują w syfie ,to na prawdę im dobrze...

Gość09.11.2012 10:08

Trochę tym górnikom za dobrze ;)

Pokaż wszystkie opinie (13)