Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°
14 listopada 2012

Dzwon Ósmej Godziny z powrotem w Szerokiej

Dzwon Ósmej Godziny z powrotem w Szerokiej
fot. J. Wolny / UM Jastrzębie

Parafia w Szerokiej odzyska swój dzwon, który skradli hitlerowcy w 1942 roku. 16 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się tam msza święta podczas której dzwon zostanie zwrócony.

Dzwon przywiozą do Jastrzębia mieszkańcy niemieckiego miasta Güglingen, gdzie przez kilka lat wisiał. Jest to 80-kilogramowy dzwon, który pochodzi z XVI wieku. W 1942 roku niemieccy żołnierze zdjęli wszystkie dzwony i wywieźli. Okazało się, że dzwon nazywany też "Dzwonem Konających" był w kaplicy Leonarda w Güglingen.

O sprowadzenie go z powrotem ubiegał się Komitet dla Odzyskania Dzwonu utworzony przez mieszkańców Szerokiej. Jeszcze w 2006 roku wysłali oni list do niemieckiego księdza, w którym opowiedzieli historię dzwonu. Katolicki Biskupi Ordynariat w Rottenburgu i Niemiecka Konferencja Biskupów postanowili zwrócić przedmiot należący do kościoła w Szerokiej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na grobach bohaterów Na grobach bohaterów

Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i  Antallowi Jastrzębianie oddali hołd Sławikowi i Antallowi

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Dorek14.11.2012 20:55

Z tego co wiem to z wolą śp. ks. Antoniego Łatko te dzwonki miały być przekazane siostrom Loretankom pod Warszawą. I tam one są

Gość14.11.2012 15:24

Może tamci oddadzą nam dzwoneczki...?

szeroka14.11.2012 14:14

I dobrze! Niech oddadzą skradziony dzwon. Juz dawno powinni to zrobic

Gość14.11.2012 13:27

a kto był u władzy wtedy w naszym mieście?

Jacek14.11.2012 11:17

Szkoda że nikt nie zatroszczył się o muzeum dzwonków.... Stracone bezpowrotnie. Nie wiem niestety, kto zaniedbał starań w tym przypadku, ale na zwrot nie ma co liczyć....