Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
14 listopada 2012

Dzwon Ósmej Godziny z powrotem w Szerokiej

Dzwon Ósmej Godziny z powrotem w Szerokiej
fot. J. Wolny / UM Jastrzębie

Parafia w Szerokiej odzyska swój dzwon, który skradli hitlerowcy w 1942 roku. 16 listopada o godzinie 16:00 odbędzie się tam msza święta podczas której dzwon zostanie zwrócony.

Dzwon przywiozą do Jastrzębia mieszkańcy niemieckiego miasta Güglingen, gdzie przez kilka lat wisiał. Jest to 80-kilogramowy dzwon, który pochodzi z XVI wieku. W 1942 roku niemieccy żołnierze zdjęli wszystkie dzwony i wywieźli. Okazało się, że dzwon nazywany też "Dzwonem Konających" był w kaplicy Leonarda w Güglingen.

O sprowadzenie go z powrotem ubiegał się Komitet dla Odzyskania Dzwonu utworzony przez mieszkańców Szerokiej. Jeszcze w 2006 roku wysłali oni list do niemieckiego księdza, w którym opowiedzieli historię dzwonu. Katolicki Biskupi Ordynariat w Rottenburgu i Niemiecka Konferencja Biskupów postanowili zwrócić przedmiot należący do kościoła w Szerokiej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Miasto ogłosi konkurs na pomnik Miasto ogłosi konkurs na pomnik

Na grobach bohaterów Na grobach bohaterów

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Dorek14.11.2012 20:55

Z tego co wiem to z wolą śp. ks. Antoniego Łatko te dzwonki miały być przekazane siostrom Loretankom pod Warszawą. I tam one są

Gość14.11.2012 15:24

Może tamci oddadzą nam dzwoneczki...?

szeroka14.11.2012 14:14

I dobrze! Niech oddadzą skradziony dzwon. Juz dawno powinni to zrobic

Gość14.11.2012 13:27

a kto był u władzy wtedy w naszym mieście?

Jacek14.11.2012 11:17

Szkoda że nikt nie zatroszczył się o muzeum dzwonków.... Stracone bezpowrotnie. Nie wiem niestety, kto zaniedbał starań w tym przypadku, ale na zwrot nie ma co liczyć....