Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
16 listopada 2012

ZSZ ma nowego patrona - Porozumienie Jastrzębskie

ZSZ ma nowego patrona - Porozumienie Jastrzębskie
fot. R. Cebula / UM Jastrzębie

15 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 3 odbyła się uroczystość nadania imienia szkole. Od teraz będzie to ZSZ im. Porozumienia Jastrzębskiego. - Drodzy uczniowie, przekazuję Wam ten sztandar. Szanujcie go i otaczajcie czcią - powiedziała Barbara Tetla-Gruszczyk, dyrektor szkoły.

Uroczystość rozpoczęła się od odprawienia mszy świętej w kościele w Zdroju. Dalsza część obyła się już w szkole. Na początku wprowadzono nowy sztandar oraz odegrano hymn Polski. Później głos zabrała dyrektor szkoły. Wspomniała m.in. o tym jak długo szkoła starała się o nadanie imienia Porozumienia Jastrzębskiego (były to 2 lata). Po przekazaniu sztandaru na ręce uczniów odbyło się ślubowanie.

- Sygnatariusze Porozumienia Jastrzębskiego są naszą dumą. Nadanie imienia tego wydarzenia szkole, w szczególny sposób honoruje te osoby - powiedział obecny na uroczystości wiceprezydent, Krzysztof Baradziej.

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem" "Strajk 1980 roku był naszym narodowym powstaniem"

Uczniowie bezpłatnie zrobią prawo jazdy Uczniowie bezpłatnie zrobią prawo jazdy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
Olek18.11.2012 16:25

Myślę,że warto przy tej okazji zwrócić uwagę Radzie Miasta, aby zmienić patrona jednej z ulic Bzia,której jest nadal generał Karol Świerczewski. Sprawa wydaje się prosta i jednoznaczna w świetle powszechnej już wiedzy o rzeczywistych dokonaniach tego sowieckiego oficera, walczącego w 1920 roku przeciw Polsce w szeregach Armii Czerwonej, a następnie wiernie służącego moskiewskim mocodawcom i realizującego po 1945 kremlowską rację stanu nad Wisłą. Mało było w najnowszej historii naszego kraju tak wyrazistych - w sensie zdrady narodowej - postaci jak ?generał, który się kulom nie kłaniał?. Komunistyczne kłamstwa o nim zostały już dawno obalone.Czy warto zatruwać umysły młodych takimi patronami?

Olek18.11.2012 9:30

"Pytasz, co po nas zostanie,gdy czas zatoczy koło?" Po jednych -"Porozumienie Jastrzębskie". Po drugich pustka duchowa w sercu ,a w świadomości "ciepła woda w kranie".

svvvvvvv17.11.2012 22:12

Zawsze dużym szacunkiem darzyłem pana Porozumienia Jastrzębskiego, dobrze, ze został patronem

Olek17.11.2012 21:25

Mam poważne obawy żeby uczniowie tej szkoły,której godne imię nadano ku pamięci historycznym wydarzeniom w naszym mieście faszystami nie zostali nazwani.Przecież we współczesnym żargonie lewicy i lewaków "faszystą" jest nie tylko ten, kto jest "zacofany" i ma odmienne poglądy polityczne niż "obóz postępu i demokracji", ale każdy, kto szanuje zbudowaną na fundamencie chrześcijaństwa tradycję kultury europejskiej,kto uważa,że Kościół ma prawo do obecności w przestrzeni publicznej i broni praw naturalnej rodziny.Górnicy na kopalniach takich wartości w swoim czasie bronili. Ja dużo wiem o Janie III Sobieskim.Pasuje?

jbie17.11.2012 16:55

Olek,
mam pytanie do Ciebie. Na serio wierzysz że nadanie imienia pomoże pamięci o porozumieniach? Ile Ty wiesz o patronach swoich szkół?

Olek17.11.2012 10:01

Widać,że nadal są podziały w naszym społeczeństwie.Dlaczego i skąd się to bierze? Moi rodzice i dziadkowie w przeszłości "Rotę" Marii Konopnickiej jakże często śpiewali.Byli też tacy za komuny co takie słowa wyśpiewywali "Tyś się urodził na Uralu,a ja u stóp Tatr,nie przeszkadza mi to wcale cenić ileś wart" i przyjaźnili się z okupantami ile tylko mogli.Ich spadkobierców jest u nas całkiem sporo.Oni zawsze wiedzą z kim trzymać sztamę.Myślę więc,że większość uczniów tej szkoły będą o Polsce pamiętać,a co za tym idzie o tych historycznych wydarzeniach w naszym mieście.

mysz16.11.2012 20:05

bardzo dobrze,że chociaż jeden mały akcent zostanie po tamtych wydarzeniach.Kto żył w tamtych czasach to wie,że powstał jeden ruch społeczny gdzie byli skupieni górnicy,robotnicy,ludzie z wyższym wykształceniem wszyscy oczekiwaliśmy zmian.Porozumienie Jastrzębskie było jakąś iskierką ku lepszej przyszłości.Wszyscy pamiętają wydarzenia z Gdańska a nasze Jastrzębie idzie ku zapomnieniu,brawo Pani Dyrektor chociaż tyle zostanie po naszej desperacji .

Pokaż wszystkie opinie (10)