Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
13 grudnia 2012

Odbędą się obchody rocznicy pacyfikacji kopalni

15 grudnia na placu przy KWK „Zofiówka” odbędą się obchody rocznicy pacyfikacji przez oddziały ZOMO kopalni dawniej noszącej nazwę "Manifest Lipcowy".

Uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia 1981 roku rozpocznie się o godzinie 9.00. Po okolicznościowych przemówieniach zaproszonych gości, delegacje złożą wiązanki kwiatów pod pamiątkową tablicą.

To właśnie na placu przed kopalnią w 1981 roku pluton specjalny milicji obywatelskiej po raz pierwszy od wprowadzenia stanu wojennego strzelał do strajkujących górników. Podczas pacyfikacji kopalni od kul ranne zostały cztery osoby.

Dzień po wprowadzeniu stanu wojennego, 14 grudnia, załogi jastrzębskich kopalń udających się na pierwszą zmianę podjęły decyzję o rozpoczęciu strajku okupacyjnego. W strajku udział wzięły kopalnie: „Jastrzębie”, „Moszczenica”, „Manifest Lipcowy”, „Borynia”, „Pniówek”.

15 grudnia 1981 roku od wczesnych godzin rannych odbywały się pacyfikacje jastrzębskich kopalń. O godzinie 11.00 czołgi, transportery opancerzone, armatki wodne oraz funkcjonariusze i żołnierze otoczyli kopalnię „Manifest Lipcowy”. ZOMO wrzuciły na teren kopalni pojemniki z gazem i petardy, a czołgi taranowały bramę główną. O godzinie 11.45 grupy szturmowe wdarły się na teren kopalni.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Na 55-lecie miasta zaplanowano wiele atrakcji Na 55-lecie miasta zaplanowano wiele atrakcji

70 lat razem. Małżeńskie rekordy w Jastrzębiu 70 lat razem. Małżeńskie rekordy w Jastrzębiu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
krzychukrzychu14.12.2012 20:49

Mało wie pan, Panie Teodorze.
PiS wprowadzało ustawę dezubekizacyjną - niestety okazała się ona niezgodna z kwaśniewską konstytucją...
I aby uniknąć nieścisłości - nie obwiniam platfusów o wszystko - obwiniam ich tylko o to, co spartaczyli. A że partaczą wszystko, za co się wezmą, a że w ogóle niewiele robią...

Teodor do Krzycha14.12.2012 13:55

W latach 2005-2007 za czasów sPiSkowców też żyli w błogim spokoju, podobnie jak za czasów AWS, SLD jak i każdym innym. Zastanów się co piszesz. No ale przecież Platforma to samo zło i parafrazując Alberta z "Seksmisji" Juliusza Machulskiego Platforma nie jest odpowiedzialna jedynie "za gradobicie trzęsienie ziemi i koklusz" chociaż jak tak poczytać twoje wypowiedzi to też tego nie byłbym do końca pewien. Pozdrawiam

krzychukrzychu13.12.2012 22:24

Pod rządami Platformy Jaruzelskiej wszyscy odpowiedzialni za wprowadzenie stanu wojennego żyją w błogim spokoju. Czasem tylko spawacz z kiszczakiem dostarczą zwolnienie lekarskie do rzekomo pracujących nad ich sprawami sądów...

anty13.12.2012 16:57

Jak to pan Adam Michnik powiedział : "Kiszczak to człowiek honoru"...