Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
EkoOkna
17 grudnia 2012

Mieszkańcy bloków zapłacą więcej za wywóz śmieci?

Mieszkańcy bloków zapłacą więcej za wywóz śmieci?
fot. JYF / photoxpress

Od lipca 2013 r. ma obowiązywać nowa ustawa o wywozie śmieci. Władze miasta już ustaliły nowe, wyższe stawki, ale z decyzją nie zgadzają się mieszkańcy, władze spółdzielni mieszkaniowych oraz niektórzy radni.

Rządowa ustawa dotycząca utrzymania czystości i porządku zrzuca na samorząd dbanie o wywóz śmieci. Dlatego też władze miasta musiały ustalić stawki wywozu nieczystości według nowej ustawy. Nie wszyscy są zadowoleni z ustaleń, bo mieszkańcy bloków zapłacą prawie tyle samo, co przy wywozie śmieci z domów jednorodzinnych - stawka obsługi domów jednorodzinnych będzie zmniejszona, ale mieszkańcy bloków zapłacą więcej niż dotychczas.

Jeśli rada miasta przegłosuje uchwałę to od lipca 2013 roku za wywóz śmieci mieszanych zapłacimy 12 zł, a za śmieci segregowane 9 zł. Do kwoty nie są wliczane stawki za zakup kontenerów, dezynfekcję oraz bieżące utrzymanie. Opłaty więc prawdopodobnie będą wyższe.

Zmian w uchwale chcą m.in spółdzielnie mieszkaniowe, które zostały zaproszone na konsultacje z władzami miasta by pomóc stworzyć optymalny projekt uchwały. Większość ich wniosków została jednak odrzucona. Spółdzielnie Mieszkaniowe z Jastrzębia-Zdroju chciały wliczenia do nowych stawek opłaty zakupu kontenerów, dezynfekcję oraz ich utrzymanie.

Do 17 grudnia Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa, SM "Nowa" oraz SM "Jas-Mos" zbierały podpisy mieszkańców, które sprzeciwiają się nowym stawkom.

- Zapisy oraz regulacje proponowane przez Władze Miasta są bardzo niekorzystne dla nas mieszkańców (…) Sprzeciwiamy się zarówno zasadom organizacji nowego ładu w zakresie czystości i porządku jak również przede wszystkim "drenowaniu kieszeni" naszych mieszkańców - informuje zarząd Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Sesja Rady Miasta na której będzie głosowana uchwała dotycząca wywozu śmieci odbędzie się 20 grudnia.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wywóz odpadów - nowe zasady odbioru śmieci Wywóz odpadów - nowe zasady odbioru śmieci

Jest 3 tys. podpisów przeciwko uchwale śmieciowej Jest 3 tys. podpisów przeciwko uchwale śmieciowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (36)
stasiek28.03.2013 21:38

Drogo dla mieszkańców bloków wyrzuci ile się da i po wszystkim a ustawa miała uregulować żeby nikt do lasu nie wywoził śmieci a tak jak ja mieszkam w domu jedno rodzinym 120l kubeł raz w miesiącu za 54 zł segregowane za 6 osób i trzeba kupić worki na plastyki i szkło a dwa kubły na miesiąc nie segregowane odpady. I tak ludzie będą wywozić do kontenerów śmieci pod bloki bo za to płacą. P.S. Koszt na dziś to 17 zł za kontener 120l i segregowane plastyki i szkło raz w miesiącu

jhewhj14.03.2013 15:42

eko nakło to wywóz

fajcebook20.02.2013 23:35

Nie rozumiem co oznacza "nie są wliczane stawki za zakup kontenerów, dezynfekcję oraz bieżące utrzymanie".
Przecież jak się płaci za śmieci na przykład 12 zł to w tym jest wszystko bo śmieci nie wołają jeść i ktoś nie może na nich zarabiać dwa razy.
Spółdzielnie nas okradną jak doliczą koszty utrzymania bo sprzątaczka sprząta wokół śmietnika.

Adiem20.12.2012 20:22

jeżeli mam płacić 12 zł za osobę to super...... czyli na miesiąc 60 zł to niech pan prezydent niech nie myśli że będę jeszcze segregował śmieci

Hans20.12.2012 20:03

Prezydent mieszka w domku także co się dziwicie że tam zapłacą mniej za wywóz śmieci a w blokach więcej?

bolek20.12.2012 14:23

"bo mieszkańcy bloków zapłacą prawie tyle samo, co przy wywozie śmieci z domów jednorodzinnych - stawka obsługi domów jednorodzinnych będzie zmniejszona, ale mieszkańcy bloków zapłacą więcej"

BRAWO! Gratuluję super stylu i erudycji autorowi! - z powyższego zdania nic nie wynika!
Proszę o podanie dlaczego mieszkańcy bloków zapłacą więcej niż mieszkańcy domów? Stawka jest przecież jednakowa dla wszystkich.

Zgadywanka:
1. zapłacą więcej, bo spółdzielnie muszą zakupić na ich koszt kontenery? (mieszkańcom domów też nikt nie dał kubłów za darmo!)
2. zapłacą więcej, bo spółdzielnie muszą zapłacić za mycie tychże (mieszkańcy domów też muszą myc swoje pojemniki!)
3. zapłacą więcej, bo nie sortują śmieci? (wystarczy się nieco przyłożyć - wiele osób to robi)
4. tu można podać swoje argumenty... mi już zabrakło

Kod20.12.2012 10:40

Należy opublikować nazwiska tych radnych co zagłosują za wzrostem cen na osiedlach i wywiesić je na klatkach schodowych naszych bloków......zobaczą jak my na wyborach zagłosujęmy!!!!

Pokaż wszystkie opinie (36)