Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
4 stycznia 2013

Chcą mieć wpływ na życie miasta. Tworzą NIM

Chcą mieć wpływ na życie miasta. Tworzą NIM
fot. UM Jastrzębie

Niezależna Inicjatywa Mieszkańców - tak ma się nazywać stowarzyszenie grupy jastrzębian, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce i włączyć się do debaty publicznej o przyszłości Jastrzębia.

- NIM jest organizacją oddolną tworzoną przez mieszkańców dla mieszkańców. Jest organizacją otwartą dla wszystkich bez względu na wiek, preferencje polityczne i wyznawany światopogląd - informują członkowie stowarzyszenia na swoim fanpage'u na Facebooku.

Stowarzyszenie, choć jeszcze formalnie nie istnieje, bo spotkanie założycielskie planowane jest na połowę stycznia, chce zająć się zwiększeniem udziału mieszkańców w życiu miasta. Zespół założycielski składa się z pięciu osób, ale wsparcie zadeklarowało znacznie więcej jastrzębian.

- Ma to być organizacja strażnicza. Monitorująca działalność władz lokalnych. Chcemy współpracować z władzami, a czasem wymuszać pewne działania - powiedział portalowi JastrzębieOnline.pl Sławomir Żmudziński jeden z inicjatorów przedsięwzięcia.

NIM będzie przedstawiała rozwiązania i opinie, biorąc pod uwagę głos mieszkańców. Członkowie stowarzyszenia zamierzają również włączać się w debatę publiczną oraz korzystać z prawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Do tej pory grupa jastrzębian złożyła pismo sprzeciwiające się trybowi prac nad przyjęciem uchwał w sprawie utrzymania porządku i czystości (uchwały śmieciowe), które podpisało blisko 300 mieszkańców naszego miasta.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Reanimowano mężczyznę na przystanku Reanimowano mężczyznę na przystanku

Reanimacja tuż przed wejściem do szpitala Reanimacja tuż przed wejściem do szpitala

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
Marny Wynik07.01.2013 21:59

Chcą mieć większy wpływ na to żeby prezydent i WS miała jeszcze większy wpływ. Zobaczcie kto za tym stoi i czy nie startował z list prezydenta z WS.

Gość07.01.2013 21:12

Ciekawe czy będą chcieli kasy na działalność?

Niezależna Inicjatywa Mi07.01.2013 15:27

Założenia programowe stowarzyszenia
NIEZALEŻNA INICJATYWA MIESZKAŃCÓW

I. Cele statutowe

1/ Działanie na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez zwiększenie udziału mieszkańców w życiu publicznym i zwiększenie znaczenia społecznej kontroli nad działalnością samorządowych organów władzy publicznej.
2/ Działanie na rzecz ograniczenia barier rozwojowych poprzez wprowadzenie przejrzystości i równego dostępu do zadań finansowanych ze środków publicznych oraz przejrzystości i równego dostępu przy naborze na stanowiska pracy w publicznych jednostkach samorządowych.
3/ Działania na rzecz reformy administracji samorządowej zmierzające do usprawnienia pracy i poprawy jakości działania Rady Miasta, oraz poprawy jakości i efektywności pracy Urzędu Miasta oraz gminnych jednostek organizacyjnych.
4/ Działania na rzecz zwiększenia efektywności oświaty poprzez reformę systemu zarządzania placówkami oświatowymi, utworzenie banku kadr i poprawę warunków nauczania.
5/ Poprawa warunków życia w mieście poprzez rozwój infrastruktury komunalnej, zwiększenie dostępności do dóbr kultury, polepszenia skomunikowania miasta z innymi miastami o istotnym znaczeniu gospodarczym, edukacyjnym lub administracyjnym.

II. Środki działania dla realizacji celów statutowych

1/ Monitorowanie działalności organów władzy publicznej.
2/ Utrzymywanie i współdziałanie z innymi organizacjami strażniczymi.
3/ Samokształcenie i szkolenie wzajemne w zakresie celów statutowych.
4/ Debata publiczna.
5/ Przedstawianie organom władzy publicznej wniosków, opinii, apelów oraz skarg.
6/ Udział w konsultacjach społecznych.
7/ Korzystanie z prawa obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.
8/ Inicjowanie i organizowanie referendum gminnego.

Mieczysław07.01.2013 14:32

Żmudziński socjalista. Wszystko jasne.

wyborca07.01.2013 13:45

Czy p. Żmudziński to ten sam co z list WS prezydenckiej dostał kilka głosów? Czy to nie kolejny koń trojański w mieście?

mamis07.01.2013 13:37

Mam adzieje ze są apoltyczni, bo mogą zostać jakimś wsparciem dla jednej z partii a wtedy straca wiarygodność.

Gość07.01.2013 13:13

Tylko zeby sie nie uwikłali w zadne polityczne sprawy. Bo znajac naszych lokalnych "polityków" kazdy bedzie ich głaskał po głowie chcą zyskać poparcie... Nie dajcie sie!

Pokaż wszystkie opinie (11)