Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
10 stycznia 2013

Szykują największy strajk od czasów komunizmu

Szykują największy strajk od czasów komunizmu
fot. Tomasz Zalewski / jastrzebieonline.pl

Górnicy oraz pracownicy innych zakładów na całym Śląsku szykują się do ogromnego strajku generalnego. Dziś w wielu zakładach ruszają referenda strajkowe.

Związkowcy domagają się rekompensat dla firm, które dotkną negatywne skutki pakietu energetyczno- klimatycznego. Chcą także stworzenia systemu osłonowego dla przedsiębiorstw w okresie przestoju produkcyjnego.

Pierwsze referendum strajkowe odbywa się w czwartek w kopalniach i innych zakładach należących do Kompanii Węglowej. Pracownicy odpowiedzą w nim na pytanie, czy są za czy przeciw tej formie protestu.

Referendum w zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odbędzie się 15 stycznia, a 17 stycznia głosować będą pracownicy Katowickiego Holdingu Węglowego.

Jak informuje Radio90, szef górniczej "Solidarności", Jarosław Grzesik powiedział, że górnicy w referendum zagłosują za przystąpieniem do generalnego strajku, bo wiedzą, że od dobrej kondycji innych branż zależy los kopalń i ich samych.

Gdyby strajk rzeczywiście się odbył byłaby to największa akcja protestacyjna od 32 lat. Strajk generalny miałby się odbyć za miesiąc i potrwać 4 godziny. 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
Bambucza12.01.2013 12:33

Jestem kobietą i aż na śmiech mnie bierze, gdy widzę krytykanckie wypowiedzi zahukanych Polaków. Zamiast najeżdżać na górnictwo (do którego PL nie dopłaca, samo sobie zarabia na siebie i jeszcze wstrzykuje kase państwu) i górników, sami bierzcie z nich przykład, zgromadźcie się i walczcie o swoje zamiast chodzić jak cioty z innymi ciotami na browary i narzekać, że zarabia się 1600zł za pracę po 12h ;). Górnicy jako chyba jedyni potrafią walczyć o swoje, ale media racji nie przyznają bo grunt to skłócić plebs. "Dziel i rządź".

Teodor11.01.2013 6:32

Ryl zna tylko jedno słowo-STRAJK...

Były górnik10.01.2013 17:32

Zobaczymy teraz tych wszystkich pyskaczy płaczących co skomlają że górnicy za dużo zarabiają, co pokażą,jak walczą o swoje zarobki,oj zobaczymy jak protestują:)

bazyl10.01.2013 16:46

O ile wiem to my górnicy nie musimy strajkować, czytając te wypowiedzi poniżej napewno na referendum będę przeciw po co mam dbać o czyjąś dupę i za to mam mieć dodatkowo oplutą twarz.
Walcie się :)

słowik10.01.2013 15:23

Aha, strajk to za mało!!

słowik10.01.2013 15:21

Czy wy w ogóle bierzecie pod uwagę że państwo zdziera z nas poprzez podatki,składki,i inne haracze ponad 60% zarobków?Ze wszystkich!! Górników czy magazynierów, a wy robole kłócicie się że jeden robol ma lepiej od innego.Nasze zakłady pracy też płacą temu złodziejskiemu państwu ogromne daniny, i to jest problem.Robole, nie patrzmy na siebie wrogo bo wrogiem jest ktoś inny.Jestem robotnikiem i nie dobrze mi się robi kiedy słucham innych robotników-debili!!!!

praca dla górnika10.01.2013 11:59

Zamienię się z górnikiem dołowym - ja pracownik magazynu, 1600 na rękę bez trzynastek, bez deputatu, bez premii mitywacyjnych, ale praca lekka. Poproszę ta ciężką pracę, niebezpieczną i w trudnych warunkach za niegodziwą pensję, taka ze bedę musiał protestować żeby dostać więcej. Zamienie! Powaznie się zmienie!

Pokaż wszystkie opinie (14)