Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°-1°
EkoOkna
17 stycznia 2013

Bzie-Dębina: dokopali się do bardzo dobrego węgla

Bzie-Dębina: dokopali się do bardzo dobrego węgla
fot. Tomasz Siemieniec / JSW

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że udało się udostępnić pierwsze pokłady bardzo dobrego, charakteryzującego się dobrymi własnościami koksotwórczymi węgla w złożu Bzie-Dębina 2-Zachód.

- W złożu są 322 miliony ton takiego węgla. Pierwsza tona z tego złoża zostanie wydobyta w 2017 roku - informuje JSW.

Prace, które miały na celu udostępnienie złoża, rozpoczęto od drążenia wyrobiska z poziomu 900 metrów od strony Ruchu Zofiówka. Wyrobisko połączy się w przyszłości z głębionym szybem 1 Bzie na poziomie 1110 metrów.

Zanim jednak udostępniono pokłady węgla, górnicy musieli zmierzyć się z potężnym uskokiem regionalnym "Bzie-Czechowice", czyli masą ziemi, która przesunęła się o 800 metrów. Uskok ten biegnie od rejonu Kęt na wschodzie przez Czechowice-Dziedzice, Jastrzębie-Zdrój i dalej na zachód do granicy z Czechami.

- Jesteśmy pierwszą kopalnią w Polsce, która przejechała tę strefę - powiedział Dariusz Janik, kierownik działu mierniczo-geologicznego, kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. - Przed wejściem w uskok próbowałem zdobyć jakieś informacje na ten temat. Niestety nie ma żadnej literatury dotyczącej uskoku "Bzie-Czechowice". Jesteśmy pionierami - dodał Janik.

Dalsze planowane roboty górnicze przewidują udostępnienie następnych pokładów węgla. Po wykonaniu około 760 metrów wyrobisk na poziomie 1110 i zgłębieniu ok. 800 metrów szybu 1 Bzie nastąpi połączenie wentylacyjne.

Jastrzębska Spółka Węglowa uzyskała koncesję na wydobywanie węgla i metanu ze złoża "Bzie-Dębina 2-Zachód" 1 grudnia 2008 roku. Koncesja jest ważna do końca 2042 roku. Złoże ma powierzchnię 10,36 km2 i położone jest w granicach administracyjnych Jastrzębia-Zdroju. W złożu "Bzie-Dębina 2-Zachód" udokumentowano 322 miliony ton zasobów węgla koksującego, z tego na południe od uskoku Bzie-Czechowice ok. 227 milionów ton.

Realizowane obecnie roboty udostępniające umożliwią w przyszłości udostępnienie i zagospodarowanie sąsiedniego złoża "Bzie Dębina 1-Zachód", którego zasoby bilansowe szacowane są na 400 milionów ton.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Pomarańczowi wygrywają w Gdańsku Pomarańczowi wygrywają w Gdańsku

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (11)
gornik - prs20.01.2013 20:46

ryl j-bie zgadza sie, lubeloki i ci spod walbrzycha to banda kretynow i kapusiow, sprzedali by Cie za jednego flapsa.

dobre - chodzi mi o to ze kopalnia moglaby napisac wzmianke o spolce zewnetrznej a nie wszystko przypisywac sobie, a ja problemow ze swoja praca nie mam ani na nia nie narzekam

Dewastator20.01.2013 1:33

górnik prs, ale na samantach to nie musiołeś jechać, co? wszynidzi dobrze kaj nas ni ma!

RYL j-bie19.01.2013 11:56

Je**ć konfidentów z prs-ów ,banda kapusi i lebrów,szczególnie ci z okolic lublina i wałbrzycha ,ci to dopiero lizopałki są. wygonić tą firme z jws.

Dobre19.01.2013 8:49

Gornik -prs Pracą górnika jest chyba to co robisz no nie? Więc do kogo masz problemy. No chyba, że się mylę i górnik nie ma nic wspólnego z pracą na głębokościach. Idą tym tokiem to powinni wymienić też, że Pan Zdzich był operatorem maszyny wykonującej odwierty, a firma "Rumun SA" przejechała 700km żeby dostarczyć firmie "Malkoks" 2 zgrzebła.... Nie wchodźmy w takie szczegóły, bo to śmieszne.

górnik17.01.2013 22:56

Zlikwidować firmy zewnętrzne a fizycznych przyjąc pod spółkę. Będzie oszczędnośc na dozorze emeryckim w postaci kasy pod stołem bez podatku .

Unia17.01.2013 20:26

spółki zewnętrzne robią, bo górnicy spod spółki to kombinują jak tu zastrajkować albo zalać pałę.

gornik - prs17.01.2013 18:37

a gdzie jakas wzmianka ze to my jechaliśmy ? najlepiej napisac ze to oni musieli sie zmagac z uskokiem, ani jednego slowa o spolce zewnetrznej w ktorej ryle jebia w h*j ciezkich warunkach zeby to tych zloz dojechac

Pokaż wszystkie opinie (11)