Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°17°
25 stycznia 2013

Miasto coraz poważniej mówi o Centrum Naukowym

Miasto coraz poważniej mówi o Centrum Naukowym
fot. Łukasz Wilczyński / jastrzebieonline.pl

Nasze miasto coraz bardziej otwarcie mówi o Subregionalnym Centrum Naukowo-Badawcze, które miałoby się mieścić na terenie starej kopalni Moszczenica.

Projekt centrum naukowego został poruszony przy okazji tworzenia nowej strategii dla miasta na lata 2013-2041, a także nowego rozdania pieniędzy z Unii Europejskiej.

Centrum miałoby się mieścić na terenie byłej kopalni Moszczenica, w dwóch budynkach - nowej i starej łaźni. Znajdowałyby się tam pracownie, centrum innowacji, laboratoria, ale również centrum szkoleniowe i sale konferencyjne. W planach jest również stworzenie centrum biznesu, które wspierałoby przedsiębiorców m.in. poprzez szkolenia, usługi księgowości czy wynajem lokali. Pomoc przy tworzeniu Centrum Naukowo-Badawczego miasto miałoby uzyskać również od Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Akademii Górniczno-Hutniczej.

W związku z tym przeprowadzono analizę budowli łaźni w celu stwierdzenia czy można jej konstrukcję wyremontować. Okazało się, że jej konstrukcja jest w dobrym stanie i można ją zaadaptować na dalsze potrzeby.

Projekt centrum naukowego został już złożony do bazy Partner 3, skąd będzie mógł uzyskać dofinansowanie z Unii Europejskiej. Nie będzie łatwo ponieważ podobnych projektów na centra naukowe jest około dziesięć.

Polub i udostępnij
Mali Giganci
Czytaj też

Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej Najgorsze powietrze przy Pszczyńskiej i Komuny Paryskiej

Odwołano prezesa w spółce górniczej Odwołano prezesa w spółce górniczej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (20)
Piotr28.01.2013 7:55

W Centrum będą pracowali absolwenci jastrzębskich szkół? Naprawdę niezły dowcip. Na taki pomysł może pozwolić sobie miasto, które ma odpowiednie kadry, czyli np. Gliwice, Kraków, Wrocław, Poznań itp. Jastrzębie to miasto ludzi bez wykształcenia, bo ukończenie uczelni prywatnej, to również, ze względu na poziom, też brak wykształcenia. Twierdzę tak po rozmowach kwalifikacyjnych, przeprowadzanymi właśnie z absolwentami takich uczelni. Tragedia.

czarownik27.01.2013 20:08

Jastrzębie już powoli staje się Czarnobylem, a nasz kraj, jak to wczoraj stwierdziła poważna zagraniczna gazeta, nadal tkwi w Europie wschodniej.... cóż, nie ma sobie co słodzić cukierkowym nastawieniem.....

m.k.27.01.2013 14:09

Niech miasto kombinuje, najwyższa pora i czas, zeby nie tylko festynami na stadionie sie zajmowało, takie centrum to świetna sprawa.

do SWD 27.01.2013 13:55

Jak padnie JSW, to pierwszym miastem, które upodobni sie do Czarnobyla będzie Wodzisław , Żory a dopiero później może Jastrzębie. W JSW pracuje ok.24 tys. ludzi , z czego tylko 5 tys. to jastrzębianie. Zresztą przejedź się po parkingach jastrzębskich kopalń, SJZ prawie nie widać. Miejsc Pracy w J-biu jest 31 tys, w Żorach 11 tys, a w Wodzisławiu aż!? 8tys. Zobacz sobie na dane statystyczne. http://www.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_slaskie/portret_wojewodztwa/wojewodztwo_slaskie.pdf 
U was w Wodzisławiu największym zakładem pracy jest urząd miasta. U nas w J-biu więcej ludzi od waszego UM zatrudniają oprócz JSW, Prymat, Haga, Elplast, WSS nr2, , MZK, SEJ, i oczywiście nasz jastrzębski UM. Bądźcie wdzięczni, że koło siebie macie takie miasto, jak Jastrzebie-Zdrój, bo inaczej liczba mieszkańców Wodzisławia wynosiła by 14 tys mieszkańców.

SWD27.01.2013 12:53

Jak padnie JSW to Jastrzębie będzie jak Czernobyl

urzędnik i przedsiębiorc27.01.2013 10:53

Pani/e "jaano" Ja utrzymuję górników dofinansowujac swoimi podatkami ich składki zus-owskie i wysokie wczesne emerytury , co z tego wynika?

klon26.01.2013 21:37

Wy zróbcie Centrum Handlowo-Przemyłowe a nie jakieś naukowe...
Ludzie są bez pracy i takie Centrum H-P napewno jak znalazł!

Pokaż wszystkie opinie (20)