Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 2°-1°
11 lutego 2013

SEJ buduje innowacyjny silnik w Częstochowie

SEJ buduje innowacyjny silnik w Częstochowie

W koksowni 'Nowa" w Częstochowie Spółka Energetyczna Jastrzębie buduje silnik gazowy, który będzie pracował na gazie koksowniczym. To pierwsza w Polsce i trzecia w Europie instalacja tego typu.

Gotowy jest już budynek, w którym umieszczono silnik i kocioł. Trwają jeszcze prace zmierzające do całkowitego połączenia głównych elementów instalacji z pozostałymi podzespołami.

Żeby rozpocząć pracę, instalacja musi zostać wyposażona w niezbędne układy technologiczne, między innymi: układ wytwarzania energii elektrycznej bazujący na agregacie prądotwórczym i silniku gazowym, kocioł parowy odzysknicowy, instalacje chłodzenia, instalacja olejowa, układy wentylacji, sprężonego powietrza, kanały spalin, układ przygotowania i podawania gazu.

- Po uruchomieniu produkcji układ będzie wytwarzał rocznie ok. 22 600 MWh energii elektrycznej, 40 000 GJ ciepła w parze technologicznej i ok. 39 000 GJ ciepła w gorącej wodzie. Zawarty z Koksownią Częstochowa Nowa wieloletni kontrakt, gwarantuje dostawę niezbędnej ilości gazu koksowniczego i wody uzdatnionej na potrzeby produkcji pary oraz odbiór całości wytwarzanej przez SEJ energii - powiedział Wojciech Sobczak, dyrektor projektu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Premier Morawiecki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Premier Morawiecki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Ewakuowano pracowników z rozlewni gazu Ewakuowano pracowników z rozlewni gazu

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
sancho11.02.2013 17:51

A co z budową bloku fluidalnego w Zofiówce? To jest dopiero poważny projekt, który zdecyduje o przyszłości spółki - a nie tam jakieś silniczki.