Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
11 lutego 2013

SEJ buduje innowacyjny silnik w Częstochowie

SEJ buduje innowacyjny silnik w Częstochowie

W koksowni 'Nowa" w Częstochowie Spółka Energetyczna Jastrzębie buduje silnik gazowy, który będzie pracował na gazie koksowniczym. To pierwsza w Polsce i trzecia w Europie instalacja tego typu.

Gotowy jest już budynek, w którym umieszczono silnik i kocioł. Trwają jeszcze prace zmierzające do całkowitego połączenia głównych elementów instalacji z pozostałymi podzespołami.

Żeby rozpocząć pracę, instalacja musi zostać wyposażona w niezbędne układy technologiczne, między innymi: układ wytwarzania energii elektrycznej bazujący na agregacie prądotwórczym i silniku gazowym, kocioł parowy odzysknicowy, instalacje chłodzenia, instalacja olejowa, układy wentylacji, sprężonego powietrza, kanały spalin, układ przygotowania i podawania gazu.

- Po uruchomieniu produkcji układ będzie wytwarzał rocznie ok. 22 600 MWh energii elektrycznej, 40 000 GJ ciepła w parze technologicznej i ok. 39 000 GJ ciepła w gorącej wodzie. Zawarty z Koksownią Częstochowa Nowa wieloletni kontrakt, gwarantuje dostawę niezbędnej ilości gazu koksowniczego i wody uzdatnionej na potrzeby produkcji pary oraz odbiór całości wytwarzanej przez SEJ energii - powiedział Wojciech Sobczak, dyrektor projektu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Wyciek gazu wystraszył mieszkańców Wyciek gazu wystraszył mieszkańców

JSW pożycza pieniądze JSW pożycza pieniądze

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (1)
sancho11.02.2013 17:51

A co z budową bloku fluidalnego w Zofiówce? To jest dopiero poważny projekt, który zdecyduje o przyszłości spółki - a nie tam jakieś silniczki.