Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
12 lutego 2013

Kulczyk zbuduje kopalnię 15 km od Jastrzębia

Kulczyk zbuduje kopalnię 15 km od Jastrzębia
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, chce wybudować dwie kopalnie w naszym regionie. Za dwa lata ma ruszyć budowa, fedrowanie rozpocznie się za 7 lat. Zasoby nowej kopalni szacuje się na 300 mln ton węgla. 

Pierwsza kopalnia ma powstać w Orzeszu, druga w Studzionce-Mizerowie niecałe 15 kilometrów od Jastrzębia.

Na początku wykonanych zostanie 6 odwiertów w Orzeszu o głębokości 1000 m, które mają potwierdzić zasoby węgla w tym miejscu. - Dziś wiemy, że jest tam 300 mln ton węgla. Mam nadzieję, że te wiercenia potwierdzą, że jest miliard - powiedział w telewizji TVT Jerzy Markowski, były senator, dziś pełnomocnik Kulczyka.

Jeśli szacunki się potwierdzą, ruszy budowa kopalni, której żywotność oblicza się na 90 lat. Ma ona dawać zatrudnienie około 2500 osobom. Mowa tu nie tylko o górnikach, ale również konstruktorch, budowlańcach i geologach.

Jednak przy budowie kopalni może znaleźć zatrudnienie w sumie 10 tysięcy osób z okolicznych miejscowości, w tym również Jastrzębia. - Dzisiaj potrzebni są ci, którzy potrafią wiercić i ci będą potrzebni przez dwa lata, a potem ci, którzy potrafią budować, a potem ci, którzy potrafią fedrować - tłumaczy Markowski.

Konkurencją Kulczyka może niepokoić się Jastrzębska Spółka Węglowa, której tereny kopalni Krupiński sąsiadować będą z budowaną kopalnią.

- Nie koliduje to z naszymi planami rozwoju, badaliśmy to złoże w latach 2003-2004 i uznaliśmy, że nie leży w kręgu naszych zainteresowań, bo stawiamy jednak głównie na węgiel koksowy - mówiła dla "Rzeczpospolitej" rzeczniczka JSW.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW będzie mieć nową kopalnię JSW będzie mieć nową kopalnię

Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł Największe podwyżki w górnictwie. Średnia płaca to ok. 7 tys. zł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (14)
svcsdvcasd28.10.2014 14:27

a gdzie w Orzeszu ma dokladnie powstac ta kopalnia, wie ktos moze? bo odwiert robia kolo mojego domu;/

PRAWDA07.01.2014 19:38

Taki sam węgiel nie koksowniczy fedruje KWK BOLESŁAW ŚMIAŁY który zaopatruje ELEKTROWNIE ŁAZISKA oba zakłady będą sąsiadować z Kulczykiem. Ta kopalnia też chce uzyskać koncesje na fedrowanie pod (rowem bełckim) rów bełcki znajduje się na terenie (Gostyń,Wyry,Kobiór, Zgoń,część Tychów) Na Bolku i Elektrowni pracują ludzie których żywią te zakłady i ci sami ludzie w okolicach mieszkają! KULCZYK SPROWADZI LUDZI I W DODATKU ZABIERZE CHLEB RDZENNY MIESZKAŃCĄ

Gość28.02.2013 12:23

NIECH BUDUJE GOROLE ZAŚ BEDĄ SIE ZJEŻDŻAĆ Z CAŁEJ POLSKI NA CUDOWNY ŚLĄSK:}

hyj14.02.2013 20:45

Buzek przyjaciel JSW. zapraszany na piknik.

Gość14.02.2013 19:35

To teraz wiecie po co buduja obwodnice Jastrzębia "TransWodzisławską":D

Mirek14.02.2013 18:11

W Jastrzębiu choćby wybudowano 15 kopalń, to i tak Nauczyciele i Katecheci spod znaku Wspólnoty Samorządowej wszystko roztrwonią.

ffffffffff13.02.2013 17:23

Zatrudni cię pan Kulczyk, jeśli masz tatę Kwaśniewskiego albo Tuska, to bedziesz maił robotę.

Pokaż wszystkie opinie (14)