Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
4 marca 2013

JSW za darmo przekaże 20 hektarów nieużytków

Jastrzębska Spółka Węglowa i gmina Pawłowice podpisały w piątek 1 marca list intencyjny w sprawie zagospodarowania około 20 hektarów nieużytków przylegających do kopalni Pniówek. 

Spółka chce nieodpłatnie przekazać gminie swoje tereny. Gmina Pawłowice już ma pomysł, co zrobić ze zbędnym z punktu widzenia kopalni majątkiem.

- Dzięki tej inicjatywie nikomu niepotrzebne zarośla mogą stać się miejscem aktywnego wypoczynku, rozrywki i edukacji dla mieszkańców okolic - czytamy w komunikacie JSW.

Szczegóły nie są jeszcze znane, ale w miejscu nieużytków mają szansę powstać aleje spacerowe i ścieżki rowerowe, ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, plac zabaw a nawet trasa narciarska, mini-stok narciarski czy tor saneczkowy.

Przy opracowywaniu koncepcji zagospodarowania będą pracowali studenci z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z inicjatywą stworzenia terenów rekreacyjnych wyszli sami mieszkańcy gminy. - Chodzi o miejsce wypoczynku przydatne latem i zimą. Pomysły studentów muszą się wpisać w potrzeby mieszkańców i infrastrukturę, która już w gminie jest. Obiekty nie mogą się dublować. Tereny te mają być oazą wypoczynku dla mieszkańców pobliskiego 6-tysiecznego osiedla - podkreśla Damian Galusek, wójt gminy Pawłowice.

Teren, który ma zostać zagospodarowany, znajduje się poza ogrodzeniem kopalni i był wykorzystywany jeszcze w trakcie jej budowy między innymi do składowania ziemi z głębienia szybu. Obecnie zarastają go samosiejki, niska zieleń i krzewy. Jest to tak zwana Głowica wschodnia, która w części centralnej przedzielona jest torami wyciągowymi należącymi do Jastrzębskiej Spółki Kolejowej S.A.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

JSW rozważa (znowu) emisję akcji JSW rozważa (znowu) emisję akcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (3)
lololo04.03.2013 13:05

im mniejszy majątek - tym mniejszy podatek, także to "za darmo" tzo ma całkiem inne podłoże niż się to niektórym wydaje.
Już raz, kilka lat temu, JSW poprzekazywała "za darmo" swoje tereny. W efekcie pozbyła się długów wobec prywatnych firm, bo zadłuzenie z godnie z prawem mogła spłacać tylko do wielkości majątku, a że w pierwszej kolejności do ZUSu i USu, to wszystkie prywatne firmy, ktzóre wykonały dla JSW zlecenia, a nie dostały za nie kasy, zostały z ręką w nocniku - musiały zwalniać pracowników, a jeszcze płacić VAT z faktur za które nie dostały kasy.

?04.03.2013 12:25

Hehe, ciekawe jaki kawalek przeznacza pod zabudowe mieszkalna. Nie wierze ze tego nie zrobia....

Prosze o dodatnie tego 04.03.2013 11:37

Kopalnie powinny być całkowicie prywatne !!